Innowacyjne i zautomatyzowane możliwości w hodowli murarki ogrodowej!





Murarka ogrodowa staje się coraz popularniejszym zapylaczem na krajowych plantacjach. Analiza rynku kokonów murarki ogrodowej pozwala przypuszczać, że zakres chowu tego gatunku, a także skala jego wykorzystania w zapylaniu jest w Polsce największa wśród europejskich krajów. Wraz z rozwojem tego trendu pojawiły się nowe rozwiązania technologiczne do chowu tych pożytecznych owadów, czego przykładem jest siedlisko przedsiębiorstwa Osmia Future Sp.z o.o. – OsmiaBox.

Perfekcyjny zamiennik trzcinowych siedlisk

Początkowo murarkę hodowano wyłącznie w naturalnych gniazdach wykonanych z trzciny, rzadziej w drewnianych płytkach posiadających frezowane kanały. Wraz ze wzrostem popularności tego zapylacza, a co za tym idzie, wzrostem popytu na kokony murarek okazało się, że wykorzystanie trzcinowych gniazd jest zbyt drogie, głównie z powodu wysokich nakładów pracy i finansowych związanych z pozyskiwaniem trzciny, jej cięciem, a po sezonie rozcinaniem gniazd w celu wydobycia kokonów. Wydobywanie kokonów i przenoszenie do zimowli tylko dobrze ukształtowanych oprzędów, pozwala na znaczną redukcję pasożytów. To z kolei przekłada się na uzyskiwanie wyższych przyrostów populacji. W związku z powyższym trzcinowe gniazda są wykorzystywane jednorazowo, a w kolejnych latach, koszty trzeba ponosić ponownie. Warto wspomnieć także, że ta tradycyjna technologia wiąże się z ogromnym nakładem pracy. Ta zaś także staje się coraz droższa. Jak zatem szukać oszczędności bez pogarszania jakości warunków bytowych dla murarki?

Osmia box – innowacyjne, opatentowane rozwiązanie z firmy Osmia Future

Warto wspomnieć, że założycielami firmy Osmia Future Sp. z o.o. są Przemysław i Damian Kapka – doświadczeni sadownicy, którzy każde proponowane rozwiązanie najpierw testują w swoich gospodarstwach sadowniczych. Siedlisko, które proponują gwarantuje pszczołom niemal identyczne warunki do bytowania, jak w ich naturalnym środowisku – trzcinie. Znajduje się ono w pudełku wykonanym z wodoodpornego kartonplastu (tekpol) o zewnętrznych wymiarach 310x290x200 mm. Na uwagę zasługuje wysoka jakość wykonania, trwałość oraz skuteczny, a zarazem wygodny, uchylny sposób zamykania, który jest wykorzystywany podczas wykonywania zabiegów ochrony roślin. W tylnej ścianie pudełka gniazdowego znajdują się 4 otwory wentylacyjne. Komercyjna wersja pudełka hodowlanego ma biały kolor, który zapobiega zbytniemu nagrzewaniu się siedliska.

OsmiaBox dla murarki z firmy Pszczelinka

Czy murarka dobrze czuje się w Osmia box?

Wygląda na to, że wspaniale! Wstępna ocena zasiedlenia pakietu polegająca na ocenie stopnia zamurowania otworów gniazdowych wykazała bardzo wysoki stopień zasiedlenia gniazd. Stwierdzono zamurowanie 386 otworów, co stanowi 96,5% wszystkich dostępnych kanałów. Jest to bardzo dobry wynik, rzadko spotykany nawet w gniazdach trzcinowych. Do hodowli w OsmiaBox wyłożono w siedlisku ocenianym przez dr Dariusza Tepera 500 kokonów murarki ogrodowej. Po analizie gniazd uzyskano 2868 kokonów, co daje blisko 6-krotny przyrost populacji. W każdym z kanałów gniazdowych założonych było średnio blisko 9 komórek. Jest to bardzo dobry wynik, który świadczy o tym, że siedlisko, które proponują bracia Kapka znakomicie sprawdzi się w hodowli murarki ogrodowej i wykorzystaniu jej w zapylaniu plantacji sadowniczych. Co ważne stosunek samic do samców wyniósł 50% – 50%. W przyrodzie ilość samic w populacji wacha się od 30 do 50 %

Osmia Box z wypełnionymi płytkami

Informacje techniczne

Analizowane siedlisko, wraz ze sklejką i taśmą opasującą, ważyło ok. 3,95 kg. Pakiet siedliskowy składa się z 16 płytek gniazdowych wyposażonych w uchwyty wykorzystywane w automatycznej obsłudze. Płytki gniazdowe wykonane są z polipropylenu. Każda płytka zawiera 25 jednostronnych kanałów o zaokrąglonym dnie, głębokości 7 mm i długości 150 mm. Szerokość kanałów jest zróżnicowana i wynosi 7, 8, 9 i 10 mm. Kanały gniazdowe o różnej szerokości pozwolą na wykorzystanie siedliska w chowie innych gatunków pszczół samotnic, np. murarki rogatej (Osmia cornuta). Poszczególne płytki rozdzielone są dociętymi kawałkami trójwarstwowej tektury grubości 1,5 mm. Tektura ma za zadanie zamknięcie od góry kanałów gniazdowych oraz odprowadzanie wilgoci z wnętrza komór gniazdowych. Ponadto, podłużne, niskie, listewki od spodu każdej płytki powodują dociskanie tektury dokładnie w miejscach ścian z płytki poniżej i uszczelnianie przestrzeni jakie mogą się tworzyć na granicy styku poszczególnych płytek gniazdowych. Gniazda takie są w pełni rozbieralne,  poddaje się je dezynfekcji, a kokony z nich pozyskuje się łatwo i szybko poprzez rozwiązanie mechaniczne leżące w 100% po stronie firmy. Dzięki mechanicznemu serwisowi hodowla murarki po stronie sadownika ogranicza się do wystawienia z zabrania uli z plantacji (tak jak w przypadku uli z trzmielami lecz jest kilkukrotnie tańsza).

Podsumowanie

Osmia Box w warunkach sprzyjającej pogody, a ta przecież determinuje namnażanie populacji murarki ogrodowej, pozwala na uzyskanie efektów hodowlanych porównywalnych z tymi najlepszymi notowanymi w trzcinowych rurkach. Nakład pracy jest tu jednak nieporównywalnie mniejszy, gdyż całe rozwiązanie zostało dogłębnie przemyślane i zaplanowane przez osoby od wielu lat zajmujące się hodowlą murarki ogrodowej, znające jej potrzeby. Projekt Osmia 4.0. proponowany przez Braci Kapka daje polskim sadownikom możliwość kompaktowego i innowacyjnego zarządzania gospodarstwem – od momentu pobrania aplikacji BeeGrow, poprzez rejestrację w nich działek, wynajem uli, planowanie i optymalizowanie zapylania, aż po serwis po sezonie, który firma Osmia Future bierze na swoje barki, by w jak największy sposób odciążyć sadowników od mozolnego i pracochłonnego procesu czyszczenia tradycyjnych siedlisk murarki ogrodowej oraz wyjmowania i selekcji kokonów z nich wyjętych.

Więcej informacji, po kliknięciu w baner:

materiał promocyjny firmy Osmia Future







Poprzedni artykułGruzja umacnia swoją pozycje w eksporcie borówek do Rosji
Następny artykułCzy da się jeszcze zarobić na borówce? (cz. II)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj