Cory, Romina i Malling Centenary jak plonują w projekcie

Cory - 14 maja 2020, uprawa w tunelu, w glebie
Cory i Romina to jedne z najnowszych odmian truskawek wprowadzone w ubiegłym roku do pierwszych uprawa towarowych oraz doświadczeń odmianowych realizowanych w projekcie „Truskawki w tunelach”. Sadzonki tych odmian zarówno na zbiór 60-dniowy jak też na zbiór jesienno-wiosenny dostarczyła firma Poland Plants.

W trakcie wizyty w gospodarstwie „Kozacka Truskawka” w dniu 14 maja spotkaliśmy się z przedstawicielami firmy Poland Plants, którzy dokonali pierwszej oceny truskawek dojrzewających w tunelu, gdzie zostały posadzone jako materiał typu HWB, WB w połowie lipca 2019 roku oraz frigo A+ w połowie marca 2019 orku.

Odmianą, która jako pierwsza z dostarczonych kreacji owocowała jest ‘Romina’. Kreacja ta w ocenianym doświadczeniu była jedną z pierwszych, która w tym roku spośród ponad 20 odmian kwitła. Należała również do jednych z najwcześniej dojrzewających – pierwsze owoce zbierano kilka dni po odmianie ‘Flair’. W trakcie wizyty 14 maja większość owoców tej kreacji była już zebrana. Jak informowała Monika Samolej z firmy Poland Plants, ta włoska kreacja ma atrakcyjnie wyglądające i smaczne owoce o dobrej trwałości pozbiorczej. Odmiana ta wyróżnia się bardzo dużą odpornością na choroby systemu korzeniowego – sprawdza się w uprawie tunelowej jak i tradycyjnej w gruncie. Plonowanie było na średnio dużym poziomie, jednak to rekompensował wczesny termin zbioru i możliwość uzyskania atrakcyjnych stawek za pierwsze w tym roku truskawki.

Romina – 14 maja 20202 r, uprawa w tunelu w glebie

Atrakcyjnie wyglądające owoce i dobry plon zapowiada lustrowana odmiana ‘Cory’, której owoce zaczęto zbierać w tym roku również wcześnie bo już około 10 maja. Odmiana ta ma bardzo duże owoce, które nie drobnieją w trakcie zbiorów. W przypadku tej kreacji na uwagę zasługują również pędy kwiatostanowe, które dorastają do poziomu liści, dzięki czemu dobrze sprawdza się na plantacjach, gdzie rośliny w czasie wiosennych przymrozków przykrywane są białą agrowłóknią. Owoce tej odmiany jak informuje Konrad Kozakiewicz, bardzo podobają się również klientom kupującym truskawki z jego gospodarstwa. W jego ocenie jest jedną z lepiej rokujących w uprawie odmian, które znalazły się w testach. Wysoko oceniany jest również smak jej owoców.

Cory – 14 maja 2020, uprawa w tunelu, w glebie

Firma Poland Plants do projektu dostarczyła również sadzonki odmiany ‘Malling Centenary’. W przypadku tej kreacji sadzono sadzonki zagonowe (heavy waitingbed, HWB). W ciągu kilku lat produkcji sadzonek tej kreacji i rozmów z plantatorami, okazało się, że właśnie sadzonki typy HWB lub WB są w dużo mniejszym stopniu atakowane przez P. cactorum, na którą to odmiana ta jest szczególnie wrażliwa – informował Wojciech Woźniak z firmy Poland Plants. Dlatego w przypadku tej kreacji, która wyróżnia się doskonałej jakości owocami, smacznymi i atrakcyjnie się prezentującymi, trzeba pamiętać, że jej uprawy powinno się zakładać tylko pod osłonami i najlepiej w substracie. Trzeba również pamiętać o właściwym zabezpieczeniu roślin przed P. cactorum. W realizowanym doświadczeniu stwierdzono również, że rzędy tej odmiany założone z sadzonek typu tray i mini-tray (ich dostawcami była inna szkółka) były silniej atakowane przez P. cactorum, doprowadzając do zamierania większości posadzonych roślin, mimo tego, że rośliny uprawiano w substracie. Podczas gdy, w kwaterach założonych na podwyższonych zagonach z materiały typy HWB lub WB w glebie wypadów spowodowanych zamieraniem roślin było niewiele.

Malling Centenary – 14 maja 2020 r, uprawa w tunelu w glebie

Więcej informacji o plonowaniu tych odmian truskawek na filmie:Poprzedni artykułBorówki w roku z COVID-19. Fall Creek organizuje webinarium  
Następny artykułPierwsza mapa „Weekendu z jagodą kamczacką”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj