Jagodnik 5/2014 – już w sprzedaży

Jagodnik,
Wiele z materiałów przygotowanych do wrześniowo-październikowego numeru „Jagodnika” poskazuje, że na rynek owoców jagodowych trzeba patrzeć już lokalnie, ale globalnie. Warto też dywersyfikować produkcję, poprzez przenoszenie upraw pod osłony, wprowadzanie nowych odmian czy technologii uprawy, które dadzą możliwość przedłużenia okresu zbiorów i zapewnienia ciągłości dostaw owoców. Już dziś prezentujemy skróty z wybranych materiałów, przypominamy również o odnowieniu prenumeraty na nowy rok szczegóły patrz.

 

Wczesne odmiany w ocenie producentów

truskawka, malina, porzeczka, borówka wysoka, jagodnik, FlairPolscy producenci, w celu przyspieszenia zbioru owoców, najczęściej korzystają z tuneli foliowych lub uprawiają odmiany wcześnie dojrzewające i, dodatkowo, na zimę oraz wiosnę okrywają rośliny folia perforowaną lub agrowłókniną. O efekty takiej produkcji zapytałem plantatorów z kilku regionów Polski.

 

Truskawkowe zalecenia ze Szwecji

truskawka, malina, porzeczka, borówka wysoka, jagodnik, BerryTech, HaygroveZwiedzanie gospodarstwa Anny-Karin Nilsson z Eriksgarden koło Sjöbo poprzedzone zostało odbywającym się na jego terenie seminarium. Związane były one m.in. z właściwym zabezpieczaniem roślin na zimę, w celu możliwie wczesnego rozpoczęcia zbioru owoców oraz z zarządzaniem klimatem w uprawach pod osłonami, a także z wprowadzanymi przez organizatora szkolenia nowymi rozwiązaniami w konstrukcjach tuneli.

 

Przemysłowe odmiany truskawek

truskawka, malina, porzeczka, borówka wysoka, jagodnikOdmiany przemysłowe truskawki w dalszym ciągu są uprawiane, ze względu na zapotrzebowanie w przetwórstwie spożywczym. W materiale przedstawiam porównanie dwóch truskawek przemysłowych, znanej i jeszcze przez wielu uprawianej odmiany ‘Senga Sengana’ oraz nowości – ‘Dipred’.

 

Do uprawy w minitunelach i nie tylko

Farmer opryskiwacze, Metazet, minituneleIV Dzień Otwarty Truskawki, który odbył się w Górkach koło Sosnowicy 25 lipca. W tegorocznym szkoleniu uczestniczyło blisko 200 plantatorów zainteresowanych nowoczesnymi technologiami uprawy tego gatunku, którzy mogli zapoznać się z towarową uprawą truskawek w minitunelach.

 

Szara pleśń – uwagi po sezonie

Agro Kaliński, opryskiwacze do truskawekChoroba truskawek, której zwalczanie w minionych sezonach sprawiało sporo trudności, była szara pleść. Stała się ona również, łącznie z zagadnieniami związanymi z jej ograniczaniem, jednym z ważniejszych punktów szkolenia, będącego równocześnie podsumowaniem działań realizowanych w ramach Grupy Truskawkowej w 2014 roku.

 

Rodzaje sadzonek

truskawka, malina, porzeczka, borówka wysoka, jagodnik, sadzonki truskawekObecnie plantatorzy maja szeroki wybór sadzonek, mogą to być sadzonki zielone, frigo, doniczkowane oraz sadzonki z kultur tkankowych, czyli rozmnażane metoda in vitro. Rośliny takie różnią się głównie jakością, potencjałem produkcyjnym, przeznaczeniem do konkretnego rodzaju upraw i ceną.

 

Sadzonki tray plants

tray plantsWraz z rozpoczęciem uprawy truskawek w systemach bezglebowych, tradycyjne sadzonki frigo szybko zostały zastąpione materiałem doniczkowanym typu tray plants. W wielu miejscach na świecie producenci owoców uznali, że sadzonki tego typu dają lepsze możliwości kontroli ilości i jakości zbieranych owoców oraz lepsza regulacje czasu produkcji.

 

Zdrowy materiał podstawą sukcesu

truskawka, malina, porzeczka, borówka wysoka, jagodnikObrót materiałem roślinnym jest jedna z najczęstszych i najgroźniejszych dróg rozprzestrzeniania się patogenów na nowe obszary. W ostatnim czasie w Polsce notuje się takie choroby jak: Phytophthora cactorum oraz Colletotrichum acutatum, a poważne obawy budzi możliwość wprowadzenia groźnych dla upraw truskawki gatunków Phytophthora fragariae lub Xanthomonas fragariae, zaliczanych do organizmów kwarantannowych.

 

Maliny na dwa zbiory

truskawka, malina, porzeczka, borówka wysoka, jagodnikW Wielkiej Brytanii stale rozwija się produkcja deserowych malin. Uprawy te prowadzone są wyłącznie pod osłonami, gdyż tylko w taki sposób można uzyskiwać wysokie plony i dobrą jakość owoców tego gatunku. Coraz większego znaczenia nabiera uprawa odmian, które owocują na tegorocznych pędach – w ich przypadku można uzyskać dwa zbiory w ciągu roku.

 

Uwaga wirus – co robić?

Wirusy i fitoplazmy mogą być sprawcami wielu chorób krzewów jagodowych, o różnym stopniu szkodliwości. Powodują zahamowanie wzrostu i rozwoju porażonych krzewów, co w konsekwencji przekłada się na zmniejszenie plonu i pogorszenie jakości owoców.

 

Ze wsparciem doradców

truskawka, malina, porzeczka, borówka wysoka, jagodnikW zachodniej Europie działalność gospodarstw specjalizujących się w określonej produkcji wspierana jest coraz częściej przez doradców. Wiele z nich współpracuje z firmą DLV UK, która świadczy usługi doradcze tylko w segmencie roślin jagodowych. O to, jak wygląda i na czym polega praca doradcy, zapytałem Mariusza Padewskiego, od dwóch lat pracującego w tej firmie.

 

Borówki na Wyspach

truskawka, malina, porzeczka, borówka wysoka, jagodnikW Wielkiej Brytanii uprawa borówki wysokiej nie jest, co prawda, prowadzona na szeroka skale, ale realizowana jest w odmienny sposób niż w Polsce. Przede wszystkim uprawie tego gatunku nie sprzyjają tamtejsze kamieniste gleby, dlatego plantacje zakładane są wyłącznie w pojemnikach.

 

Znane i nowe choroby borówki wysokiej

truskawka, malina, porzeczka, borówka wysoka, jagodnik, choroby borówkiChoroby powodowane przez grzyby stanowią poważny problem w uprawie wszystkich roślin sadowniczych, w tym także borówki wysokiej (amerykańskiej). Odkąd roślina ta na stałe zadomowiła się w naszym kraju, identyfikuje się i opisuje kolejne bytujące na niej patogeny.

 

Na 160 hektarach

truskawka, malina, porzeczka, borówka wysoka, jagodnik, Polana, żelimuchaW Żelimusze, niewielkiej miejscowości koło Białogardu (woj. pomorskie), położona jest jedna z największych i zarazem najstarszych plantacji borówki w Polsce. Jej początki sięgają 1976 roku, kiedy to prof. Pieniążek zaczął tu tworzyć stację doświadczalną, pod kątem testowania odmian borówki wysokiej i doskonalenia technologii uprawy tego gatunku. Z czasem plantacja trafiła w prywatne ręce.

 

Plenerowe pokazy

truskawka, malina, porzeczka, borówka wysoka, jagodnikTegoroczna, IV Międzynarodowa Konferencja Porzeczkowa, która odbyła się w dniach 3-6 czerwca w Białowieży, stanowiła m.in. okazję do poznania nowych rozwiązań ułatwiających prowadzenie plantacji czarnych porzeczek.

 

Nowinki agrotechniczne

truskawka, malina, porzeczka, borówka wysoka, jagodnikIV Międzynarodowa Konferencja Porzeczkowa była okazją do pogłębienia wiedzy z zakresu uprawy czarnych porzeczek, a informacje z tej dziedziny przekazywali zarówno krajowi, jak i zagraniczni naukowcy. Okazało się przy tym, że Polska jest nie tylko liderem w produkcji owoców czarnej porzeczki, ale również w naszych ośrodkach naukowych prowadzi się wiele interesujących doświadczeń.

 

ABC nawożenia truskawek (cz. I)

truskawka, malina, porzeczka, borówka wysoka, jagodnikOdpowiednie przygotowanie stanowiska jest jednym z podstawowych warunków zarówno prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin po posadzeniu, jak i dobrego plonowania w kolejnym sezonie. Niektóre błędy popełnione w trakcie przygotowania gleby pod nowe plantacje są nie do skorygowania po posadzeniu roślin.

 

Zezwolenia na prace dla cudzoziemców

truskawka, malina, porzeczka, borówka wysoka, jagodnik, zezwolenia na pracę Zgodnie z obietnicą z Jagodnika 4/2014, w tym numerze przedstawiam szczegółowy opis tego, jak dobrze przygotować dokumenty niezbędne do uzyskania zezwolenia na pracę dla cudzoziemców. Przypomnę tylko, że takie zezwolenie uzyskuje się nawet na rok, tzn. cudzoziemiec może legalnie przebywać i pracować przez cały rok.

 

Cytryniec chiński (cz. I)

truskawka, malina, porzeczka, borówka wysoka, jagodnik, cytryniec chińskiCytryniec chiński, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Północnych Chin. Ponadto występuje na Półwyspie Koreańskim, w Japonii, na terenach Rosji w Krajach Nadmorskim i Chabarowskim, na południu wyspy Sachalin oraz na Wyspach Kurylskich.

 

Wzięliśmy sprawy w swoje ręce

truskawka, malina, porzeczka, borówka wysoka, jagodnikLubsad Sp. z o.o. zawiązana została w 2007 r. na bazie działającego na Lubelszczyźnie zrzeszenia o tej samej nazwie. Skupia przeszło 100 producentów owoców (…). Niestety, ostatnie lata dla wielu tych gatunków kierowanych do przetwórstwa były niekorzystne (…). Dlatego też zdecydowaliśmy się wziąć sprawy w swoje ręce i wybudować własny zakład przetwórczy…Poprzedni artykułZbiory borówki ciągle trwają
Następny artykułMarokański eksport truskawek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj