Malinowe Warsztaty 2019




Czym jest nowoczesna uprawa malin? To ciągłe poszukiwanie i wdrażanie rozwiązań, które pozwalają ulepszyć, usprawnić i poprawić wydajność i efektywność produkcji. Takich właśnie rozwiązań poszukiwaliśmy poprzez projekt Malinowe Factory, którego kontynuacją są tegoroczne Malinowe Warsztaty. Co się na nich będzie działo opowiada koordynator tego projektu – dr Paweł Krawiec.

Podobnie jak w przypadku Malinowego Factory tak i Malinowe Warsztaty realizowane są w gospodarstwie dr Pawła Krawca z Horti Team. Jego gospodarstwo produkcyjne (maliny i borówki) to prawdziwy poligon doświadczalny, gdzie corocznie realizowane są różne, czeto nowatorskie doświadczenia związane z uprawą malin i borówek. Tak jest i  sezonie 2019.

Przygotowanie gleby czyli uprawa malin rok po roku

Tunel pojedynczy, w którym jeszcze w ubiegłym roku testowe odmiany malin został zrewaloryzowany. Wszystkie rośliny wymieniono, a glebę pod uprawę przygotowano w kilku odmiennych kombinacjach. Chcemy się w tym roku przekonać jak można wykorzystać ten sam tunel pod uprawę malin nie inwestując jeszcze w uprawę w podłożach i pojemnikach. Kombinacje które testujemy w tym sezonie polegają na: 1 – aplikacji siarczanu wapnia w dawce 700 kg/ha; 2 – nawóz azotowo-wapniowy Perlka w dawce 500 kg/ha; 3 – produkt do fumigacji gleby Basamid 97 GR w dawce 500 kg/ha – wyjaśnia dr Paweł Krawiec z Horti Team. Ponadto testowane jest tu również wykorzystanie do uprawy podłoża organicznego przygotowanego na bazie węgla brunatnego, które dostarczyła firma Carbohort.

W ramach Malinowych Warsztatów testowane jest podłoże na bazie węgla brunatnego

Maliny letnie i jesienne

Kolejną ciekawostką jest różnorodne zagospodarowanie dwóch obiektów tunelowych. Pierwszy został obsadzony malinami letnimi, gdzie nasadzenie założono z sadzonek długopędowych long-cane. Rosną tu 3 odmiany: ‘Glen Dee’, ‘Tulameen’ i ‘Przehyba’ oraz testowy klon pochodzący ze szkockiej hodowli. Rośliny posadzono na początku maja co przy złożeniach ze zaczną owocować po około 90 dniach od posadzenia powinno zapewnić owocowanie w pierwszej połowie sierpnia. Wszystkie sadzonki na potrzeby projekty dostarczyła firma Agronom Plants.

Maliny letnie posadzone w tunelu z sadzonek long-cane

Drugi tunel zagospodarowano odmianami owocującymi na pędach tegorocznych.  Są to ‘Enrosadira’, ‘Kwanza’ oraz zupełnie nowe klony hodowlane i odmiana ‘Aurora’ z Włoch. Znajdują się tu generalnie odmiany jakich poszukuje obecnie rynek o dużych jasnych owocach, trwałych po zebraniu – wyjaśnia dr Paweł Krawiec.

 

Praktyczne doświadczenia

W projekcie wszystkie rośliny posadzono na zagonach wyściółkowanych różnymi rodzajami agrotkaniny. Jest to typowa czarna agrowłóknina Pegas Agro 75 g/m2 oraz zupełnie nowy typ mat o białym kolorze i luźnym splocie – Dual-Agro biało-czarna 100 g/m2 o większej przepuszczalności wody i powietrza. Maty na potrzeby projektu dostarczyła firma Agrimpex.   

Nowy rodzaj mat ściółkujących Dual-Agro

Jak zawsze projekt Malinowe Warsztaty ukierunkowany jest na doświadczenia, które mogą być wykorzystane w praktyce. Będą tu zatem testowane różne produkty i programy nawożenia i ochrony. Nie zabraknie też zapewne nowatorskich rozwiązań z zakresu prowadzenia roślin w tunelach, ale też w gruncie. Te ostatnie związane są chociażby z prowadzaniem uprawy malin w gruncie na rynek deserowy, ale przy rusztowaniu jak też z regulacją liczby pędów. To wszystko można będzie naocznie zobaczyć podczas tegorocznych Malinowych Warsztatów. Pierwsze odbędą się już 23 czerwca, kolejne w ostatnią niedzielę sierpnia czyli 25 sierpnia. To okazja by zobaczyć jak rosną maliny w gospodarstwie dr Pawła Krawca, zdobycia najnowszej wiedzy z zakresu uprawy malin, ale też spotkania się z firmami i doradcami. Wstęp na spotkania tylko dla osób zarejestrowanych  – chętnych zapraszamy już teraz do REJESTRACJI.  

Wstęp na spotkanie jest płatny i wynosi 50 zł/osoby w dniu spotkania.

Można zbadać swoje rośliny

Macie problemy z chorobami lub szkodnikami? Nie wiecie co dolega Waszym roślinom? W trakcie warsztatów malinowych możliwe będzie przekazanie prób gleby i roślin do odpłatnych badań laboratoryjnych. Analizy materiału roślinnego można wykonać pod kątem porażenia przez nicienie, owady, roztocza oraz patogeny. Próby gleby wykonywane są przede wszystkim pod kątem analiz nematologicznych. Konsultacji z tego zakresu udzielać będzie dr Aneta Chałańska z NEFscience.

Sposób poboru prób gleby

Jedna próba nie powinna pochodzić w z pola/kwatery większej niż 2 ha. Glebę pobieramy z głębokości 30 cm, z  około 20-30 punktów, mieszamy aby ujednolicić próbę. Do torebki foliowej odsypujemy ok. 1 kg gleby do analizy laboratoryjnej.

Sposób poboru prób roślin

Wybieramy rośliny wykazujące anomalie (deformacje, karłowacenie, zaburzenie kwitnienia, nekrozy, więdnięcie). Roślinę wykopujemy, tak aby bryła korzeniowa nie miała oderwanych drobnych korzeni, a gleba otaczająca system korzeniowy nie była otrząśnięta. Część nadziemna rośliny nie może być martwa. Rośliny do analiz muszą mieć zielone liście, posiadać pąki i stożki wzrostu. Materiał zamykamy z torbie foliowej.

Wyniki analiz będą gotowe w ciągu dwóch tygodni od dostarczenia prób







Poprzedni artykułJakie odmiany malin będą w przyszłości uprawiane w Polsce. FILM
Następny artykułOchrona i nawożenie truskawek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj