Borówka po zbiorze owoców – to dobry czas na dostarczenie roślinom wapnia, potasu, siarki i mikroelementów


Przez wiele lat uważano, że borówek nie trzeba nawozić wapniem. Tymczasem okazuje się, że na plantacjach, gdzie ograniczono podawanie tego składnika, rośliny słabo plonują i pogarsza się jakość owoców. Często wiele osób obawiało się nawożenia wapniem w obawie o wzrost pH gleby. Trzeba jednak pamiętać, że za wzrost pH gleby odpowiada wapnowanie, a nie dostarczanie roślinom wapnia. Aby jednak tego uniknąć sięgajmy po nawozy, które nie będą zmieniały odczynu gleby, a będą dostarczały borówkom wapń.

Produktem, który okazuje się optymalnym rozwiązaniem dostarczającym po zbiorze wapń, siarkę, potas oraz mikroelementy jest nawóz Polysulphate GranularWarto wiedzieć, że znajdujący się w tym produkcie wapń w postaci siarczanu wapnia jest też łatwo przyswajalny przez rośliny – informuje Andrzej Miąsko z firmy ICL Polska.

Nawóz Polysulphate Granular już drugi sezon jest wykorzystywany na plantacjach borówkowych oraz w doświadczeniach ścisłych w ramach projektu Borówkowe Factory. W ocenie dr Pawła Krawca z Horti Team, już po pierwszym roku stosowania tego produktu dało się widzieć pozytywne efekty z jego zastosowania. Z krzewów wyrastało więcej tegorocznych pędów, lepsza była również jakość owoców (rysunek). Produkt ten okazuje się też zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od klasycznego siarczanu wapnia, który jest trudno rozpuszczalny. Warto wiedzieć, że składniki zawarte w nawozie Polysulphate rozpuszczają się w okresie około 4–5 tygodni. Produkt ten oprócz wapnia zawiera siarkę, potas, magnez oraz 17 mikroelementów. 

Badane kombinacje w 2023 r.:

– Kontrola – nawożenie potasem, magnezem oraz wapniem w oparciu o nawozy pojedyncze i wieloskładnikowe zbilansowane do kombinacji Polysulphate, nawożenie fosforowe (TrifosGran 46,9% P2O5, 24% CaO), nawożenie azotowe RSM

– Polysulphate – Polysulphate 125 kg/ha, nawożenie fosforowe (TrifosGran 46,9% P2O5, 24% CaO), nawożenie azotowe RSM

W obu kombinacjach zastosowano na 1 ha: 64 kg N, 141 kg P2O5, 35 kg K2O, 15 kg MgO, 72 kg CaO.

Wpływ stosowania siarczanu wapnia w postaci nawozu Polysulphate Granular na plonowanie borówki odmiany ‘Duke’ w 2023 r. 

Więcej praktycznych informacji o korzyściach wynikających z nawożenie borówek po zbiorze w materiale filmowym:

Archiwum Borówkowego Factory

Uzyskaj dostęp do materiałów z poprzednich edycji!





Poprzedni artykułPopraw jakość owoców na plantacjach malin jesiennych i przygotuj letnie maliny na zimę
Następny artykułNowe możliwości sprzedaży aronii – podsumowanie dni otwartych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj