Uprawa malin w pojemnikach – 4 rodzaje podłoża





W projekcie Malinowe Factory ciągle wdrażamy nowe rozwiązania uprawowe. Tak również będzie w tym sezonie, gdy w jednym z tuneli gdzie w ubiegłym roku maliny owocujące na pędach dwuletnich, posadzone zostaną maliny i jeżyny w doniczkach. Niby nic nowego … a jednak. Dr Paweł Krawiec będzie testował w tym sezonie różne opcje uprawy malin w systemach bezglebowych.  

Po kilku latach uprawy malin w tej samej glebie dochodzi do zmęczenia gleby, rośliny zaczynają wtedy słabiej rosną, są porażane przez choroby i w efekcie zamierają lub słabo labo plonują. Taki stan rzeczy wskazuje, że nadszedł czas na zmiany w technologii uprawy. Najczęściej praktykowane jest przejście na system uprawy w pojemnikach w odpowiednio dobranym podłożu. Tu mamy kilka alternowanych możliwości uprawy. Może być ona realizowana w standardowych doniczkach wypełnionych podłożem, lub w gotowych pojemnikach ze sprasowanym podłożem kokosowym. Te różne opcje uprawy będą testowane w ramach tegorocznego Malinowego Factory. Doniczki do uprawy malin i jeżyn wypełniono podłożem kokosowym z firmy Agronom Plants, jak również podłożem na bazie węgla brunatnego z firmy Carbohort. To ostatnie zostało w odpowiedni sposób przygotowane przez producenta pod uprawę malin. Ważne również by węgiel brunatny przed rozpoczęciem uprawy dobrze nasączyć wodą (najlepiej namoczyć w pojemnikach przez 24 godziny). Wtedy podłoże to chłonie wodę i jest łatwiejsze w podlewaniu podczas dalszej produkcji. … Spodziewamy się, że doniczki wypełnione podłożem na bazie węgla brunatnego będą musiały być częściej nawadniane. Warto to przewidzieć planując tego typu produkcję – informuje dr Paweł Krawiec.

Dr Paweł Krawiec zastosował również własne podłoże, w skład którego wchodzi m.in. węgiel brunatny. Dodatkowo wykorzystane zostały pod uprawę gotowe worki, które wypełnione są sprasowanym podłożem kokosowym. Po dodaniu wody podłoże to pęcznieje i wypełnia cały pojemnik uprawowy.  Takie rozwiązania ogranicza nakłady pracy i przyspiesza proces przygotowania do uprawy (wystarczy rozstawić worki ze sprasowanym kokosem w miejscu uprawy i nasączyć je wodą).

Doniczki wypełnione węglem brunatnym z Carbohort

Pojemniki uprawowe rozstawiono na podwyższonych zagonach, a dodatkowo pod każdym z nich umieszczono podkładkę z folii kubełkowej. Celem tego jest odizolowanie doniczek od powierzchni gruntu, dzięki temu warstwa powietrza jaka tworzy się między spadem doniczki, a podkładką z folii sprawia, że korzenie nie będą wyrastać przez otwory na spodzie doniczek.

Doniczki z podłożem kokosowym z Agronom Plants

Te różne typy podłoży będą oceniane, badane i sprawdzane w ramach projektu Malinowe Factory. Zapraszamy do śledzenia bieżących relacji oraz lektury czasopisma „Jagodnik”, w którym przedstawiamy szczegółowo wyniki realizowanych doświadczeń.







Poprzedni artykułOptymalna konstrukcja tunelu do uprawy truskawek na wczesny zbiór
Następny artykułWapń jako podstawowy budulec roślin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj