III Dni Otwarte Truskawki w Rabie Wyżnej już 26 lipca

Dni otwarte truskawki, uprawa truskawek na rynnach, uprawa truskawek pod daszkami, mini tunele dla truskawekKolejna edycja Dni Otwartych truskawki organizowana jest w siedzibie firmy Metazet w Rabie Wyżnej koło Zakopanego. Tegoroczne spotkanie połączone będzie z premierową prezentacją Mini tunelu opracowanego w firmie Metazet, przeznaczonego do równoczesnego przykrycia czterech rzędów rynien z truskawkami. W trakcie Dni Otwartych przewidziano seminarium poświęcone uprawie truskawek. Bogaty program tego szkolenia obejmował będzie również najważniejsze zagadnienia z zakresu nowoczesnej uprawy truskawek pod osłonami.

W programie tegorocznych III Dni Otwartych:

  • Nowe modele zblokowanych daszków o mniejszej szerokości, dostosowanej do folii oferowanej na rynku przez firmę GEO Polska. Mniejsza szerokość to niższe koszty inwestycyjne.
  • Nowy model rynny truskawkowej – szerszy od dotychczas oferowanych modeli ułatwia prace związane z zakładaniem uprawy, w tym układanie mat. Z kolei nowe, głębsze kanały odprowadzają lepiej nadmiar pożywki, co zapewnia lepszą zdrowotność uprawianych roślin oraz systemu korzeniowego.
  • Polska premiera „mini tuneli” osłaniających równocześnie 4 rynny uprawowe. Rozwiązanie to dopiero od dwóch lat oferowane jest w krajach Europy Zachodniej, gdzie zdobywa coraz większą liczbę zwolenników. Szerokość przęsła to 5 metrów. Konstrukcja, dzięki specjalnym łączeniom jest bardzo stabilna, a w trakcie uprawy nie jest konieczne podnoszenie folii w celu wietrzenia uprawy. System ten w porównaniu do daszków jest droższy, ale znacznie od nich stabilniejszy i jeszcze bardziej odporny na silne wiatry. Nowy typ konstrukcji zapewnia większą przestrzeń osobom zajmującym się uprawą, co znacznie ułatwia obsługę systemu. Rośliny mają też zapewniony lepszy mikroklimat, co dało się już zauważyć na pokazowej plantacji w Rabie Wyżnej. Ponadto konstrukcja ta jest przystosowana do montażu rynny odprowadzającej wodę spływającą z folii.
  • Możliwość zapoznania się z różnego rodzaju wózkami ułatwiającymi zbiór owoców oraz urządzeniami, które można wykorzystywać do transportu wewnętrznego w obiektach szklarniowych.
Dni otwarte truskawki, uprawa truskawek na rynnach, uprawa truskawek pod daszkami, mini tunele dla truskawek
Najnowszy model minitunelu dla truskawek
Dni otwarte truskawki, uprawa truskawek na rynnach, uprawa truskawek pod daszkami, mini tunele dla truskawek
Zmodyfikowane daszki do uprawy truskawek

W tegorocznym wdrożeniu, w uprawie znajduje się odmiana 'Evie II’, która cały czas uchodzi za jedną z łatwiejszych w uprawie pod osłonami, a równocześnie najplenniejszą. Jej sadzonki frigo w klasie A, dostarczyła firma Flevoplant. Uprawę założono w matach kokosowych Ceres Kokopak dostarczonych przez firmę Cers, pozwalających na sadzenie do nich roślin bez konieczności wcześniejszego ich płukania. Maty posiadały także tzw. paszport, informujący o zasobności w składniki mineralne. Firmą dostarczającą nawozy i przygotowującą zalecenia nawozowe jest Yara Poland, której doradcy w oparciu o skład chemiczny podłoża oraz analizę składu chemicznego wody opracowują pożywki nawozowe. Tak przygotowana pożywka mieszana jest z wodą, a następnie dozowana roślinom drogą kropelkową. Instalację do fertygacji przygotowała firma Aqua Tom w oparciu o ilości sadzonek i długości rzędów uprawowych. Plantacja w Rabie Wyżnej została założona 25 maja. Niestety bardzo pochmurna pogoda oraz chłody, które w tym regionie panowały praktycznie do drugiej połowy czerwca wydłużyły okres ukorzeniania się truskawek, opóźniając ich prawidłowy wzrost. Było to jedną z przyczyn, że tzw. pożywkę korzeniową (oparta była na produktach: Calcinit, Superba Zielona F, Kristalon żółty, Krista MgS) podawano do 27 maja. Od tego czasu rośliny zasilane są pożywką kwiatową (opartą na tych samych produktach, jednakże w zmodyfikowanych proporcjach), która w najbliższych dniach zostanie zmieniona na pożywkę owocową. Pierwsze zbiory owoców są tutaj spodziewane za około dwa tygodnie. Trudne warunki pogodowe sprawiają, że rośliny wymagają dodatkowego nawożenia dolistnego.

W trakcie budowy korony słabszym roślinom obcinano pierwsze kwiaty. Zabieg ten może opóźnia owocowanie, zapewnia jednak dobre przyjęcie się roślin i pozwala na zbudowanie silnego systemu korzeniowego, co jest podstawą w utrzymaniu dobrego owocowania truskawek w późniejszym okresie.

Letnie spotkanie podczas III Dni Otwartych Truskawki w firmie Metazet będzie także doskonałą okazją do spotkania się producentów z całej Polski i wzajemnej wymiany doświadczeń z zakresu tej nowoczesnej jeszcze cały czas w Polsce uprawy. Jak zwykle warto przedłużyć swój pobyt u podnóża Tatr i odwiedzić na weekend piękne w tym okresie Zakopane i okolice.

W imieniu patronów medialnych portali: jagodnik.pl i podoslonami.pl oraz firm: Metazet, FormFlex, Yara Poland, Flevoplant, Ceres International, F.H.U. Farmer, GEO Polska, AquaTom, Budmech, Najbar i SZD w Brzeznej serdecznie zapraszamy 26 lipca 2013 do siedziby firmy Metazet w Rabie Wyżnej.

Poprzedni artykułO borówkach i ich przetwarzaniu …
Następny artykułLoteria Pełna gama nawozów płynnych – rzstrzygnięta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj