Duże zmiany w strukturze upraw jagodowych w hiszpańskiej Huelvie
Producenci owoców jagodowych na ten sezon (2023/24) pod uprawy w regionie Huelva przeznaczyli łącznie 11,243 hektary. Areał ten jest o 4,75% mniejszy w porównaniu do tego przeznaczonego w sezonie 2022/23. Znacząco zmniejsza się areał uprawy malin.

Jak informuje Freshuelva – Stowarzyszenie Producentów i Eksporterów Truskawek i innych owoców jagodowych z Huelvy, powierzchnia obsadzona truskawkami wynosi na ten sezon 6 100 ha i jest o 3,1% mniejsza niż ta z minionego sezonu, która wynosiła 6 295 ha.

Zakładaniu plantacji truskawek przeszkadzały wysokie temperatury panujące w początkowym okresie ich sadzenia. Dodatkowo znaczne straty w konstrukcjach tuneli spowodowała burza o nazwie Bernarda. Opóźnienia w sadzeniu spowodowały, że prace zakończono dopiero pod koniec listopada. Na szczęście deszcze w ostatnich tygodniach roku przyczyniły się do prawidłowego wzrostu roślin.

Areał uprawy borówek pozostaje mniej więcej na taki sam poziomie jak w sezonie 2022/23. Areał zwiększył się nieznacznie, bo tylko o 0,5%, z 3602 ha w zeszłym sezonie do 3 610 ha w bieżącym. Wprowadzenie do uprawy nowych, wcześnie dojrzewających odmian borówki, ma zapewnić podaż hiszpańskich jagód już w okresie Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Plantatorzy liczą za te owoce na w miarę dobre ceny z uwagi na ograniczoną podaż borówek w tym sezonie z Ameryki Południowej.

Borówka w ostatnich latach stała się w regionie Huelvy drugą najważniejszą w uprawie rośliną jagodową. Uprawa wcześnie dojrzewających odmian staje się dla tutejszych plantatorów coraz ważniejsza, z uwagi na silną konkurencję na Unijnym rynku ze strony coraz większych wolumenów tych owoców trafiających na wspólnotowy rynek wczesną wiosną z krajów południowych, nie będących jeszcze w UE.

Powierzchnia przeznaczona na uprawę jeżyn wzrosła o 7,5%, z 143 ha do 153 ha. Producenci zasadzili nowe odmiany, które przedłużają okres produkcji i mają wysoko oceniane przez konsumentów owoce.

Tymczasem o 21,5% zmniejszył się areał przeznaczony pod uprawę malin. Areał uprawy z 1 762 ha w ubiegłym roku zmniejszono do 1 380 ha. Trzeba wiedzieć, że maliny z tego areału trafiają na rynek w różnych okresach roku z uwagi na stosowane w uprawie różne technologie uprawy – zbiór z pędów 2-letnich, zbiory z pędów tegorocznych, uprawa na podwójny zbiór. Jak zaznaczają przedstawiciele Freshuelva, malina to upraw, która najsilniej ucierpiała w czasie burzy Bernarda.

Sektor jagodowy w Huelvie stoi w obliczu nowego sezonu pełnego niepewności i trudności, związanych szczególnie z utrzymującą się Hiszpanii suszą i rosnącymi kosztami produkcji. Ponadto pogoda stała się nieprzewidywalna i jak dotąd była raczej niekorzystna, zwłaszcza w przypadku zakładania malinowych plantacji.Poprzedni artykułUkraiński sektor jagodowy odporny na wojnę?
Następny artykułWielkość zbiorów owoców jagodowych w 2023 według GUS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj