Dla producentów borówki (cz. II)

Konferencja borówkowa, uprawa borówki, borówka amerykańska, jagodnik

II Konferencji borówkowej zorganizowanej 21 marca w Starachowicach towarzyszyła wystawa firm, podczas której swoją ofertę prezentowało 40 przedsiębiorstw. Oferować one wszystko co jest potrzebne do prowadzenia nowoczesnego gospodarstwa borówkowego, poczynając od przygotowania stanowiska czy substraty do uprawy, poprzez materiał szkółkarski, systemy do nawadniania i fertygacji, nawozy, środki ochrony roślin, owady zapylające, maszyny sortujące i pakujące, opakowania oraz rozwiązania do wydłużania trwałości pozbiorczej owoców.

 Firma Poldrip specjalizuje się w instalowaniu różnego rodzaju systemów nawadniających, poczynając od stosunkowo prostych rozwiązań dotyczących upraw polowych, po skomplikowane systemy nawadniające z wysokiej jakości mikserami nawozowymi montowanymi w uprawach szklarniowych. Na plantacje borówkowe oferuje kilka rodzajów lini nawadniających (grubościenne, z kompensacją ciśnienia lub bez kompensacji ciśnienia) produkowane przez dwie firmy John Deere Water oraz Eurodrip. Coraz więcej osób na plantacjach montuje systemy do fertygacji i tutaj zastosowanie znajdują mieszalniki nawozów z system do kontroli EC i pH pożywki i tutaj firma korzysta z rozwiązań oferowanych przez holenderską firmę Sercom.

Wszystko co potrzebne borówce to tegoroczne motto przewodnie firmy Brinkman. Jak informował Adam Piotrowski z tego przedsiębiorstwa, w ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem cieszą się zamgławiacze (Pulsfogi), które z powodzeniem wykorzystywane są do zabiegów ochrony rośliny w uprawach pod osłonami lub zabezpieczania upraw polowych a czaem i pod osłonami przed przymrozkami. Firma wprowadza równiez cały czas nowe produkty, które mogą być wykorzystywane na plantacjach jak np. trzmiele z hiszpańskiej firmy Agrobio, które w minionym sezonie były oferowane do upraw realizowanych pod osłonami, a od tego sezonu również do upraw polowych. Firma w swojej ofercie ma również konstrukcje tunelowe oraz nawozy dedykowane do nawożenia borówki wysokiej.

Specjalistyczne konstrukcje tunelowe promowała firma Farmer. Jak informował Sławomir Bryk z tego przedsiębiorstwa, ich firma może zaoferować stabilne konstrukcje całoroczne jak również lekkie tunele sezonowe. Stale poszerza swój asortyment jeśli chodzi o folie, które oferowane są w różnych grubościach i różnym poziomem dyfuzyjności czy stopniem rozproszenia dla światła. Firma oferowane tunele może również doposażać w systemy ułatwiające podlewanie roślin np. w różnego rodzaju belki czy ramiona nawadniające cenione szczególnie przez szkółkarzy.

Jak informował Marcin Wyka z firmy Gospodarstwo Ogrodnicze Aleksandra Kusibab-Wyka i Marcin Wyka, ich firma do niedawna była znana wyłącznie z wysokiej jakości krzewów borówki wysokiej. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na nowe gatunki firma rozszerza swoją ofertę m.in. o nowe odmiany jagody kamczackiej. Według M. Wyki, w najbliższych latach gatunek ten może mieć znaczący udział w produkcji. Jeśli chodzi o odmiany jagody kamczackiej to do produkcji wprowadzane są kreacje z Kanady i Rosji, które mają duże i bardzo smaczne owoce. Jeśli chodzi o krzewy borówki wysokiej, to od jakiegoś czasu największym zainteresowaniem cieszą się krzewy wcześnie dojrzewającej odmiany 'Duke’. Stabilny jest za to popyt na takie odmiany jak Nelson, Bluecrop, Chandler czy Elliot. Znów do łask wraca odmiana Earliblue z uwagi na swoją niezawodność w polonowaniu.

Od wielu lat trzmiele ziemne do zapylania upraw pod osłonami i w polu oferuje firma Koppert. Jak informował Grzegorz Hofman z tego przedsiębiorstwa, dla tych producentów gdzie problemem na plantacjach są pędraki firma oferuje patogeniczne nicienie w produkcie pod nazwą Entonem. Nowością wprowadzaną na ten rynek jest pułapka na muszkę plamkoskrzydłą (Drosophila suzukii).


Więcej zdjęć w galerii – zapraszamy  

Poprzedni artykułMaliny z Agronom Berries
Następny artykułWłaściwa ochrona upraw to również działania antyodpornościowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj