Komunikat XI z 12 maja dla Grupy Truskawkowej Osadkowski SA

grupa truskawkowaWczesne odmiany truskawki gruntowej znajdują się obecnie w fazie pełni kwitnienia, a u wielu z nich w niektórych regionach zaczynają się już zbiory owoców . Natomiast w przypadku odmian średnio wczesnych i późnych, rozluźniania pąków w kwiatostanach i początków kwitnienia. Na fot – niewłaściwy wysiew nawozów, który powoduje osiadanie granul na blaszce liściowej

W tej fazie należy zastosować kolejną dawkę nawozów mineralnych – według jednego z zaproponowanych w komunikacie wariantów nawożenia doglebowego (pełna informacja dostępna dla członków Grupy Truskawkowej). Proponowany harmonogram nawożenia został opracowany dla standardowych nasadzeń 35-45 tys. roślin na ha. W przypadku dużych rozbieżności w rzeczywistej obsadzie zalecenia te należy skorygować. Nawozy mineralne należy wysiewać w taki sposób aby w jak najmniejszej ilości pozostawały na blaszce liściowej. Rozpuszczanie i uwalnianie soli z granulki osiadłej na blaszce liściowej będzie powodowało fitotoksyczne uszkodzenie, co z kolei spowoduje zmniejszenie powierzchni asymilacyjnej liścia i zmniejszenie wydajności fotosyntezy. W celu uniknięcia tych problemów niektórzy plantatorzy uprawiający truskawkę do wysiewu nawóz mineralnych w czasie kwitnienia przystosowali siewniki zbożowe – dopasowując rozstaw przewodów wyrzutowych tak aby nawozy trafiały równolegle po obu stronach rzędu truskawki. Plantatorzy uprawiający truskawkę na dużej powierzchni mogą nabyć specjalne przystawki do siewu nawozów bezpośrednio pod rośliny truskawki.

grupa truskawkowa
Podczas kwitnienia truskawki zabiegi dokarmiania pozakorzeniowego należy ograniczyć do niezbędnego minimum. Kwiat to najdelikatniejsza części rośliny i najwrażliwsza na uszkodzenia wynikające z nadmiernego stężenia cieczy roboczej (dokładnie zabiegi te były opisane w komunikatach VIII i X z 1 i 6 maja ). W bieżącej fazie rozwojowej należy zwrócić uwagę na prawidłowe zaopatrzenie roślin w bor (Bormax) i wapń (AminoQuelant Ca).


Jest to fragment komunikatu XI z dnia 12 maja 2014 wysyłanego do Grupy Truskawkowej w ramach funkcjonowania systemu doradczego oferowanego przez firmę Osadkowski SA.  
Komunikaty dotyczące ochrony nawożenia i agrotechniki w uprawie truskawek są wysyłane uczestnikom Grupy Truskawkowej którzy zgłosili swoje uczestnictwo w systemie doradczym w roku 2014. Aby móc skorzystać z systemu i otrzymywać regularnie pełne komunikaty oraz skorzystać z wizyt lustracyjnych należy przystąpić do Grupy Truskawkowej. Aby to zrobić należy czytelnie wypełnić ankietę, podpisać ją i odesłać na adres e-mail a.zwierzynski@osadkowski.pl więcej informacji udziela Albert Zwierzyński – specjalista ds. sadownictwa, tel. + 48 883 310 179.

Poprzedni artykułFilmowe migawki z TSW – maszyny, nawozy i odmiany truskawek
Następny artykułCowichan

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj