Borówkowa produkcja w Rumunii

Borówkowe plantacje w Rumunii



Rynek borówki wysokiej jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się spośród rynków świeżych owoców na świecie. Świetny marketing wokół tych jagód, co zawdzięczamy ich prozdrowotnym właściwościom, wpływa na rosnącą konsumpcję per capita. Europa jest drugim największym importerem tych owoców na świecie, tuż za Stanami Zjednoczonymi, dlatego coraz więcej krajów europejskich zajmuje się uprawą borówki, a jednym z nich jest Rumunia.

Inwestycje

Wielu rumuńskich plantatorów borówkę uprawia już na ponad 200 hektarach gruntów. Równocześnie wciąż inwestują oni w nowe plantacje i technologie, takie jak systemy antygradowe czy nawadniające. Tym inwestycjom sprzyjają ulgi w wysokości 50% (wartości inwestycji) oraz dotacje rządowe czy z Unii Europejskiej. Powodzenie w tej produkcji zachęca innych plantatorów do uprawy borówki wysokiej. Zbiory borówek w Rumunii rozpoczynają się na początku czerwca, więc wcześniej niż w Polsce, Niemczech i innych centralnie położonych krajach europejskich, a koniec sezonu przypada na wrzesień. Relatywnie niskie koszty pracy dają rumuńskim producentom przewagę konkurencyjną w stosunku do ich zachodnich sąsiadów. Wiąże się z tym również jedno z największych wyzwań, z jakim muszą się mierzyć plantatorzy – brak sezonowej siły roboczej.

Warta uwagi jest również struktura upraw borówki realizowana w Rumuńskich gospodarstwach opisana w czasopiśmie „Jagodnik” 7/2020 w artykule pt. „Rumunia wciąż rośnie”.

Wiele z tych przedsiębiorstw aby sprostać zapotrzebowaniu krajów Europy Zachodniej, gdzie chce sprzedawać swoje borówki musiała zainwestować w urządzenia do pakowania. Przy wyborze pełnej technologii oraz montażu urządzeń skorzystaliśmy z oferty polskiej firmy Milbor PMC, która oferuje nie tylko sprawdzone maszyny, ale również zapewnia dobry międzynarodowy serwis – informuje Robert Kunz z firmy Vital Berry. Zakupiono 12-wagową naważarkę z inwerterem (fot. 2). Maszyna ta ma bardzo dobrą wydajność, w ciągu minuty pozwala przygotować około 140-150 opakowań o pojemności 125 g lub ponad 2 tony owoców w 0,5-kilogramowych wiaderkach  w ciągu godziny.

W Rumunii zaczęto również zakładać grupy producenckie, co pozwoli oferować większe ilości jednorodnego towaru. Przykładem grupy producenckiej, która już działa w Rumunii, jest założona w 2018 roku Fruitopia. Na plantacjach członków grupy Fruitopia uprawiane są odmiany: ‘Duke’ (jako główna), ‘Elliott’, ‘Bluecrop’ i ‘Aurora’. Owoce konfekcjonowane są do pojemników 125-, 250-gramowych i 1-kilogramowych lub pakowane luzem do pudeł kartonowych o pojemności 3 kg.

Ograniczenia będące skutkiem braku urządzeń, które pozwalałyby na szybkie i odpowiednie przygotowanie owoców do sprzedaży, przy dynamicznie zmieniającym się zapotrzebowaniu i rosnącym wolumenie produkcji, zmusiły grupę Fruitopia do zainwestowania w maszyny umożliwiające właściwe konfekcjonowanie owoców. Takie rozwiązania zaoferowała nam firma Milbor PMC. Jest nim kompletna linia sortująco-pakująca, która pozwala przygotować od 500 do 1500 kg owoców na godzinę. Linia sortująca składa się z sorterów według wielkości i miękkości, które pozwalają odrzucić niewymiarowe owoce, a także te uszkodzone i miękkie – informuje Andreea Sava z firmy Fruitopia.

Inwestycje w rozwiązania pozwalające zautomatyzować proces przygotowania owoców są niezbędne, w procesie dostosowania się do nowych trendów rynkowych i zwyczajów konsumenckich. Producenci wciąż zakładają nowe plantacje, które w przyszłości doprowadzą do jeszcze większych zbiorów. Profesjonalne maszyny do przygotowania owoców do sprzedaży pomagają w utrzymaniu odpowiedniej jakości oraz sortowaniu i pakowaniu większej ilości produktów. Dzięki pomocy rządu oraz dotacją unijnym firmy mogą inwestować pozyskane środki w uprawę borówki, niezależnie od tego, czy jest to innowacyjny sposób uprawy czy wdrażanie technologii niezbędnych na różnych etapach produkcji i przygotowania owoców do sprzedazy. Maszyny mają duży wpływ na czynniki kosztowe. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy producenci borykają się z niedoborem siły roboczej. Posiadanie profesjonalnych maszyn do owoców skutkuje mniejszymi kosztami robocizny i co ważne, większą wydajnością. Lepsza jakość dostarczanych produktów zmniejsza ilość reklamacji ze strony konsumentów i klientów oraz koszty operacyjne. Z uwagi na fakt, że produkcja borówki w Rumunii dynamicznie i systematycznie się rozwija, można spodziewać się, że maszyny do sortowania i pakowania owoców będą stawały się tam ważną częścią wielu gospodarstw borówkowych.

Autor: Pamela Rusin, Milbor PMC







Poprzedni artykułSezon 2020 okiem ekonomisty, cz. 3: porzeczka czarna i czerwona
Następny artykułJakie odmiany malin wybrać do uprawy w tunelach. FILM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj