Truskawki powtarzające owocowanie w pełni sezonu

Odmiana 'Florina' w pełni owocowania na plantacji w południowej części woj . wielkopolskiego

Truskawki powtarzające owocowanie są w pełni owocowania. Jak plonują znane i nowe odmiany, czasami uprawiane jeszcze pod numerami mogłem przekonać się odwiedzając w ubiegłym tygodniu kilka gospodarstwa z taką właśnie uprawą.

Plantacje truskawek odmian powtarzających owocowanie zostały założone w nich na początku kwietnia, gdyż panująca ciepła i słoneczna pogoda sprzyjała wczesnemu zakładaniu plantacji z tych odmian. Większość upraw jakie lustrowałem zostały założone na podwyższonych zagonach okrytych czarną folią. Do zakładania plantacji wybierano sadzonki frigo w typie A lub A+, aby rośliny dobrze wytworzyły masą wegetatywną, która jest niezbędna w tworzeniu przyszłego plonu. W tym roku wielu plantatorów ocenia także owocowanie roślin na plantacjach założonych na ściółkowanych czarną folią podwyższonych zagonach z sadzonek doniczkowanych typu mini tray i tray plants. W minionych sezonach, doniczkowane typy sadzonek truskawek były wykorzystywane głównie w na sadzeniach pod osłonami w podłożach o ograniczonej objętości. Taki schemat również przyjęto na plantacji truskawek odmian powtarzających owocowanie, zlokalizowanej w Karczmiskach, gdzie w ramach projektu Berry Tech, posadzono 20 odmian powtarzających owocowanie. Jako główny rodzaj sadzonek wybrano materiał typu frigo A. Część odmian została również posadzone jednak z różnego rodzaju sadzonkach doniczkowanych. Już 5 sierpnia w Karczmiskach, podczas Warsztatów Jagodowych projektu Berry Tech. Będzie można zapoznać się z obserwacjami dotyczącymi wpływu rodzaju sadzonki na wzrost i plonowanie truskawek odmian powtarzających owocowanie. Do nowych nasadzeń wybierano dobrze znane odmiany takie jak ‘Albion’, ‘Portola’, ‘San Andreas’ czy ‘Monterey”. Ciekawie zapowiadają się holenderski kreacje, taki jak ‘Harmony’ oraz 'Florinę’. W nasadzeniach znajdują się również włoskie kreacje jak: 'Malga’ i ‘ Murano’ oraz wiele innych, które będzie można zobaczyć już 5 sierpnia w czasie Warsztatów Jagodowych Berry Tech.

Dobór odmiany również powinien być dopasowany do systemu uprawy, oraz do wymagań naszego odbiorcy który będzie nabywał owoce truskawki. Kwiecień, maj i czerwiec należały do bardzo ciepłych i słonecznych miesięcy, dlatego truskawki odmian powtarzających owocowanie czuły się dobrze w takich warunkach. Sprzyjało to ich prawidłowemu rozwojowi. Ciepła i słoneczna pogoda bez opadów deszczu, powodowała iż niemal od samego początku rośliny należało nawadniać, do tego celu służyła linie kroplujące zamontowane pod folią. W niektórych gospodarstwach, gdzie od 2-3 miesięcy nie było opadów deszczu zaś plantacje są zlokalizowane na glebach lekkich 5 i 6 klasy nakłady finansowe na dostarczanie wody lub wody wraz z rozpuszczonymi w niej nawozami są bardzo wysokie. Podwyższa to koszty produkcji owoców truskawki. Innym zagrożeniem truskawek odmian powtarzających owocowanie są są szkodniki. Do najgroźniejszych należą: wciornastek tytoniowiec, zmiennik lucrernowiec czy przędziorek chmielowiec. Szczególnie wciornastki, i zmiennik zagrażają owocom truskawki, gdyż ich żerowanie na roślinie powoduje uszkodzenie owoców i w konsekwencji obniżenie jakości handlowej.

W poprzednich latach pierwsze owoce pochodzące z odmian powtarzających owocowanie. Były zbierane w połowie lipca, zaś ich zbiór trwał do pierwszych jesiennych przymrozków. W tym sezonie ze względu na specyficzny przebieg warunków pogodowych. Pierwsze owoce zbierano już ok. 15-20 czerwca, zaś pełnia zbioru owoców przypadała na początek lipca. To jest znaczące przyspieszenie okresu rozpoczęcia zbioru truskawek, wynikające ze specyficznych warunków pogodowych, oraz ponadnormatywnych upałów. Aktualnie w pełni owocowania i zbioru znajdują się odmiany truskawek takich jak np: 'Albion’, ‘ San Andreas’, ‘Monterey’, ‘ Harmony’, ‘Florina’. Owoce tej ostatniej odmiany na plantacji zlokalizowanej na południu województwa Wielkopolskiego. Prezentował Zbigniew Pisarek, przedstawiciel holenderskiej szkółki Flevoplant. Zwracał uwagę na bujne kwitnienie i obfite owocowanie odmiany ‘ Florina’ oraz na wyrównane owoce dobrej jakości. W tym gospodarstwie testowane są również nowe odmiana powtarzająca owocowanie oceniane jeszcze pod numerem. Z jedną z nich jak np. numerem 10-17-02 będzie można zapoznać się już 5 sierpnia w czasie Warsztatów Jagodowych Berry Tech 5.

Pełna tematyka uprawy odmian truskawek powtarzających owocowanie, wraz z omówieniem problemów minionego sezonu będzie poruszana podczas wspomnianych Warsztatów Jagodowych, które odbędą się 5 sierpnia 2018 w Karczmiskach. Na które Serdecznie Zapraszamy plantatorów truskawek.

Autor: Albert Zwierzyński, Doradca Jagodowy, tel + 48 533 373 709


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here