Ochrona borówki przed zbiorami. O czym trzeba pamiętać?


Na plantacjach borówek trwa intensywny wzrost owoców. Tymczasem w wielu regionach występują częste opady deszczu. To może stwarzać korzystne warunki do infekcji powodowanych przed różne patogeny. Planując zabiegi ochrony warto w tym momencie sięgnąć po środki ochrony, które zabezpieczą rośliny i owoce przed chorobami, ale nie będą stwarzać ryzyka pozostałości. Jakie wybrać? Podpowiada Michał Malicki z firmy UPL Polska.

Deszczowa i wilgotna pogoda może przynieść wiele szkód na plantacjach borówek. Aby chronić uprawy przed skutkami nadmiernej wilgotności, należy podjąć kilka ważnych działań.

Ochrona przed chorobami

Zwalczanie szarej pleśni. Preparaty zawierające laminarynę jak np. Vaxiplant mogą pomóc w walce z szarą pleśnią oraz innymi chorobami grzybowymi.

Zapobieganie plamistości liści. Choroby powodujące plamki na liściach, takie jak te wywołane przez bakterie lub grzyby z rodzaju Alternaria, można zwalczać poprzez stosowanie odpowiednich fungicydów. Ja bym jednak sugerował stosowanie Vaxiplantu, który będzie miał bardzo szeroki spektrum działania. Szara pleśń to jedno, dwa różnego rodzaju choroby powodujące plamistości liści. Wiemy, że laminaryna z Vaxiplantu  ma bardzo szeroki spektrum działania i dawana właśnie w takich momentach, kiedy mamy intensywny przyrost, kiedy te młode liście są delikatne, będzie się sprawdzała bardzo dobrze – podkreśla ekspert z UPL.

Nawożenie i regeneracja

Nawożenie azotem. Uszkodzone przymrozkami rośliny, które tracą liście, wymagają intensywnego nawożenia azotowego, zwłaszcza w formie amidowej (mocznikowej) oraz stymulantów wzrostu, takich jak Asahi. To przyspieszy regenerację i wzrost nowych pędów.

Dokarmianie pozakorzeniowe. Stosowanie nawozów wapniowych w celu utwardzenia owoców oraz wspomagania regeneracji uszkodzeń przymrozkowych jest kluczowe. Regularne dokarmianie pozakorzeniowe pomoże roślinom lepiej przetrwać trudne warunki.

Dodatkowe działania

Monitorowanie i interwencje. Regularne przeglądy plantacji w poszukiwaniu szkodników i chorób pozwolą na szybkie podjęcie odpowiednich działań zapobiegawczych.

Budowanie systemu korzeniowego. Na młodych plantacjach kontynuacja stosowania produktów wspomagających rozwój systemu korzeniowego, jak np. Goteo, pomoże roślinom lepiej znosić stresy środowiskowe.

Podsumowując, mimo pozornego spokoju na plantacjach borówki zmienne warunki pogodowe wymagają ciągłej uwagi i interwencji, aby zapewnić zdrowy wzrost i owocowanie roślin.

Archiwum Borówkowego Factory

Uzyskaj dostęp do materiałów z poprzednich edycji!

Poprzedni artykułPolacy są zainteresowani samozbiorami
Następny artykułTruskawki 2024. To był bardzo trudny i niespokojny sezon

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj