Aronia – na walnym przed sezonem

inne, aronia, Krajowe Zrzeszenie Plantatorów Aronii Aronia Polska, ceny aronii, skup aronii

Efekt końcowy dotyczący produkowanej przez nas aronii zależy od postawy nas wszystkich, współdziałania oraz współpracy między naszymi członkami – mówił Andrzej Karolak, prezes Krajowego Zrzeszenia Plantatorów Aronii „Aronia Polska”, podczas walnego zgromadzenia, które odbyło 8 marca się w Mieczysławowie koło Kutna, gdzie równocześnie mieści się siedziba tej organizacji.

Krajowe Zrzeszenie Plantatorów Aronii ARONIA POLSKA zrzesza obecnie 42 plantatorów tego gatunku. Jego członkowie to równocześnie właściciele jednych z większych plantacji tego gatunku w Polsce, którzy mają ponad 10% udział w krajowych zbiorach owoców aronii. Jak informował A. Karolak, KZPA powstało 12 stycznia 2013 roku, a 20 czerwca ub. roku zostało wpisane do Krajowego Rejestru Stowarzyszeń. Na koniec 2013 roku należało do niego 42 członków (którzy opłacili roczną składkę wynoszącą 1000 zł, taka sama została ustalona na 2014 rok).

Andrzej Karolak, prezes Krajowego Zrzeszenia Plantatorów Aronii „Aronia Polska”
Andrzej Karolak, prezes Krajowego Zrzeszenia Plantatorów Aronii „Aronia Polska”

W tym roku kolejne osoby zdeklarowały swoje członkostwo w stowarzyszeniu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że w kraju jest bardzo dużo małych plantacji aroniowych. Zależy nam aby i ich właściciele przystąpili do naszego stowarzyszenia. Wiem, że dla tych osób opłacenie pełnej składki może być zbyt duże, dlatego pewnym rozwiązaniem może być zorganizowanie się takich producentów i wyznaczenie jednego przedstawiciela dla kilku małych plantacji, który reprezentował by te osoby w stowarzyszeniu. Dzięki temu mamy szansę pomóc w zagospodarowaniu owoców również z wielu małych plantacji, które działając w pojedynkę są rozgrywane cenowo przez zakłady skupujące aronię – mówił A. Karolak. Za pośrednictwem KZPA, sprzedano w ub. sezonie ponad 4000 ton aronii (głównymi odbiorcami były firmy: Agrana, Dinter i RAUCH Polska), a masa ta w opinii członków stowarzyszenia w tym roku powinna jeszcze wzrosnąć. Ceny jakie udało się w minionym sezonie uzyskać za owoce sprzedane przez członków KZPA była dla większości satysfakcjonująca i oscylowała w granicach od 1,5 zł/kg do ponad 2 zł/kg, w tej górnej granicy udało się sprzedać większość owoców. Według zarządu stowarzyszenia wszystko wskazuje, że i w tym roku powinno się udać utrzymać podobny poziom cenowy. Spowodowane jest to rosnącym zapotrzebowaniem rynków światowych na koncentrat aroniowy, a w szczególności takich krajów jak Korea, Japonia czy USA. Spożywanie aronii staje się również coraz modniejsze w wielu krajach UE.

Przedstawiciele zarządu KZPA apelowali na spotkaniu o solidarność wszystkich członków stowarzyszenia i nie podpisywanie pochopnie umów kontraktacyjnych na owoce aronii do czego zachęcają przedstawiciele zakładów. Producenci powinni się natomiast wzajemnie informować o propozycjach jakie składają im przedstawiciele zakładów i nie dać się wmanewrować w mało korzystne dla nich warunki współpracy, a w szczególności na podpisywanie umów z pominięciem stowarzyszenia. Przedstawiciele zarządu apelowali o zaufanie w rozmowach jakie prowadzą z zakładami przed nadchodzącym sezonem. Działając wspólnie możemy liczyć na to, że ceny za nasze owoce będą gwarantować nam opłacalność produkcji. Nie zależy nam również na zbytnim windowaniu cen. Liczymy natomiast na utrzymanie poziomu cenowego z ubiegłego roku. Chcemy też stać się wiarygodnym partnerem dla zakładów przetwórczych, i liczymy, że i one będą i nas wtedy traktować jako partnera – rzetelnego dostawcę dobre jakości aronii. Warunkiem musi być jednak nasza ścisła współpraca ze sobą i coraz silniejsze integrowanie w naszym stowarzyszeniu środowiska producentów aronii – mówił A. Karolak.

W trakcie spotkania mówiono również o tym, że producenci aronii, a szczególnie KZPA musi zwracać uwagę nie tylko na wielkość produkcji i ceny uzyskiwane za owoce, ale również zadbać o właściwą promocję owoców aronii na rynku krajowym jak i zagranicznym. Więcej o tych planach w kolejnej części relacji.

Na zdjęciu (od lewej): Leszek Spytek, Łucja Orłow-Gozdowska, Piotr Eggert, Andrzej Karolak, Robert Laskowski, Paweł Dzierżek, Waldemar Zienkiewicz
Na zdjęciu (od lewej): Leszek Spytek, Łucja Orłow-Gozdowska, Piotr Eggert, Andrzej Karolak, Robert Laskowski, Paweł Dzierżek, Waldemar Zienkiewicz


W trakcie spotkania obyły się wybory uzupełniające do zarządu KZPA. W ich wyniku zarząd powiększył się o nowego członka – Roberta Laskowskiego. Aktualny skład zarządu to: Prezes Zarządu – Andrzej Karolak, Wiceprezes Zarządu – Leszek Spytek, Wiceprezes Łucja Orłow-Gozdowska . Członkowie Zarządu: Paweł Dzierżek, Piotr Eggert , Waldemar Zienkiewicz i Robert Laskowski .

Podjęto również uchwałę o przystąpieniu KZPA do Forum Ogrodniczo-Przetwórczego, a także o konieczności podjęcia starania o zarejestrowanie preparatów do zwalczania szkodników, które w ostatnim czasie coraz silniej atakują krajowe plantacje aronii. Szczególnie duże straty powoduje notowana już praktycznie na wszystkich krajowych plantacjach aronii omacnica jarzębinianka o czym informował dr Edyta Górska-Drabik z UP w Lublinie (więcej o szkodnikach zagrażających aronii będzie można przeczytać w najbliższych wydaniach czasopisma „Jagodnik”).







Poprzedni artykułDobre zapylenie – wysokie plony
Następny artykułKoniec borówkowego sezonu w Chile

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj