Na plantacji w Hornigach zbiory jeszcze się nie zaczęły, mimo że w wielu innych miejscach już się zakończyły. Plantacja jest eksperymentalna, z różnymi odmianami roślin. Warto pamiętać że plantacje sadzone późną wiosną czy w okresie lata wymagają nieco innego traktowania niż te sadzone wiosną i jesienią.

Młode plantacje warto posadzeniu warto przede wszystkim stymulować do szybkiej rozbudowy systemu korzeniowego. Tu były stosowane różne środki, takie jak Goteo do stymulacji systemu korzeniowego oraz Vaxiplant w ochronie prewencyjnej przed chorobami liści.

Problemy z mszycami są większe niż zazwyczaj, więc zaplanowano zabiegi ochronne, podobnie jak przeciwko wciornastkom, które w tym okresie mogą mocno uszkadzać owoce. W ochronie można użyć produktów o działaniu mechanicznym, takie jak olejek pomarańczowy.

Plantacje produkcyjne w Hornigach zakończyły zbiory. Na części wykonano już zabieg  koszenia liści. Jest to ważny zabieg fitosanitarny gdyż pozwala pozbyć się wielu problemów ze szkodnikami czy chorobami.  Po koszeniu rośliny rośliny warto zasilić nawozami wieloskładnikowymi i chronić przed patogenami. W testach znajduje się nowy produkt Tiopron, zawierający siarkę, i skutecznie zwalczający rożne choroby liści truskawek. Thiopron to fungicyd na bazie mikronizowanej siarki.

Praca na plantacjach truskawek jest ciągła – od kwitnienia, zbiorów, koszenia liści, zabiegów fitosanitarnych, aż po przygotowanie gleby przed nowym sadzeniem. Przy wymianie roślin i sadzeniu na tym samym polu warto pomyśleć o zabiegu fumigacji. Użycie Basamidu 97 GR pozwoli zniszczyć szkodliwe organizmy w glebie i ograniczyć presję chwastów. Należy pamiętać iż zabieg taki można wykonać na minimum 6 tygodni przed sadzeniem roślin.

Poprzedni artykuł3.2.1. Sezon na polskie borówki wystartował, i to jak! 
Następny artykułW Agronom Berries ruszył sezon na Polskie borówki. Jakie ceny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj