Podczas naszej jesiennej wizyty w firmie Daifressh Berry w łódzkich Poddębicach (czytaj również) udało nam się przygotować ciekawe nagranie dotyczące doboru odmian malin do uprawy w tunelach. Swoimi spostrzeżeniami z tego zakresu podzielili się Krzysztof Żabówka dyrektor zarządzający Daifressh Berry oraz Dariusz Daniłkiewicz, Manager Techniczny.

Odmiana ma znaczenie

Uprawa malin w tunelach foliowych to ogromne wyzwanie inwestycyjne i agrotechniczne, zwłaszcza dla tych, którzy dopiero zaczynają swoja przygodę z tunelową uprawą malin. Wśród niezwykle ważnych elementów decydujących o powodzeniu takiego przedsięwzięcia, jest dobór odpowiedniej odmiany. W przypadku malin dobra odmiana, to taka która przede wszystkim będzie łatwa w uprawie, plenna oraz zapewni wysokiej jakości owoce. Tu trzeba się z góry zastanowić i dowiedzieć jakie są preferencje odbiorców – inne mogą się okazać w przypadku sprzedaży na krajowym rynku, a inne gdy owoce będą przeznaczone na eksport.

odmiany malin
Przy wyborze odmiany malin warto się kierować wymaganiami odbiorców

Na nowo założonej farmie Daifressh w pobliżu łódzkich Poddębic, maliny w tym roku uprawiane były na powierzchni 2 ha. Wybrane zostały odmiany ‘Majestic’ posadzony z sadzonek typu long – cane na początku kwietnia oraz ‘Enrosadira’ sadzona w połowie kwietnia z sadzonek typu plug plants. Oprócz tych dwu odmian posadzono testowe partie innych odmian malin, o których opowiadają dwaj eksperci z Daifressh.

Praktyczne opinie o odmianach malin

Majestic – posadzony z sadzonek long cane okazał się bardzo dobrym wyborem. Tego typu sadzonki zapewniły bardzo dobre plonowanie już w kilka miesięcy po posadzeniu, a dzięki nowym pędom wyprowadzonym „na jesień” udało się jeszcze uzyskać mniejszy, ale znaczący plon jesienny. Owoce są bardzo dobrej jakości, cechuje je długi shelf life. Wygląd samych malin i ich barwa jest naprawdę imponująca co zresztą ma odzwierciedlenie w sprzedaży tej odmiany. Przez cały okres zbiorów odmiana zapewniała bardzo dobra jakość owoców – podkreśla Dariusz Daniłkiewicz.

Majestic – owocowanie na pędach tegorocznych

Nobility – pokrój roślin jest tu bardziej kompaktowy co generuje większe zagęszczenie łanie a owoce przez to są gorzej widoczne dla zbieraczy. Pędy są pokryte dość dużą ilością kolców co też utrudnia wykonywanie prac pielęgnacyjnych oraz zbiorów owoców. Porównując odmianę Nobility i Majestic, uważam, że ta pierwsza wymaga zupełnie innego podejścia do prowadzenia pędów, wymaga większych nakładów na obsługę – uważa Krzysztof Żabówka, dodając że także pożywka powinna być oddzielnie dobrana dla tych dwu odmian.

Owoce odmiany Nobility

Enrosadira cechuje się bardzo intensywnym wzrostem pędów, a pędy jednoroczne dorastają nawet do 3 m wysokości a nawet więcej. Duża masa liści sprawia, że szybko tworzy się gęsty łan w rzędach, a przez to owoce są mało widoczne dla osób zbierających. Ten typ wzrostu sprawia, że konieczne są wysokie rusztowania dla dobrej stabilizacji pędów. Jakość owoców przy tej odmianie jest bardzo dobra, pod warunkiem prowadzenia regularnych zbiorów.   

Pokrój pędów i ich wzrost u odmiany Enrosadira






Poprzedni artykułBorówkowa produkcja w Rumunii
Następny artykułTrzy zarazy które nawiedziły plantatorów borówki w sezonie 2020

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj