Komunikat jagodowy z dnia 30 kwietnia – Truskawki


Przed kwitnieniem truskawek należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę przeciwko szarej pleśni, antraknozie, mączniakowi oraz białej i czerwonej plamistości liści. Wraz ze wzrostem temperatury oraz dużą wilgotnością zagrożenie infekcjami grzybowymi będzie rosło.

Proszę szczególną uwagę zwrócić na odmiany ‘Rumba’, ‘Roxana’ i ‘Alba’. To odmiany szczególnie podatne na białą plamistość liści. Do ochrony można włączyć już ZATO 50 WG, który zabezpiecza plantację również przed mączniakiem prawdziwym. W tym przypadku odmianami wrażliwymi są ‘Elsanta’, ‘Darselect’ oraz ‘Elegance’. Ochrona chemiczna przeciwko białej plamistości i mączniaka prawdziwego truskawki podatnych odmian konieczna jest szczególnie w uprawach pod osłonami, ponieważ nawet minimalne porażenie wiosną, może przyczynić się do masowego rozprzestrzeniania choroby.

Gnijące ogonki liściowe w uprawie truskawki pod płaskimi osłonami

Na plantacjach przykrytych płaskimi osłonami zwrócić należy uwagę na nasady liści, gdyż mogą one być porażone już przez szarą pleśń. Obecnie obserwujemy niski poziom ryzyka infekcją

Jeśli kondycja roślin jest poprawna i nie obserwuje się gnicia roślin, zapobiegawczo warto sięgnąć po preparaty biologiczne np. SERENADE ASO w dawce 8 l/ha. Produkt należy stosować zapobiegawczo i wykorzystać w warunkach niskiej presji patogenów lub jako element strategii atyodpornościowej w celu wprowadzenia do programu substancji o innym mechanizmie działania.

Na plantacjach rozpoczynających kwitnienie rozpocząć program przeciwko szarej pleśni fungicydami kontaktowymi (np. Pomarsol Forte 80 WG). W przypadku występowania gnicia lub pleśnienia (na ten moment dotyczy to właściwie plantacji okrywanych agrowłóknin – fot.3) proszę wykonać zabieg preparatami systemicznymi. Przy dużej presji i kwitnieniu wskazane jest zastosować już środek LUNA SENSATION. Produkt ten może być stosowany dwukrotnie w sezonie w dawce 0,8 l/ha. Można go stosować do ochrony przeciwko szarej pleśni, mączniakowi, antraknozie, białej plamistości, skórzastej zgniliźnie owoców.

Uszkodzony, podcięty pąk w wyniku złożenia jaja przez kwieciaka malinowca

Przed kwitnieniem i na początku kwitnienia w celu sprawdzenia obecności chrząszcza kwieciaka malinowca (fot.4) należy pobrać 4 próby po 50 kwiatostanów i strząsać obecne chrząszcze na płytkę. Należy też zwracać uwagę na obecność uszkodzeń liści (okrągłe małe dziurki) i pąków kwiatowych (przegryzione szypułki. Progiem zagrożenia i sygnałem do wykonania zabiegu są 2 znalezione chrząszcze na 200 kwiatostanów. Zabiegi przeciwko kwieciakowi malinowemu należy wykonywać, gdy pojawią się pierwsze chrząszcze po rozluźnieniu się pąków w kwiatostanach. DECIS MEGA 50 EW  należy stosować w dawce 0,25 l na hektar. Należy przestrzegać okresu prewencji.

Na plantacja obserwowane są również zwójki liściowe. Zabieg należy wykonać zanim gąsienice oprzędą liście, ponieważ gdy larwy zaczną się przepoczwarczać będzie nieskuteczny. Zabiegi przed kwitnieniem można wykonać w oparciu
o wspomniany już DECIS MEGA.

czytaj więcej:







Poprzedni artykułKomunikat jagodowy z dnia 30 kwietnia – porzeczki i borówka
Następny artykułNowy program nawożenia malin w tunelu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj