Najwcześniejsza odmiana truskawek w projekcie
Jednym z ważniejszych założenie projektu „Truskawki w tunelach” było wytypowanie do uprawy najwcześniejszej, spośród 20 testowanych, odmiany truskawki. Tą kreacją okazał się 'Flair’. Odmiana ta wymaga jednak właściwej pielęgnacji, aby zebrać wczesny i odpowiednio duży plon.

O tym jak postępować z tą najwcześniejszą odmianą truskawek w projekcie informuje Zbigniew Pisarek z firmy Flevoplant Polska, która dostarczyła do projektu sadzonki m.in. odmiany ‘Flair’. Kolejnymi ocenianymi w projekcie odmianami z portfolio tej szkółki były ‘Dali’, ‘Sonsation’ oraz ‘Faith’ o których więcej będzie można dowiedzieć się w kolejnym materiałach zrealizowanych w gospodarstwie „Kozacka Truskawka”.

Na wysokich zagonach w substracie

Jedną z kombinacji uprawowych była uprawa odmiany ‘Flair’, której nasadzenie z sadzonek typu plug posadzono na podwyższonych zagonach w substracie kokosowym. Odmiana ta bardzo dobrze sprawdza się w tego typu uprawie, a długie pędy kwiatostanowe pozwalają na ich łatwy zbiór i jak widać z materiału filmowego, już w kilka miesięcy od posadzenia takich roślin uzyskuje się pełny zbiór.

W gruncie na podwyższonych zagonach

Odmiana ‘Flair’ swoją szczególną wczesność pokazała w tunelach, gdzie jej nasadzenia założono w marcu 2019 roku z sadzonek frigo A+ na lekko podwyższonych zagonach ściółkowanych czarną agrowłókniną. Tutaj zbiory w 2020 roku rozpoczęły się już pod koniec kwietnia i zakończyły po około miesiącu. Jak informuje Z. Pisarek, z takich roślin można uzyskać od 0,5 do 0,7 kg, ale dzięki możliwości zagęszczenia nasadzeń oraz przyspieszenia terminu zbioru, który jest skoncentrowany w czasie można uzyskać zadowalający wynik finansowy w uprawach tunelowych.

Tylko zdrowa gleba

Trzeba również pamiętać, że odmiana ta powinna być sadzona na świeżych glebach, wolnych od patogenów. Jeśli wcześniej na danym stanowisku uprawiano truskawki warto odkazić glebę, co sprzyja wzrostowi roślin. W przypadku tej kreacji należy również pamiętać, o bardzo dużym zapotrzebowaniu roślin na wodę. Z uwagi na bardzo wczesny termin wegetacji odmiana ta bardzo dobrze sprawdza się w tunelach foliowych.

W przypadku tej kreacji, ale również innych odmian przeznaczonych na wczesny zbiór, ale nie tylko warto ich uprawy zakładać w systemie jednorzędowym – dlaczego, dowiecie się oglądając materiał filmowy:

Poprzedni artykułNawożenie malin w pojemnikach. Dobrze dobrane programy
Następny artykułNowe wymagania dla materiału szkółkarskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj