Uprawa malin w pojemnikach – 4 rodzaje podłoża

W projekcie Malinowe Factory ciągle wdrażamy nowe rozwiązania uprawowe. Tak również będzie w tym sezonie, gdy w jednym z tuneli gdzie w ubiegłym roku maliny owocujące na pędach dwuletnich, posadzone zostaną maliny i jeżyny w doniczkach. Niby nic nowego … a jednak. Dr Paweł Krawiec będzie testował w tym sezonie różne opcje uprawy malin w systemach bezglebowych.  

Po kilku latach uprawy malin w tej samej glebie dochodzi do zmęczenia gleby, rośliny zaczynają wtedy słabiej rosną, są porażane przez choroby i w efekcie zamierają lub słabo labo plonują. Taki stan rzeczy wskazuje, że nadszedł czas na zmiany w technologii uprawy. Najczęściej praktykowane jest przejście na system uprawy w pojemnikach w odpowiednio dobranym podłożu. Tu mamy kilka alternowanych możliwości uprawy. Może być ona realizowana w standardowych doniczkach wypełnionych podłożem, lub w gotowych pojemnikach ze sprasowanym podłożem kokosowym. Te różne opcje uprawy będą testowane w ramach tegorocznego Malinowego Factory. Doniczki do uprawy malin i jeżyn wypełniono podłożem kokosowym z firmy Agronom Plants, jak również podłożem na bazie węgla brunatnego z firmy Carbohort. To ostatnie zostało w odpowiedni sposób przygotowane przez producenta pod uprawę malin. Ważne również by węgiel brunatny przed rozpoczęciem uprawy dobrze nasączyć wodą (najlepiej namoczyć w pojemnikach przez 24 godziny). Wtedy podłoże to chłonie wodę i jest łatwiejsze w podlewaniu podczas dalszej produkcji. … Spodziewamy się, że doniczki wypełnione podłożem na bazie węgla brunatnego będą musiały być częściej nawadniane. Warto to przewidzieć planując tego typu produkcję – informuje dr Paweł Krawiec.

Dr Paweł Krawiec zastosował również własne podłoże, w skład którego wchodzi m.in. węgiel brunatny. Dodatkowo wykorzystane zostały pod uprawę gotowe worki, które wypełnione są sprasowanym podłożem kokosowym. Po dodaniu wody podłoże to pęcznieje i wypełnia cały pojemnik uprawowy.  Takie rozwiązania ogranicza nakłady pracy i przyspiesza proces przygotowania do uprawy (wystarczy rozstawić worki ze sprasowanym kokosem w miejscu uprawy i nasączyć je wodą).

Doniczki wypełnione węglem brunatnym z Carbohort

Pojemniki uprawowe rozstawiono na podwyższonych zagonach, a dodatkowo pod każdym z nich umieszczono podkładkę z folii kubełkowej. Celem tego jest odizolowanie doniczek od powierzchni gruntu, dzięki temu warstwa powietrza jaka tworzy się między spadem doniczki, a podkładką z folii sprawia, że korzenie nie będą wyrastać przez otwory na spodzie doniczek.

Doniczki z podłożem kokosowym z Agronom Plants

Te różne typy podłoży będą oceniane, badane i sprawdzane w ramach projektu Malinowe Factory. Zapraszamy do śledzenia bieżących relacji oraz lektury czasopisma „Jagodnik”, w którym przedstawiamy szczegółowo wyniki realizowanych doświadczeń.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here