Gradobicia nie tylko występują coraz częściej każdego roku późną wiosną i latem w Polsce, ale mają też gwałtowne przebiegi. Zdarza się, że opad lodowych brył trwający kilka lub kilkanaście minut może zniweczyć całoroczne wysiłki plantatora, przekreślić sezon. Konsekwencjami wystąpienia gradu poza utratą plonu może być konieczność regeneracji roślin, intensywnej odbudowy pędów i liści. Innymi słowy: zamiast przychodów, kolejne koszty. Czy coś można z tym zrobić? Jednym z instrumentów, które w takich sytuacjach są niezwykle pomocne, są ubezpieczenia od ryzyka pogodowego.  

Ubezpieczenie od gradobicia

Generali Agro to jedna z firm, które sukcesywnie uczestniczą w MIędzynarodowej Konferencji Borówkowej. Wydarzenie to gromadzi  co roku liczną grupę przedstawicieli sektora borówkowego w Polsce. Jest więc dobrą okazją do tego, by porozmawiać o wyzwaniach stojących przed plantatorami, ich oczekiwaniach a także do tego, by przedstawić im możliwe rozwiązania.

Bernard Mycielski, przedstawiciel Generali Agro, także stawił się w Ożarowie Mazowieckim na XI Międzynarodowej Konferencji Borówkowej 2023. Firma ta oferuje producentom borówek ubezpieczenia od gradobić. Ubezpieczamy ilość i jakość. Owoce dzielimy na uszkodzone i nie. Uzyskać pieniądze można nie tylko za plon definitywnie stracony, ale także wyrównanie za uszczerbek jakościowy powstały w wyniku uszkodzeń gradowych przekładający się na niższą wartość rynkową owoców – informował reprezentant Generali Agro. Dodał, że liczba plantatorów, którzy co roku decydują się na zawarcie ubezpieczenia rośnie. Jego zdaniem wynika to nie tylko z rosnącej dynamiki zjawisk pogodowych wywoływanych zmianami klimatycznymi, ale także, a może przede wszystkim, z wysokiej jakości produktu ubezpieczeniowego oferowanego przez firmę, której Bernard Mycielski jest przedstawicielem.

Więcej na temat ubezpieczania plantacji borówek można dowiedzieć się z poniższej zamieszczonego materiału filmowego nagranego w trakcie XI Międzynarodowej Konferencji Borówkowej 2023:





Poprzedni artykułTo może być najtrudniejszy sezon dla owoców przemysłowych w historii (cz. 1) – truskawki
Następny artykułTo może być najtrudniejszy sezon dla owoców przemysłowych w historii (cz. 2) – maliny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj