VII Konferencja Truskawkowa – 15 stycznia 2020 r.




Przypominamy, że 15 stycznia odbędzie się VII Konferencja Truskawkowa, organizowana w ramach X Targów Sadownictwa i Warzywnictwa – TSW 2020.

.

.

A co w programie:

dr Aneta Chałańska, NEFscience

Nicienie na plantacjach truskawek stanowią poważne i nasilające się zagrożenie. Żerują na lub w korzeniach roślin, choć w uprawie truskawek niebezpieczne są także gatunki atakujące części nadziemne. Nicienie wpływają na rośliny zarówno bezpośrednio, powodując znaczne ich uszkodzenia, jak i pośrednio – poprzez udział w złożonych chorobach (tzw. kompleksach chorobowych). Są groźnymi szkodnikami ze względu na żerowanie i migrację w tkankach roślinnych, ale także dlatego, że ułatwiają późniejsze porażenie przez grzyby i bakterie. Jak sobie radzić z tymi szkodnikami, jak je zwalczać i jakie podejmować działania profilaktyczne, będzie mówić dr Aneta Chałańska z firmy NEFscience

Mariusz Podymniak, jagodnik.pl
Konrad Kozakiewicz, Haygrove

Najlepsze odmiany truskawek sezonu 2019 w uprawie tunelowej przedstawią wspólnie Mariusz Podymniak z portalu jagodnik.pl oraz Konrad Kozakiewicz z firmy Haygrove. Przygotowany przez nich materiał stanowi podsumowanie doświadczeń prowadzonych w 2019 roku, a związanych z uprawą kilkudziesięciu nowych odmian truskawki testowanych w projekcie „Truskawki w tunelach”. Po raz pierwszy zostaną również przedstawione informacje dotyczące plonowania wykorzystanych w tym projekcie odmian w uprawie tzw. 60-dniowej.

Maciej Dolata, INSPIRE smarter branding

Sama uprawa truskawek dziś już nie wystarcza. Nie ma dużego znaczenia dopóki to, co produkujemy, nie wnosi czegoś w życie konsumentów. Można powiedzieć dosadnej: Ludzie nie chcą naszych truskawek. Chcą ich, jeśli super będą się po nich czuli to stwierdzenie stało się również tytułem wystąpienia Macieja Dolaty z firmy INSPIRE smarter branding. Pamiętajmy – konsumenci chcą jeść i żyć zdrowo. Szukają wartościowych produktów. Niewiele potrzeba, by ten trend wykorzystać oferując nasze owoce, o czym będzie można się przekonać słuchając przygotowanego wykładu.

Jacek Witkowski, Timac Agro

Temat „Fertygacja z biostymulacją – efektywne nawożenie w dobie suszy”, przygotowany przez Jacka Witkowskiego z firmy Timac Agro, jest szczególnie ważny po minionym sezonie, który obfitował w długie okresy wysokich temperatur, związane z brakiem opadów atmosferycznych. Plantatorzy w ubiegłym roku zmagali się z trudnościami w fertygacji – dopasowaniem odpowiednich ilości i rodzaju nawozów, co skutkowało później przenawożeniem, głównie azotem i potasem. Nadmiar tych składników powodował pogorszenie jakości owoców – azot w połączniu z wysoką temperaturą wpływał negatywnie na twardość truskawek. Jak można sobie z tym radzić – solidną porcję informacji będzie można uzyskać słuchając tego wykładu.

Steven Timmermans, Hortinova

Produkcja owoców wysokiej jakości stanowi dla wielu plantatorów duże wyzwanie. Szczególnie w kontekście coraz wyższych wymagań stawianych przez rynek. O wyniku produkcji – jakości, trwałości i smaku owoców – decyduje wiele czynników. Dlatego plantator powinien zgromadzić jak najwięcej informacji, aby stworzyć optymalne warunki uprawy. W związku z tym, informacje przedstawione przez holenderskiego doradcę Stevena Timmermansa z firmy Hortinova, na temat „Jak dopasować nawożenie do poszczególnych odmian i systemów uprawy?”, będą bardzo cenne dla wielu obecnych na konferencji plantatorów. Podczas prezentacji omówione zostaną różne zagadnienia, aby wyjaśnić, na czym warto się skupić podczas zakładania uprawy i jej prowadzenia oraz czego warto wymagać od współpracujących z gospodarstwem doradców.

Jose Luis Robles, Bayer, Hiszpania

Jak to robią w Hiszpanii? Przykłady zrównoważonej ochrony truskawek przed chorobami i szkodnikami – zagadnienia te omówi Jose Luis Robles z hiszpańskiego oddziału firmy Bayer. W swojej prezentacji przybliży m.in. informacje o tym, jak uprawiane są truskawki w firmie Cuna de Platero, która jest jednym z czołowych producentów i eksporterów owoców jagodowych w regionie Huelva, w Hiszpanii. Większość produkowanych w tym przedsiębiorstwie owoców stanowią truskawki, w ostatnich latach w uprawie pojawiły się też maliny, borówki i jeżyny. Rosnące wymagania supermarketów oraz opinia publiczna zmusiły producentów owoców, w tym udziałowców firmy Cuna de Platero, do wprowadzania systemów zrównoważonej produkcji.

Dr Paweł Krawiec, Horti Team

Chorobą, która w ostatnich sezonach sprawia wiele problemów i powoduje straty na plantacjach, jest antraknoza truskawki. Patogeniczność grzyba, który jest jej sprawcą, spowodowana jest łatwością rozprzestrzeniania się, obfitym zarodnikowaniem i krótkim cyklem rozwojowym. Objawy antraknozy występują na liściach, ogonkach, kwiatach, owocach, rozłogach, skróconej łodydze (koronie). Niebezpieczną cechą antraknozy jest jej utajony przebieg – infekcje zachodzą bezobjawowo, a ujawniają się, gdy warunki sprzyjają rozwojowi grzyba. Dlatego temat „Antraknoza – rosnące zagrożenie w uprawie truskawek” przygotowany przez dr. Pawła Krawca z firmy Horti Team jest niezwykle aktualny i powinien pomóc plantatorom w przygotowaniu właściwej strategii radzenia sobie z tą chorobą w nadchodzącym sezonie.

Karolina Felczak-Konarska, FERTICO

Patogeny na plantacji truskawek – nowoczesne i skuteczne metody ich diagnostyki to z kolei temat przygotowany przez Karolinę Felczak- Konarską z firmy Fertico. Jak informuje specjalistka, w ubiegłym sezonie problemy w uprawie truskawek sprawiały patogeny: Phytophthora cactorum powodujący zgniliznę korony truskawki oraz skórzastą zgniliznę owoców, Xanthomonas fragariae – sprawca bakteryjnej kanciastej plamistości liści truskawki, Botrytis cinerea – wywołujący szarą pleśń, Colletotrichum acutatum – antraknozę truskawki. W celu precyzyjnej i dokładnej ich identyfikacji polecane są metody molekularne, które dają znacznie większe możliwości diagnostyczne niż metody tradycyjne, a tym samym pozwalają na przygotowanie właściwych programów zwalczania tych patogenów na plantacjach truskawek.

Ludger Linnemannstöns, Landwirtschaftskammer NRW, Niemcy

Produkcja truskawek w Niemczech znacznie się zmieniła w ostatnich latach. Oprócz uprawy w gruncie bez osłon, przybywa plantacji w lekkich konstrukcjach tunelowych. Coraz więcej upraw prowadzonych w glebie w tunelach zmieniane jest na produkcję na stołach uprawowych. W związku z tym bardzo ważne są testy przydatności odmian tzw. czerwcowych do uprawy w tunelach w gruncie, a także oceny przydatności różnych odmian do uprawy na stołach. Dla tego systemu produkcji pojawiło się kilka nowych wczesnych oraz dojrzewających w średnim i późnym terminie odmian. Zmiany następują również w doborze odmian powtarzających owocowanie. Zmian i rekomendacji związanych z uprawą odmian z tych grup dotyczyć będzie prezentacja Ludgera Linnemannstönsa ze Landwirtschaftskammer NRW z Niemiec pod tytułem „Uprawa i plonowanie nowych odmian truskawki w systemie polowym oraz w tunelach na stołach”.

Janusz Cieśla, Delphy

Temat odmian, ale tym razem z naciskiem na ich uprawę w tunelach i szklarniach, przedstawi również Janusz Cieśla z firmy Delphy. W swoim wystąpieniu „Różnice dotyczące uprawy odmian pod osłonami” omówi zalecenia dotyczące produkcji odmian najlepiej sprawdzonych w takim systemie oraz przygotowania się do produkcji owoców poza terminami głównej ich podaży na rynku. Metoda ta wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, ale wielkość kosztów będzie zależała od różnych czynników, a odpowiednie poprowadzenie uprawy powinno umożliwić zadowalające zyski.

Ewelina Wojciechowska, Norweski Instytut Bioekonomii

Jak uprawia się i sprzedaje truskawki w Norwegii? – ten temat przygotowała na konferencję Ewelina Wojciechowska z norweskiego Instytutu Bioekonomii. Specyficzne warunki klimatyczne Norwegii powodują, że produkcja truskawek w tym kraju wymaga nowoczesnych metod i sporych nakładów finansowych. Konsumenci uwielbiają rodzime truskawki i uważają ich smak za najlepszy. Mimo że w Norwegii liczba producentów tych owoców drastycznie spada, obszar uprawy pozostaje praktycznie bez zmian. Producenci z wieloletnim doświadczeniem utrzymują się na rynku, a ci, którzy zaczynają od podstaw, szybko rezygnują. Problemem ostatnich lat dla norweskich producentów owoców jagodowych jest pozyskanie odpowiedniej liczby pracowników do zbioru, w związku z tym dużym zainteresowaniem cieszą się rozwiązania dotyczące całkowitej automatyzacji zbioru. Zapewne wiele z tych zagadnień powinno zainteresować również naszch plantatorów i pomóc w dobrym przystosowaniu gospodarstw do wymagań rynkowych.


ZAPRASZAMY NA STOISKO CZASOPISMA „JAGODNIK”- NUMER „A2” (OD WEJŚCIA PO PRAWEJ STRONIE). DO KUPIENIA BĘDZIE NOWY „PORADNIK OCHRONY ROŚLIN JAGODOWYCH” I PRENUMERATA CZASOPISMA NA ROK 2020. ZAPRASZAMY !!!

———————————————

Przypominamy, że warto wcześniej zarejestrować się na stornie www.tsw.pl, aby otrzymać darmowy bilet, który umożliwia wstęp na teren targów. Pozwoli to uniknąć oczekiwania na wejście w kolejce do rejestracji.







Poprzedni artykułWielkość produkcji materiału kwalifikowanego i elitarnego
Następny artykułMieszanki międzyplonowe (cz. II) – zasady ich uprawy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj