XVII Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGRO SHOW
Za nami XVII edycja Międzynarodowej Wystawy Rolniczej AGRO SHOW. Organizowana przez Polską Izbę Maszyn i Urządzeń Rolniczych impreza odbyła się w dniach 18-21 września 2015 roku i zakończyła się pełnym sukcesem. Cieszy nas fakt, że z wydarzenia zadowoleni są zarówno wystawcy, jak i zwiedzający.

 Najważniejsze liczby

– na tegorocznym AGRO SHOW wystawiło się ponad 800 firm, w tym blisko 100 wystawców z zagranicy,

– w ciągu 4 dni Wystawę odwiedziło nieco ponad 160 tysięcy osób,

– zarejestrowanych zostało ponad 400 autokarów grup zorganizowanych,

– powierzchnia wystawiennicza wyniosła ponad 150 tysięcy m2,

– cały obszar wystawy przekroczył 120 ha.

Na tegorocznym AGRO SHOW wystawiło się ponad 800 firm, w tym blisko 100 wystawców z zagranicy

Wizyta ministra rolnictwa i rozwoju wsi

W piątek 18 września Wystawę odwiedził Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Marek Sawicki. Wręczył nagrody w konkursie „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2015 roku”, organizowanym przez KRUS, który co roku odbywa się pod patronatem Prezydenta RP. Konkurs ten ma na celu promowanie zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym w trakcie pracy, a także poprawę BHP. Pan Minister spotkał się również z zarządem PIGMIUR.


 Pokazy maszyn

Warto podkreślić, że podczas każdej kolejnej edycji Wystawy PIGMIUR wprowadza wiele ulepszeń i nowości po to, aby wszystkie osoby zainteresowane branżą mogły znaleźć tutaj coś dla siebie. AGRO SHOW od lat postrzegane jest jako doskonałe miejsce prezentacji najnowszych i najnowocześniejszych maszyn i urządzeń rolniczych. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia zwiedzający mieli możliwość podziwiania maszyn nie tylko na stoiskach producentów, ale także podczas widowiskowych pokazów.

W tym roku formuła pokazów i prezentacji maszyn została nieco zmieniona. Oprócz tradycyjnego pokazu ładowarek i opryskiwaczy w ringu odbyły się pokazy pługów obracalnych na indywidualnych poletkach pokazowych oraz pokazy ciągników o mocy 140 KM – 160 KM na pasie głównym, prowadzone przez dziennikarza Włodzimierza Zientarskiego.

Oprócz tradycyjnego pokazu ładowarek i opryskiwaczy w ringu odbyły się pokazy pługów obracalnych


Wprowadzone nowości zdecydowanie przypadły do gustu zwiedzającym. Wszystkie pokazy maszyn zgromadziły tłumy rolników, którzy na własne oczy mogli przekonać się jak poszczególne maszyny sprawdzają się w polu. Ponadto mogli porównać osiągi techniczne zaprezentowanych maszyn oraz porozmawiać bezpośrednio z producentami i dealerami.

Agro debata

Podczas AGRO SHOW 2015 odbyła się pierwsza Agro Debata, zorganizowana wspólnie przez PIGMIUR i redakcję rolną TVP1. Dyskusja – chwilami burzliwa – dotyczyła problematyki szkolnictwa zawodowego w zawodach związanych z mechanizacją i techniką rolniczą. Tytuł debaty brzmiał: „Zawód Cię nie zawiedzie. Rynek pracy techniki rolniczej, a system edukacji zawodowej. Najważniejsze problemy.” Podczas dyskusji staraliśmy się uzyskać odpowiedzi na szereg pytań, które nasuwają się gdy myślimy o edukacji rolniczej. Okazało się, że jest pole do prowadzenia dialogu między przedstawicielami władzy ministerialnej, świata biznesu i kadry nauczycielskiej. Wiele kwestii pozostało do omówienia… Cała debata została sfilmowana i już wkrótce będzie można ją obejrzeć na stronach Izby. Materiał video zostanie również rozesłany do szkół, żeby zapoznać się z nim mogli nauczyciele i uczniowie.

Strefa juniora

Strzałem w dziesiątkę okazała się również Strefa Juniora, w której miło czas spędzali rodzice wraz ze swoimi pociechami. Był to plac zabaw w wydzielonym i ogrodzonym miejscu, gdzie na dzieci czekało mnóstwo atrakcji takich jak: piaskownica, wspólne śpiewanie, malowanie buziek czy przejażdżki zabawkami-miniaturami ciągników i koparek. Zabawami kierowali profesjonalni i doświadczeni animatorzy w bajkowych strojach. Strefa Juniora z pewnością będzie miała swoją kontynuację podczas kolejnych edycji AGRO SHOW.

Wioska bezpieczeństwa

Sukcesem okazała się też Wioska Bezpieczeństwa, czyli projekt robiony przez PIGMIUR i firmę SSAB Poland Sp. z o.o. Za wspólny cel postawiliśmy sobie edukację dorosłych i dzieci przez doświadczenie i zabawę (zgodnie z zasadą BĄDŹ ODPOWIEDZIALNY – DZIAŁAJ BEZPIECZNIE), bo właśnie tak najszybciej uczymy się i zmieniamy nawyki. Wioska Bezpieczeństwa codziennie gromadziła tłumy chętnych do skorzystania z kursu ratownictwa medycznego, strefy doświadczeń czy strefy Nowoczesny Rolnik.

Konkursy

Jako Izba od lat mocno stawiamy na edukację i szerzenie fachowej wiedzy branżowej. Podczas AGRO SHOW odbyły się finały organizowanych przez PIGMIUR ogólnopolskich konkursów „Mechanik na Medal”, „Młody Mechanik na Medal” i „Serwis na Medal”.

Seminaria

W trakcie AGRO SHOW miały miejsce 3 seminaria skierowane do rolników:

„PROW 2014-2020 – Modernizacja Gospodarstw Rolnych” – prowadzone przez pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

„Drony, sensory i czujniki jako źródło pozyskiwania wiarygodnych informacji o stanie roślin dla zastosowań Rolnictwa Precyzyjnego”,

„Uprawy wieloletnie na gruntach rolnych – sposób opłacalnego wykorzystania gruntów słabszych rolniczo.”

Każde z nich cieszyło się zainteresowaniem rolników. Szczególnie gorąca dyskusja towarzyszyła seminarium prowadzonym przez ARiMR. Ze względu na gorący okres wprowadzania nowego PROW, rolnicy mieli wiele pytań do prelegenta. Interesowały ich konkretne przypadki występujące w ich gospodarstwach. Rolnicy pytali o indywidualne sytuacje. Dyskusja była na tyle gorąca, że jeszcze długo po zakończeniu seminarium prelegent odpowiadał na pytania rolników.

Więcej zdjęć w galerii

Źródło: Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych, jagodnik.pl, oikos.tvPoprzedni artykułAgro Show 2015
Następny artykułOcena odmian maliny – Malinowe Factory (film)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj