Odmiany borówek z grupy in-vitro Kusibab w projekcie Borówkowe Factory


Projekt Borówkowe Factory stale się rozwija. Dzięki niemu już wkrótce będzie można podjąć m.in. zagadnienie uprawy różnych odmian borówek pod tunelami i w gruncie. Sadzonki roślin dostarczyły gospodarstwa szkółkarskie z grupy in-vitro Kusibab. Ich przedstawiciele podczas wizyty w gospodarstwie dr Pawła Krawca, gdzie realizowany jest projekt Borówkowe Factory, podzielili się kilkoma spostrzeżeniami dotyczącymi uprawy tego gatunku.

‘Aurora’ i ‘Liberty’ z Gospodarstwa Ogrodniczego Kusibab-Wyka

Marcin Wyka

Marcin Wyka z Gospodarstwa Ogrodniczego Kusibab-Wyka poinformował o cechach niektórych odmian, jakie reprezentowana przez niego szkółka dostarczyła do projektu Borówkowe Factory. Przedsięwzięcie to realizowane jest w gospodarstwie dr Pawła Krawca w Karczmiskach. Jedną z takich odmian jest ‘Aurora’. Krzewy rosną tu od roku, a w chwili wysadzania z doniczek 1,5 litrowych miały 1,5 roku. Pomimo surowej na tle ostatnich sezonów zimy i późnego startu wegetacji wiosną rośliny prezentują się dobrze. Pojawiło się dużo przyrostów, co jest zaletą. Krzewy tej odmiany wymagają jednak dość intensywnego cięcia. Drugą z dostarczonych przez nas odmian jest ‘Liberty’. To także wariant późny. Rośliny wyglądają jednak inaczej. ‘Liberty’ ma pokrój wzniosły, podczas gdy ‘Aurora’ jest bardziej rozłożysta. – porównywał obie kreacje M. Wyka. Poinformował, że kwatera w której prezentował i omawiał specyfikę ma być okryta. Uprawa tunelowa pozwoli ustalić jak duży może być plon z późnych odmian w warunkach przedłużonej wegetacji w Polsce.

Duke’ z Gospodarstwa Ogrodniczego Waganowice

Mirosław Popowicz

Mirosław Popowicz z Gospodarstwa Ogrodniczego Waganowice także przybył do gospodarstwa dr. P. Krawca, by zlustrować kwatery do których jego szkółka dostarczyła sadzonki. Spotkał się z przedstawicielem naszej redakcji w kwaterze w której uprawiana jest odmiana ‘Duke’. Tam też jego wypowiedź zarejestrowaliśmy w formie filmowej. ‘Duke’, który tu rośnie, ma 2,5 roku. Wysadzany był ok. rok temu z doniczek o pojemności 2 l. Wzrost jak i liczbę zawiązanych owoców na krzewach oceniam jako prawidłowe. Najbliższa okazja do tego, aby naocznie się o tym przekonać już 16 lipca, kiedy to odbędzie się z pierwsze z zaplanowanych tu spotkań borówkowych – informował ekspert od propagacji roślin. Rośliny tej odmiany w wizytowanym gospodarstwie rosną zarówno w gruncie jak i w tunelach. Będzie można zatem porównać wpływ takich obiektów na wegetację i plonowanie roślin.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną relacją filmową. Można dzięki niej ocenić kondycję krzewów, przekonać się o tym ile urosły przez pierwszy rok od wysadzenia:

Poprzedni artykułNawałnice i grad. Wiele upraw nadaje się do likwidacji
Następny artykułForum Doradców Sadowniczych wreszcie się odbyło. Ważne aspekty w ochronie jagodowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj