Hademar w uprawie polowej

Manfred Skrzypczyk, prezentuje owoce odmiany 'Hademar'
W gospodarstwie Manfreda Skrzypczyka z miejscowości Księży Las koło Gliwic truskawki uprawia się na ponad 4 ha. Rosną tutaj głównie odmiany czerwcowe, na niewielkim areale, około 0,35 ha uprawia się w gruncie również truskawki odmian powtarzających owocowanie – z tej grupy wybrano odmianę Hademar. Ta uprawa pozwala wydłużyć podaż i utrzymać przy gospodarstwie grono wiernych klientów poszukujących świeżych, smacznych truskawek poza ich głównym terminem owocowania.

Uprawa w gruncie na zagonach

W tym roku w uprawie znajduje się odmiana ‘Hademar’. Plantację z sadzonek frigo A zakładano na początku kwietnia tego roku, a zbiory rozpoczęto pod koniec lipca. Rośliny zostały posadzone w systemie pasowo-rzędowym na lekko podniesionych zagonach ściółkowanych czarną folią. M. Skrzypczyk bardzo dobrze ocenia tegoroczny sezon jeśli chodzi o truskawki odmian powtarzających, które przez cały czas utrzymują dobrą cenę. Większość owoców udaje się sprzedać bezpośrednio z gospodarstwa. W drugiej połowie lipca za kilogram owoców w sprzedaży bezpośredniej uzyskiwano 15 zł. Plantator również dobrze ocenia tegoroczne plonowanie nowej w jego gospodarstwie odmiany ‘Hademar’. Zapewnia ona również atrakcyjnie wyglądające i smaczne truskawki. Odmiana ta ma również ładne i kształtne owoce. Na pełne podsumowanie tej nowej kreacji trzeba jednak poczekać jednak jeszcze kilka tygodni. Tymczasem stale wyrastające pędy kwiatostanowe zapowiadają jednak dobre plony.

Tegorocznej uprawie odmian powtarzających owocowanie w regionie tego gospodarstwa sprzyja również bezdeszczowa aura. Jak informuje plantator, w tym roku szczególnie dużo uwagi wymaga zwalczanie wciornastków, należy także uważać na zmienniki, i jeśli zachodzi taka potrzeba bezpośrednio po zerwaniu wykonać zabieg zwalczający te szkodniki, oczywiście sięgając po preparaty o krótkim okresie karencji.

Owoce odmiany 'Hademar’ po zerwaniu

W tym gospodarstwie dużą uwagę przywiązuje się do dobrego przygotowania stanowiska pod uprawę truskawek. Dlatego regularnie wykonywane są analizy składu chemicznego gleby, pobierając próbki do analiz zawsze z tego samego miejsca. Dopiero na podstawie uzyskanych wyników prowadzone jest nawożenie przygotowujące daną kwaterę pod uprawę truskawek. W przypadku nawożenie dolistnego, które regularnie prowadzi się u odmian powtarzających owocowanie sięga się od lat po produkty z oferty firmy Timac Agro. Często stosuję np. Fertileader Vital, a w czasie zbioru owoców nawet raz w tygodniu Fertileader Elite w dawce 5 l/ha. Do tego ostatniego nawozu dodaj się również nawóz zawierający mangan.

Hademar w uprawie szklarniowej

Naszych czytelników zachęcamy również do zapoznania się z uprawą odmiany ‘Hademar’ realizowaną w szklarniach. Opisywaliśmy ją w czasopiśmie „Jagodnik” 3/2020, gdzie w materiale „Nowe i sprawdzone odmiany powtarzające owocowanie” opisujemy technologie uprawy m.in. tej odmiany. Dużo informacji o odmianie 'Hademar’ znajdziecie również w materiale filmowym. O tym jak ją uprawiać informuje Zbigniew Pisarek z firmy Flevoplant.Poprzedni artykułCo będzie na Malinowym Factory 2020? Spotkanie już 5 września
Następny artykułPorzeczka czerwona w uprawie szpalerowej – nawożenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj