Komunikat jagodowy z dnia 30 kwietnia – porzeczki i borówka




Lustracje plantacjach jagodowych przeprowadzone w ostatnich kilku dniach wskazuje na szybkie tempo przebiegu wegetacji. Równocześnie na roślinach obserwowane jest coraz wiece szkodników, zagrożeniem stają się też choroby.

BORÓWKA

Ocena fazy fenologicznej borówki została przeprowadzona na dwóch odmianach: ‘Bluecrop’ i ‘Patriot’ na plantacji położonej w województwie lubelskim.

– Odmiany wczesne: 40% otwartych kwiatów (BBCH 64)

– Odmiany średniowczesne: faza różowego pąka/biały pąk (BBCH 54).

W tym sezonie obserwowane jest duże przyspieszenie wegetacji. Rozwój borówki jest uzależniony od warunków pogodowych. Kilka dni z niższymi temperaturami
(w granicach 10- 16°C) nieco „wyhamowało” wegetację borówki. Obecnie odmiany średniowczesne dopiero znajdują się w fazie różowego pąka. Natomiast odmiany wczesne znajdują się w fazie pełni kwitnienia. Na podstawie opracowanego zestawienia można stwierdzić, że rośliny borówki wysokiej odmian średniowczesnych rozpoczną kwitnienie za około 10 dni.

  • Odmiany Patriot (z lewej) i Bluecrop w dniu 23 kwietnia br

    Przewidywana faza rozwojowa:

Faza fenologiczna rozwoju borówki została określona na podstawie obserwacji oraz sumy temperatur aktywnych (SAT). Obliczono ją jako sumę wszystkich średnich temperatur dobowych przekraczających 5°C, liczonych od początku stycznia. Biorąc pod uwagę sumę temperatur aktywnych oraz układ temperatur podawanych w prognozach pogody, można na ich podstawie w przybliżeniu określić w jakiej fazie rozwojowej będą rośliny za kilka dni (tab.1).

Tabela 1. Aktualna i przewidywana faza rozwojowa borówki na podstawie sum temperatur aktywnych powyżej 5°C

Data 25.04. Przewidywana suma aktywnych temperatur/faza fenologiczna za 9 dni (04.05.)
Suma aktywnych temperatur (SAT 5°C) 389,4 543,4
faza fenologiczna odmiany wczesne 40% otwartych kwiatów

(BBCH 64)

koniec kwitnienia, opadanie wszystkich płatków korony (BBCH 69)
odmiany średniowczesne faza różowego pąka (BBCH 54) faza białego pąka. Kwiaty są zamknięte, zaś płatki korony osiągają barwę białą (BBCH 55)

Na plantacjach należy wykonać lustracje pod kątem chorób grzybowych pędów.
Z próby 100 losowo wybranych pędów z różnych części plantacji, zanotować liczbę pędów porażonych. W przypadku szarej pleśni porażenie powyżej 5% świadczy o dużym zagrożeniu infekcją dla rozwijających się kwiatów. Natomiast przy antraknozie porażenie powyżej 10% pędów stanowi próg zagrożenia i konieczne jest wykonanie zabiegów chemicznych kwiatów.

W okresie początek kwitnienia/kwitnienie należy wykonać kolejne zabiegi przeciwko szarej pleśni oraz chorobom pędów. Z preparatów biologicznych przy niskiej presji ze strony grzyba powodującego szarą pleśń można zastosować Serenade ASO – zabiegi od fazy białego pąka co 7- 10 dni. Wśród produktów „klasycznych” na uwagę zasługuje wielozadaniowa Luna Sensation 500 SC. Produkt ten na bardzo wysokim poziomie zabezpiecza plantacje przed rdzą, szarą pleśnią, antrakznozą
i mączniakiem. Stosować ją należy w dawce 0,6-0,8 l/ha. Maksymalnie 2 zabiegi
w sezonie.

Niepokojąca jest niewielka populacja dzikich gatunków owadów zapylających, dlatego ważne jest wprowadzanie hodowlanych owadów zapylających na plantacje. Pszczoły miodne należy wprowadzać, gdy 10% kwiatów borówki jest rozwiniętych, natomiast trzmiele ziemne lub murarki ogrodowe wprowadza się przed rozpoczęciem kwitnienia. W przypadku korzystania z rodzin pszczelich należy skosić wszystkie rośliny konkurencyjne (szczególnie kwiaty mniszka lekarskiego), które są chętniej odwiedzane przez ten gatunek owadów niż kwiaty borówki.Warto zadbać o dobre zapylenie. W tym celu można zastosować jeden z atraktantów o działaniu przywabiającym owady zapylające na plantacje.

CZARNA PORZECZKA

Większość odmian jest w fazie kwitnienia. Najbardziej zaawansowane jest ono u odmian wczesnych i średnio wczesnych jak Tisel, J. Kopania, Tiben, Ben Gairn. Odmiany późne są na początku kwitnienia (Ruben). Na plantacjach stwierdza się obecność gąsienic zwójek liściowych. Zaleca się wykonanie zabiegów zwalczających, uwzględniając okres prewencji.

Na plantacjach zaobserwowano występowanie przędziorka chmielowca, którego w okresie kwitnienia można zwalczać przy okazji ograniczania wielkopąkowca porzeczkowego preparatem zawierającym fenpiroksymat w dawce 1,5 l/ha. Zabieg powinno się wykonać po oblocie pszczół. Z uwagi na zapowiadane deszcze warto zabezpieczyć krzewy w okresie kwitnienia przed szarą pleśnią Luna Sensation w dawce 0,6 l/ha.

Na plantacjach, realizujących program minimum pozostałości należy w okresie kwitnienia zastosować zabieg preparatem Serenade ASO w dawce 8 l/ha.

więcej:







Poprzedni artykułObsługa tensjometru
Następny artykułKomunikat jagodowy z dnia 30 kwietnia – Truskawki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj