Jak przygotować borówki do spoczynku zimowego pod osłonami. Ważne również dla plantacji polowych!


Zakończenie zbiorów borówki zbiega się w przypadku wielu odmian z okresem formownia pąków kwiatowych. To one będą decydowały o plonowaniu roślin w kolejnym sezonie. Zakończenie zbiorów to również ważny moment przygotowania roślin do spoczynku zimowego oraz przeprowadzenie ostatnich zabiegów fungicydowych.

Kwatera borówkowa w projekcie Borówkowe Factory w tym sezonie zyskała docelowy wygląd. 1/3 roślin uprawiana jest w gruncie bez osłon. Na kolejnej 1/3 kwatery zainstalowano w tym sezonie daszki. Na 1/3 kwatery rośliny już drugi sezon uprawiane są w zblokowanych tunelach foliowych. Takie ułożenie kwater i poszczególnych odmian pozwala ocenić ich przydatność do różnych systemów uprawy. Można dzięki temu również prowadzić interesujące doświadczenia o czym mogli przekonać się uczestnicy wrześniowych warsztatów (więcej w materiale: „Borówkowe Factory 2022 – trzeci sezon i wnioski z projektu”).

Jedna z tegorocznych nowości – uprawa borówki pod daszkami z folii dostarczonej przez firmę Ceres

Na szczególną uwagę zasługiwały w tym sezonie daszki, w których zastosowano gracką folię dostarczoną do projektu przez firmę Ceres. W projekcie zastosowano dwa rodzaje folie o różnej przepuszczalności światła, co ma pozwolić starować terminem zbioru. Folia posiada również wywietrzniki w szczycie. Mają zapewnić lepszą wentylację, a w razie nagłych, bardzo silnych podmuchów wiatru zabezpieczyć tą osłonę przed zniszczeniem. Zastosowano w niej również specjalne wzmocnienia w miejscach narażonych na jej uszkodzenia.

Zainstalowane osłony – daszki i tunele z firmy Haygrove – to przede wszystkim zabezpieczenie uprawy przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi przez cały okres wegetacji. Tego typu osłony pozwalają na prowadzenie zbioru niezależnie od panujących warunków pogodowych. Doskonale sprawdzają się w uprawie odmian na wczesny zbiór – przyspieszenie wegetacji i dojrzewania owoców, szczególnie tunele. Sprawdzają się również w przypadku najpóźniej dojrzewających odmian jak np. ‘Aurora’. Zastosowanie daszków czy też tuneli w uprawie późno dojrzewających odmian pozwala realizować zbiór owoców już od godzin rannych. Rośliny w tym czasie na kwaterach bez takich osłon rośliny są jeszcze mokre od porannej rosy. Doskonale było to widać w tym roku w czasie zdejmowania osłon.

Koniec zbiorów to czas zmian w programie nawożenia. Jest to również dobry moment na ostatnie zabiegi utrzymujące dobrą zdrowotność pędów i ograniczające presję chorobową na kolejny sezon. Więcej jednak o tych zabiegach oraz dlaczego należy zdejmować folię zaraz po zakończeniu zbiorów w materiale filmowym.
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj