Jagodnik 1/2020 już w sprzedaży




Produkcja owoców jagodowych staje się coraz bardziej „techniczna”. Rosnące koszty wymagają intensyfikowania upraw, przy równocześnie stale zwiększających się wymaganiach dotyczących jakości. Tylko od doskonałej ich jakości i smaku oraz rzetelności dostaw będzie zależeć przyszłość dużej części gospodarstw, które jeszcze mają dylemat – „przemysł” czy „deser”? O tym jak produkować te najlepszej jakości owoce piszemy w pierwszym tegorocznym numerze „Jagodnika”. Przed nami styczeń i kilka ważnych dla branży jagodowej wydarzeń. Zapraszamy zwłaszcza na Targi Sadownictwa i Warzywnictwa – TSW 2020. Jubileuszowa X edycja pełna będzie atrakcji. My, jak zwykle, przygotowaliśmy dla Państwa VII Konferencję Truskawkową, która odbędzie w pierwszym dniu targów (15 stycznia), program i wykłady zapowiadają się bardzo interesująco. Targi będą również doskonałą okazją dla spóźnialskich do odnowienia prenumeraty na 2020 roku.

UWAGA – wszyscy prenumeratorzy wraz z pierwszym tegorocznym numerem „Jagodnika” otrzymają „Kalendarz Jagodnika” 2020, a wraz z czasopismem „Jagodnik” 2/2020 „Poradnik Integrowanej Ochrony Roślin Jagodowych” na rok 2020.

Truskawka

Nowy patogen coraz groźniejszy

Truskawki są bardzo wartościową uprawą zarówno pod względem gospodarczym, jak i żywieniowym. W ich owocach jest wysokie stężenie witaminy C, wyższe niż np. w pomarańczy lub cytrynie. Są one także bogatym źródłem kwasu elagowego, który ma silne właściwości antyoksydacyjne, antymutagenne i przeciwzapalne. Wiele badań potwierdza również, że związek ten wykazuje właściwości przeciwnowotworowe.

Stawiam na jakość

Wzorowo prowadzoną uprawę truskawek, zarówno odmian tradycyjnie owocujących, jak i powtarzających, mogłem obejrzeć w ubiegłym roku, odwiedzając gospodarstwo należące do Jarosława Świrydy. Truskawki produkuje się tutaj na 15 hektarach, a większość owoców sprzedaje za pośrednictwem organizacji producentów Hortus.

Praktyczne prezentacje (cz. II)

Uczestnicy projektu „Truskawki w tunelach” w trakcie finałowego spotkania odbywającego się we wrześniu 2019 r. w gospodarstwie w Michałowie, należącym do Konrada Kozakiewicza, mieli sposobność zapoznania się z innowacjami i sprawdzonymi standardami w zakresie produkcji truskawek w tunelach firmy Haygrove oraz w polu (czyt. też „Jagodnik” 8/2019). W tej części relacji z terenowego pokazu piszę o nawożeniu, w tym fertygacji, oraz o ochronie roślin.

O truskawkach po holendersku

Flevoplant Holandia to jeden z największych holenderskich producentów sadzonek. Właścicielem tej firmy, która powstała pod koniec lat 50. ub. wieku, jest Jos Goossens. Znaczący jej rozwój oraz przekształcenie z gospodarstwa szkółkarsko-ogrodniczego na przedsiębiorstwo typowo szkółkarskie nastąpił w latach 90. ub. wieku. Prawie dwadzieścia lat temu wyodrębniono w nim dział zajmujący się hodowlą truskawki. Obecnie funkcjonuje on jako firma Flevo Berry.

Zrozumieć wzajemne relacje

W dniach 29-30 października ub. roku pracownicy firmy Delphy Poland, Krzysztof Żabówka, Janusz Cieśla oraz Robert Bełdowski, zorganizowali wyjazd do Holandii wraz z grupą 32 producentów owoców miękkich, w celu odwiedzenia szkółek produkujących sadzonki truskawek, a także malin oraz jeżyn. Głównym celem wyjazdu było pokazanie najnowszych technologii produkcji materiału nasadzeniowego.

Frigo coraz ważniejsze

Rodzinne ogrodniczo-szkółkarskie gospodarstwo Niewczas, zlokalizowane w miejscowości Wielowicz koło Sośna (woj. kujawsko-pomorskie), prowadzone jest już przez trzy pokolenia, od około 40 lat. Dbałość o każdy detal w produkcji sadzonek, dokładność przygotowania materiału do sprzedaży, dobry wigor roślin po posadzeniu oraz ich zdrowotność, za to chwalą nas stali klienci – z dumą powiedziała pani Krystyna Niewczas, która jest w gospodarstwie jedną z osób odpowiedzialnych za bezpośredni kontakt z klientem.

Malina

Verticillium spp. groźny patogen truskawki i maliny

Werticilioza jest jedną z najgroźniejszych chorób powodowanych przez grzyby żyjące w glebie. Powodują ją patogeny z rodzaju Verticillium – powszechnie występujące w glebie polifagi, które porażają wiele roślin uprawnych, drzewiastych, zielnych i chwastów. Szkodliwość werticiliozy wiąże się ze sposobem porażenia roślin, w których opanowane zostają organy i tkanki biorące udział w pobieraniu i przewodzeniu wody oraz zawartych w niej składników mineralnych.

Przehyba’ w kategorii premium

Gospodarstwo Mirosławy i Marka Figurów położone w Karmanowicach koło Puław, w prowadzeniu którego uczestniczy także syn Piotr, jest świetnym przykładem tego, jak można produkować jakościową malinę i dobrze na tym zarabiać. Po latach prób i doświadczeń z różnymi odmianami, w gospodarstwie tym uprawia się głównie ‘Przehybę’.

Próby zbioru kombajnowego malin „jesiennych”

W uprawie malin powtarzających owocowanie najbardziej pracochłonny jest zbiór owoców. Brak lub niewystarczająca liczba pracowników potrzebnych do zbioru staje się czynnikiem ograniczającym możliwości uprawy. Producenci, zwłaszcza owoców przeznaczonych do przetwórstwa, nie godząc się na ograniczenie produkcji, poszukują możliwości mechanizacji ich zbioru.

Sadzonki po holendersku

Holandia od lat pozostaje ważnym źródłem materiału nasadzeniowego wysokiej klasy. Jagodniki zakładane z sadzonek pochodzących z tamtejszych szkółek cechują się na ogół dobrym wzrostem roślin i wysokim ich plonowaniem. Podczas International Delphy Soft Fruit Event, w czerwcu 2019 roku goście tej doradczej firmy mogli zwiedzić kilka gospodarstw szkółkarskich, by zapoznać się z tym, w jaki sposób produkowane są sadzonki malin, jeżyn, borówek i truskawek.

Borówka wysoka

Jakie są nasze plantacje borówki wysokiej? Kolejny rok badań (cz. II)

default

W drugiej części artykułu dotyczącego uprawy borówki wysokiej w Polsce (cz. I – czyt. „Jagodnik” 8/2019) przedstawiam rozmieszczenie i wyniki produkcyjne na plantacjach w ujęciu przestrzennym w naszym kraju. Jest to też po części ocena, czy i w jakim stopniu zmieniła się sytuacja, w porównaniu z badaniami z 2016 roku.

Dobrze dobrane stanowisko

Podczas naszych ubiegłorocznych podróży po Europie wraz z grupą plantatorów borówki odwiedziłem w Niemczech gospodarstwo Obsthof Rieke położone niedaleko Hanoweru. Ta, można powiedzieć, wiekowa plantacja (najstarsze krzewy mają już około 40 lat) pokazała, jaki potencjał ma borówka, gdy rośnie w odpowiednich (optymalnych dla gatunku) warunkach. Ciekawe było również doświadczenie z odmładzaniem krzewów i efekty, jakie dzięki temu można uzyskać.

Borówka w stylu EKO

Plantacja Polana w Ochoży od początku swego istnienia jest prowadzona w sposób ekologiczny. Kieruje nią Paweł Wawryszczuk, który zwraca uwagę na detale związane z takim system funkcjonowania uprawy. Metoda ta wymaga na pewno dużej wiedzy, ale też umiejętności innego spojrzenia na rośliny i ich otoczenie.

Cięcie borówki i jego znaczenie dla roślin

Doświadczonych plantatorów borówki nie trzeba już przekonywać co do tego, że cięcie krzewów jest konieczne każdego roku. Istotne jest jednak to, kiedy je rozpocząć i jak przeprowadzić, by uzyskać najlepsze efekty plonotwórcze. Ważne są przy tym także możliwości organizacyjne, wielkość plantacji i dostępność siły roboczej.

Targi

Z niemieckich targów dla jagodowych


Europejskie Targi Szparagowo-Truskawkowe expoSE oraz expoDirekt, odbywające się w Karlsruhe (Niemcy) w dniach 20-21 listopada 2019 r., odwiedziło około 6700 osób. Jak podają organizatorzy, gości było o około 6% więcej niż podczas poprzedniej edycji. Ofertę rozwiązań przeznaczonych do wykorzystania w uprawie roślin jagodowych, głównie truskawek, oraz szparagów, a także dotyczących marketingu bezpośredniego prezentowało 445 wystawców z 12 krajów.

Technika

Taśmy do nawadniania

Optymalnym sposobem dostarczania wody na plantacjach roślin jagodowych jest wykorzystanie do tego celu taśm lub przewodów do nawadniania kroplowego, za pomocą których można podawać również roztwory nawozów i różnych preparatów korzystnie wpływających na kondycję gleby oraz zdrowotność roślin. Oferta rynkowa tego typu rozwiązań jest bogata, występują jednak pomiędzy nimi różnice techniczne, z którymi warto się zapoznać przed wyborem systemu podawania wody.

Mechaniczne zwalczanie chwastów



Jest wiele metod, które pozwalają w znacznym stopniu pozbyć się niechcianej roślinności. O ile w uprawach rolniczych odchwaszczanie polega przede wszystkim na odpowiednim zmianowaniu połączonym z metodami mechanicznymi, o tyle w przypadku plantacji jagodowych jest to znacznie trudniejsze, ale jednak możliwe.

.

Ekouprawy

Rynek żywności ekologicznej

W dniach 11-13 października 2019 roku, w podwarszawskim Nadarzynie odbyła się pierwsza edycja wydarzenia BIO Expo Warsaw. Targom i wystawie towarzyszył trzydniowy kongres. W jego trakcie podjęto bardzo wiele tematów związanych z produkcją żywności ekologicznej. Ważną częścią był panel dotyczący rynku tego typu produktów w Polsce, Europie i na świecie.

Tylko u nas

Prawne mechanizmy zapewnienia wysokiej jakości sadzonek

W czasopiśmie „Jagodnik” 7/2019 ukazała się seria artykułów dotyczących kwestii związanych z materiałem nasadzeniowym. Jakość sadzonek może przesądzić o powodzeniu lub porażce w prowadzeniu plantacji. To bardzo ważne, by młode rośliny były zdrowe i miały genetyczne uwarunkowania zgodne z oczekiwaniami ich nabywcy. Kontynuując rozważania dotyczące jakości sadzonek, zdecydowałem się przesłać kilka pytań do MRiRW, by ustalić, jaką rolę w tym względzie odgrywają organy państwowe.

Inne gatunki

Jagoda kamczacka – wiemy coraz więcej

Wiedza o jagodzie kamczackiej okazuje się bardzo pożądana, zarówno dla osób, które już założyły plantację, jak i dla przyszłych plantatorów. Okazją do jej pozyskania była III Międzynarodowa Konferencja Kamczacka, która odbyła się 8 listopada ub. r. w Jachrance. Wzięło w niej udział ponad 300 osób, w tym licznie przybyli zagraniczni goście.

Perły kuchni polskiej

Jagodowe knedle z sosem jogurtowym

Moje jagodowe knedle niezmiennie zaskakują gości karnawałowych. Przepadają za nimi dzieci i młodzież. Ludzie w kwiecie wieku, kobiety, mężczyźni i seniorzy. Knedle przypominają słoneczne i ciepłe dni. Pachną lasem i dzieciństwem. Latem przygotowuję je z owoców świeżych, a zimą – z mrożonych. Jagodowe knedle najczęściej podaję jako lekkie danie obiadowe w dni bezmięsne. Czasem na śniadanie, na podwieczorek albo jako wykwintny deser.







Poprzedni artykułMieszanki międzyplonowe (cz. II) – zasady ich uprawy
Następny artykułPszczoły ochronią uprawy przed szarą pleśnią

1 KOMENTARZ

  1. dear sirs,

    Sorry that i write you in english, i have prepaid your e-version of magazine Jagodnik. But cant open even one.
    After each link i write you that pls send me login and pass and do not have even one answer….
    Well be very glad to receive nearest replay.
    my email
    tatiana.tiferet@gmail.com
    i have subscription of your Jagodnik
    thank you very much

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj