Wszystko zaczęło się od eksperymentu z uprawą borówki 50 lat temu, a zakończyło profesjonalną produkcją materiału szkółkarskiego jak również owoców. W tym roku holenderska szkółka Schrijnwerkers Plants celebruje 50 lat swojej borówkowej działalności. Z tej okazji 15 czerwca w siedzibie szkółki w Overloon odbyły się spotkanie podkreślające jubileusz.

Szkółka i plantacje borówki

Szkółka Schrijnwerkers Plants obecnie produkuje ponad 1,5 mln roślin borówek rocznie. Prowadzona jest obecnie przez Anie i Leona Schrijnwerkers a kadra pracownicza oparta jest głównie na pracownikach z Polski, jak chociażby Aleksandra Neumann odpowiedzialna za sprzedaż roślin, czy Stanisław Trzaskowski zarządzający produkcją w szkółce. Podczas oficjalnej ceremonii jubileuszowej Leon Schrijnwerkers podkreślił rodzinny charakter przedsiębiorstwa które prowadzi, a które zapoczątkował w 1969 roku jego ojciec Rob Schrijnwerkers. To był eksperyment, mający potwierdzić czy w Holandii da się uprawiać borówkę. To były wtedy jedne z pierwszych krzewów borówki jakie posadzono w Holandii – przypominał obecny właściciel szkółki w Overloon. Obecnie jest to jeden z największych producentów materiału szkółkarskiego w Holandii, ale też ważny producent owoców. Leon Schrijnwerkers posiada bowiem w Holandii 15 ha plantację borówki w Horst, oraz jest współwłaścicielem 75 hektarowej plantacji w Niemczach w Weeze (wraz z Harm Valcx) oraz posiada pakownię borówki w Venlo.

Szkółka Schrijnwerkers Plants w Overloon

Nowe odmiany borówki

Jubileuszowe spotkanie było okazją nie tylko do świętowania ale też prezentacji planów i dokonań szkółki Schrijnwerkers Plants. Obecnie duży nacisk kładziony jest na wdrożenie do produkcji nowych odmian borówki wysokiej typu północnego. Dlatego też holenderski  szkółkarz nawiązał współpracę z Oregon Blueberries skąd pochodzą dwie najnowsze odmiany wdrożone do oferty: Megas Blue® i Titanium®. Obie mają być dostępne już w przyszłym sezonie. Schrijnwerks Plants współpracuje też ze szkockim ośrodkiem hodowlanym James Hutton Institute gdzie obecnie trwa mocno zaawansowana selekcja nowych odmian. Mają być one dobrze dostosowane do chłodnego klimatu środkowej i północnej Europy. Poprzez współpracę z Mischigan State University wdrożono d oferty kolejna nową odmianę jaką jest Katahdin®. Jest to odmian średniowczesna w terminie owocowania ‘Draper’ czy ‘Bluecrop’. Ze względu na wysoki poziom mrozoodporności jest to ciekawa i przyszłościowa odmiana do uprawy w klimacie europejskim.

Produkcja roślin w szkółce Schrijnwerkers

Materiał szkółkarski – pewny i wyrównany

Podczas wizyty w Schrijnwerkers Plants można było zapoznać się z technologią produkcji samych sadzonek. Są one uzyskiwane poprzez mikrosadzonki w laboratorium. Cały proces ich produkcji jest kilkuetapowy, zaczyna się od wzrostu małych roślin w szklarni, później zaś są one przesadzane w docelowe pojemniki cały sezon rosną na kontenerowi. Bardzo ważnymi w procesie produkcji sadzonek są prace związane z cięciem roślin oraz ich nawadnianiem i nawożeniem. Dzięki temu uzyskuje się bardzo wyrównany i jednorodny materiał szkółkarski, który wędruje później do klientów z całej praktycznie Europy. Nasza wizyta pozwoliła również odwiedzić plantacje borówki w Weeze jak też zwiedzić nowoczesne obiekty do przechowywania i pakowania borówki w Venloo. O szczegółach z tej wizyty już niebawem w czasopiśmie Jagodnik.

Poprzedni artykułMalinowe Warsztaty 2019 – kompleksowa ochrona malin
Następny artykułPraktyczna wiedza na Warsztatach Borówkowych 2019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj