Uczestnicząc już po raz kolejny w projekcie Malinowe Factory firma Yara Poland zaproponowała program nawożenia malin rosnących w pojemnikach oparty na odpowiednio zbilansowanych nawozach wieloskładnikowych. Jak je optymalnie dobrać i kiedy zastosować – opowiada o tym Michał Wojcieszek.

Uprawa roślin w pojemnikach, gdzie system korzeniowy rozwija się w ograniczonej objętości podłoża ma wiele zalet, ale wymaga też umiejętnego nawadniani i nawożenia. Należy tu przede wszystkim zacząć od analizy wody, tak by odkreślić jej skład a przede wszystkim odczyn, zawartość wodorowęglanów oraz zasolenie. To pozwoli ustabilizować ph podawanej pożywki i dobrać odpowiednie nawozy do fertygacji – podkreśla Michał Wojcieszek. W projekcie Malinowe Factory zaplanowany został schemat nawożenia dopasowany do poszczególnych faz wzrostu malin. Podstawą do tego będą nawozy dedykowane do upraw pod osłonami z serii Kristalon, cechujące się wysoka zawartością mikroelementów. Dodatkowo d przygotowania pożywek używane będą takie produkty jak siarczan magnezu, saletra magnezowa czy saletra wapniowa. Do stabilizacji pożywek użyty będzie kwas azotowy.

Opcjonalnie stan i kondycję roślin można wzmocnić poprzez nawożenie dolistne i tu specjalista z firmy Yara proponuje użycie takich produktów jak KristaLeaf Foto używany w czasie  intensywnego wzrostu liści w celu ich wzmocnienia oraz KristaLeaf Fruit Controller stosowany w celu wzmocnienia fazy generatywnej (podziały komórkowe, tworzenie i dorastanie owoców). Jakość owoców to przede wszystkim wapń, dlatego w okresie wzrostu i dojrzewania malin warto będzie dolistnie dokarmiać maliny tym składnikiem przy użyciu saletry wapniowej YaraVita Calcinit wykonując cotygodniowe zabiegi dolistne. Pamiętajmy, że nawożenie dolistne jest nawożeniem interwencyjnym mającym na celu dostarczenie roślinom składników w których w danym momencie brakuje, lub jest na nie wzmożone zapotrzebowanie  – przypomniał Michał Wojcieszek.

Więcej informacji w przygotowanym filmie:

Poprzedni artykułOcena plantacji borówki 45 dni po posadzeniu – Borówkowe Factory 2020
Następny artykułNajwcześniejsza odmiana truskawek w projekcie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj