Wzrost eksportu mrożonych owoców

mrożone maliny

Według danych Eurostatu w pierwszych siedmiu miesiącach br. eksport mrożonych owoców z Polski zwiększył się o 16% do 221 tys. t. Była to rekordowa od 2010 roku wielkość jeśli chodzi o ten właśnie okres.

Wzrost eksportu możliwy był mimo obowiązującego embarga ze strony Rosji i przede wszystkim dzięki zwiększonemu zapotrzebowaniu na rynku Unii Europejskiej. Dane statystyki Unii Europejskiej wskazują, że wywóz tych produktów z Polski do UE-27 w okresie I-VII 2015 wyniósł 183 tys. ton i był o 21% wyższy niż przed rokiem. Do krajów poza UE Polska wyeksportowała 37 tys. ton mrożonek owocowych czyli o 2% mniej niż przed rokiem. Do wzrostu eksportu mrożonych owoców w największym stopniu przyczynił się wzrost sprzedaży zagranicznej truskawek. Wyniósł on 80,4 tys. ton wobec 57,9 tys. ton w analogicznym okresie przed rokiem (wzrost o blisko 39%). Był to największy wolumen jeśli chodzi o wywóz tych produktów od 2010 roku. Z jednej strony spowodowane było to wysoką produkcją w Polsce i relatywnie niskimi cenami na rynku UE. Z drugiej strony, wyższy popyt związany jest ze stałym ograniczaniem dostaw truskawek mrożonych z krajów pozaunijnych. Według danych Eurostatu import mrożonych truskawek z Chin do UE-28 w rozpatrywanym okresie zmniejszył się o 64% i wyniósł nieco ponad 5 tys. t. Ponadto o 7,5% do 50,2 tys. t obniżył się wolumen importu z Maroko.

Wysoką dynamiką wzrostu i także najwyższym poziomem w ostatnim 6-leciu charakteryzował się eksport mrożonych malin z Polski. Wyniósł on w rozpatrywanym okresie 36 tys. t i był o 20% wyższy niż przed rokiem. Wzrostowi sprzyjał wysoki popyt na mrożone maliny na rynku unijnym. Dostawy mrożonych malin spoza UE (w tym głównie z Serbii) wzrosły odpowiednio o 9,5% do 50,5 tys. t.

Źródło: AgroMonitor BGŻ

Poprzedni artykułJesienią na plantacji malin
Następny artykułSzósta edycja TSW 2016 już za 70 dni!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj