Komunikat jagodowy BCS nr. 3 (12.05.2017 r)

Mączniak prawdziwy pod agrowłókninąW zależności od lokalizacji plantacji truskawek, uprawianej odmiany oraz od wystąpienia na plantacji podczas zimy 2016/2017 pokrywy śnieżnej obserwuje się uszkodzenia mrozowe korony truskawki. Stopień uszkodzenia można określić jako małe/średnie. W związku z tym rośliny truskawek mogą być osłabione i podatne na infekcje grzybów.

 

Plantacje w gruncie – w roślinach truskawek na dnie rozety ukazują się pąki kwiatostanowe, widoczne pierwsze kwiaty (BBCH 55-56). Niestety ostatnie przymrozki uszkodziły niektóre z nich. Skutkować to może zdeformowanymi pierwszymi owocami
i opóźnieniem owocowania.

Plantacje pod osłonami płaskimi – pełnia kwitnienia. Należy prowadzić już pełną ochronę.

W wielu regionach doszło do uszkodzeń kwiatów przez ostatni przymrozek/mróz. Uszkodzone plantacje warto wzmocnić biostymulatorami dostępnymi na polskim rynku.

Przed kwitnieniem należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę przeciwko szarej pleśni, antraknozie, mączniakowi oraz białej i czerwonej plamistości liści. Wraz ze wzrostem temperatury oraz dużą wilgotnością zagrożenie infekcjami grzybowymi będzie rosło.

Objawy szarej pleśni w roślinie

Na plantacjach przykrytych płaskimi osłonami zwrócić należy uwagę na nasady liści, gdyż mogą one być porażone już przez szarą pleśń (fot.1). W przypadku występowania gnicia lub pleśnienia proszę wykonać zabieg preparatami systemicznymi. Przy dużej presji i kwitnieniu wskazane jest zastosować już środek LUNA SENSATION 500 SC. Produkt ten może być stosowany dwukrotnie w sezonie w dawce 0,8 l/ha. Można go stosować do ochrony przeciwko szarej pleśni, mączniakowi, antraknozie, białej plamistości, skórzastej zgniliźnie owoców Jeśli kondycja roślin jest poprawna i nie obserwuje się gnicia roślin, zapobiegawczo warto sięgnąć po preparaty biologiczne np. SERENADE ASO w dawce 8 l/ha. Produkt należy stosować zapobiegawczo i wykorzystać w warunkach niskiej presji patogenów lub jako element strategii atyodpornościowej w celu wprowadzenia do programu substancji o innym mechanizmie działania.

Liść truskawki z objawami mączniaka prawdziwego w uprawie pod agrowłókniną

Pod osłonami na odmianie ‘Darselect’ (fot.2) obserwujemy pierwsze objawy mączniaka prawdziwego. Jest to efekt wcześniejszych wyższych temperatur przed okresem chłodów. Zazwyczaj pierwsze objawy choroby widoczne są w drugiej połowie maja w postaci mączystego, białoszarego nalotu na dolnej stronie liści, pod osłonami również na górnej. Należy systematycznie wykonywać lustracje plantacji i stosować preparaty zwalczające chorobę. Do ochrony zapobiegawczej można włączyć SERENADE ASO.

Z pełną treścią komunika zapoznaj się na stronie: vademecum.cropscience.bayer.com.pl

Autor: Tomasz Gasparski, BayerPoprzedni artykułSzkody mrozowe w malinach
Następny artykułKlęska po przymrozkach w sadowniczym zagłębiu Polski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj