To już 6 rok działań związanych z projektem Malinowe Factory realizowanym w gospodarstwie dr Pawła Krawca w Karczmiskach. W tym roku realizowane są tam nowe doświadczenia związane z uprawą malin i jeżyn w pojemnikach oraz kontynuowane są doświadczenia z porównaniem rożnych systemów odkażania gleby w tunelach. Oprócz tego do zobaczenia polowe plantacje malin ukierunkowanych na produkcję owoców dla przemysłu i szereg ciekawych doświadczeń. To wszystko już 5 września na plantacji w Karczmiskach.

Maliny w pojemnikach

Po kilku latach uprawy malin realizowanej w tunelu doświadczalnym  nadszedł czas na zmianę technologii uprawy. W tym roku rośliny malin i jeżyn posadzone zostały w pojemnikach. Wykorzystano do tego celu zarówno rożne typy pojemników jak i rodzaje podłoża. Już w ubiegłym roku zauważyliśmy, że samo odkażanie gleby w tunelach nie daje efektów jakich byśmy oczekiwali, dlatego w tym roku zdecydowaliśmy się posadzić rośliny w pojemnikach. Wydaje się to być jedyne rozwiązanie w sytuacji gdy gleba jest zmęczona i zainfekowana przez patogeny odglebowe – wyjaśni dr Paweł Krawiec. Podłoża w jakich rośną maliny to zarówno węgiel brunatny z firmy Carbohort, jak tez podłoże kokosowe z firmy Agronom Plants. Oprócz tego dr Paweł Krawiec opracował własną koncepcję podłoża, o którym opowie podczas wrześniowego spotkania.

Odmiany malin i jeżyn

Malinowe Factory to również bogata kolekcja odmian malin, w której znalazły się ‘Enrosadira’, ‘Primalaba’, ‘Rosalita’, ‘Poranek’, ‘Aurora’, ‘Kwanza’ i klon ‘AP 001’. W tym roku w ramach projektu posadzono również 14 odmian jeżyn: ‘Brzezina’, ‘Orkan’, ‘Ruczaj’, ‘Polar’, ‘Chester’, ‘Triple Crown’, ‘Black Satin’, ‘Relewance’, ‘Columbia Star’, ‘Loch Ness’, ‘Asterina’, ‘Loch Tay’, ‘Gracja’, klon ‘R152801’  oraz ‘R1145301’. Ponieważ w przypadku jeżyn sadzone były rośliny typu plug plants, w tym roku wyprowadzane są z nich pędy, które zapewnią owocowanie w kolejnym roku. Jak to wszystko wygląda zobaczycie już 5 września podczas tegorocznego finalnego spotkania.

Tradycyjnie już pokażemy tunel z towarową produkcja malin na zbiór owoców deserowych (odmiany ‘Enroadrira’, ‘Polonez’, ‘Poemat’ i ‘Mapena’) oraz polową plantację malin odmiany ‘Polana’ która w tym roku prowadzona jest przy rusztowaniu. Czy taki system sprawdza się i warto go będzie zastosować? Są pytania, będą odpowiedzi podczas

Malinowe Factory 2020

Data: 5 września 2020, godzina 11.00

Miejsce: Karczmiska, ul. Owocowa 1

Wstęp: tylko dla zarejestrowanych uczestników – REJESTRACJA

Program spotkania:

11-12.00 – Rejestracja uczestników

12-12.15 – Powitanie uczestników – dr Paweł Krawiec, Mariusz Podymniak

12.15 – 14.30 – Zwiedzanie w grupach

  • Koncepcje uprawy malin i jeżyn w pojemnikach – dr Paweł Krawiec
  • Podsumowanie doświadczeń z odkażaniem gleby w tunelach
  • Zastosowane rozwiązania produkcyjne – przedstawiciele partnerów projektu
  • Plantacje polowe malin w nowej technologii na przykładzie odmiany Polana
  • Kolekcja odmian jeżyn

14.30 – 15.30 Rozmowy w kuluarach i spotkania z firmami

Koszt udziału w spotkaniu wynosi 80 zł/osoby. Płatność będzie przyjmowana w dniu spotkania podczas rejestracji uczestników.

Podczas spotkania będzie możliwość konsultacji fitopatologicznych, których udzielać będzie dr Beata Hetman, doświadczony fitopatolog i ochroniarz roślin jagodowych. W tym celu można będzie zabrać rośliny lub ich fragmenty z objawami zaburzeń.

Ze względu na obostrzenia związane ze stanem pandemii Covid -19 liczba uczestników będzie ograniczona. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Rejestracji.

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość odwołania spotkania w przypadku zagrożenia Covid-19 lub sytuacji uniemożliwiającej jego bezpieczną organizację.Poprzedni artykułMaliny w tunelach na agrowłókninie – 6 lat doświadczeń w Malinowym Factory
Następny artykułEfektywne odkażanie gleby

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj