Malinowe Warsztaty 2019 – kompleksowa ochrona malin




Podczas tegorocznych Warsztatów Malinowych przedstawimy kilka rozwiązań  związanych z uprawą tego gatunku. Każdy wie, że tylko zdrowe rośliny mogą zapewnić dobre plony. Jak to się przedstawia w gospodarstwie dr Pawła Krawca w którym realizowane są Malinowe Warsztaty i czemu zawdzięczamy taki stan plantacji? Jak będzie wyglądała dalej ochrona malin w kolejnych fazach wzrostu? Na co warto zwrócić uwagę? O tym opowiada Barbara Witkowska z firmy Bayer, która przedstawiła dotychczasowe rozwiązania  oraz plan dalszej ochrony malin.

Co zostało już zastosowane?

Pani Barbara oceniła stan plantacji w tunelu jako bardzo dobry, śmiało można było określić jako wzorowy. Podkreśliła fakt o występowaniu u plantatorów rdzy maliny, szczególnie w uprawach polowych. Profilaktycznie zostały już wykonane zabiegi. W pierwszej kolejności zabieg wykonany był preparatem Zato 50 WG następnie użyty był środek Luna Experience 400 SC. Są to najlepsze rozwiązania w ochronie przed tą chorobą.

Kwitnienie i ochrona malin przed szarą pleśnią

W zależności od typu uprawy niedługo rozpocznie się kwitnienie. Jest to okres kiedy  rośliny szczególnie narażone są na szarą pleśń. Należy zatem wykorzystać  najbardziej skuteczne rozwiązania w walce z tą choroby. Do tego celu zostanie wykorzystany preparat Luna Sensation 500 SC,  który powinien być zastosowany w okresie największej presji tej choroby to znaczy w okresie kwitnienia. Zapobiegawczo warto włączyć w ochronę środek Teldor 500 SC. Działa on zapobiegawczo i chroni te części rośliny, które nie zostały zaatakowane przez chorobę. Należy pamiętać o okresie karencji który aktualnie wynosi 7 dni, wcześniej był to tylko jeden dzień. 

Bezpiecznie przed i w trakcie zbiorów

Ochrona biologiczna to najlepsze rozwiązanie, ponieważ nie generuje pozostałości substancji aktywnych w owocach kierowanych do sprzedaży. Do tego celu można zastosować środek Serenade ASO. Działa on zapobiegawczo i przedłuża zdrowotność owoców. Można go stosować tuż przed zbiorami a nawet między nimi.

Stara zasada brzmi „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Oznacza to zarówno wyższą skuteczność jak i mniejszy koszt zapobiegania w stosunku do interwencyjnego zwalczania chorób w momencie gdy już wystąpią.

Na ocenę zastosowanych programów ochrony zapraszamy 22 czerwca i 25 sierpnia na spotkanie z cyklu Malinowe Warsztaty 2019. Wymagana jest wcześniejsza Rejestracja.  

Wszystkie szczegóły są tutaj: http://jagodnik.pl/malinowe-warsztaty-2019/









Poprzedni artykułBorówkowe Warsztaty już 22 czerwca 2019
Następny artykułSpecjalista od borówki od 1969 roku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj