Ciepło – pierwsza odsłona zwalczania przędziorków – maliny w tunelach (monitoring plantacji, Lubelszczyzna 27.07.2024

Fot. 2. Dwuletnie pędy maliny odmiany ‘Enrosadira’ (22.03.2024 r.)

Długa i ciepła jesień ubiegłego roku sprzyjała intensywnemu rozwojowi przędziorków w uprawach pod osłonami. Na plantacjach, gdzie w okresie jesiennym niedostatecznie zwalczano te szkodniki obecnie obserwuje się bardzo liczne populacje. W takich sytuacjach, aby nie dopuścić do nadmiernego rozmnożenia się szkodnika, należy już teraz rozpocząć ochronę.

Ciepła pogoda na przedwiośniu przyspieszyła wegetację roślin. Kilka tygodni temu maliny w tunelach rozpoczęły wzrost. Na pędach dwuletnich rozwijają się pierwsze młode liście, a z gleby wybijają młode pędy tegoroczne (fot. 1-3). Wysokie temperatury sprzyjają także rozwojowi przędziorka chmielowca pod osłonami. Zimujące samice opuściły swoje kryjówki i rozpoczęły żerowanie (fot. 4).  Pierwsze uszkodzenia są już widoczne na rozwijających się liściach (fot. 5). 

Monitoring

Zanim przystąpimy do zwalczania przędziorka należy przeprowadzić lustrację plantacji. Liczebność form ruchomych przędziorków określa się w 4 próbach, w każdej powinno znajdować się 50 pojedynczych listków. Liście należy zebrać z różnych miejsc na plantacji. Porównanie średniej liczby przędziorków na jednym listku z progami zagrożenia pozwoli stwierdzić, czy można przystąpić do ochrony. Progi zagrożenia są różne dla odmian owocujących na pędach drugorocznych i jednorocznych. Zależą również od fazy rozwoju roślin.

Próg zagrożenia dla odmian owocujących w czerwcu–lipcu na pędach drugorocznych:

– przed kwitnieniem – 1-2 sztuk form ruchomych na 1 listek liścia złożonego.

– po pełni kwitnienia – 2 i więcej sztuk form ruchomych na 1 listek liścia złożonego.

– po zbiorze owoców – 2-3 i więcej sztuk form ruchomych na 1 listek liścia złożonego.

Próg zagrożenia dla odmian owocujących na pędach jednorocznych:

– przez cały okres wegetacji – 1 osobnik ruchomy na 1 listek liścia złożonego.

Zwalczanie 

Przy braku odpowiedniej masy liściowej stosowanie typowych akarycydów do walki z przędziorkiem może być nieuzasadnione ekonomicznie. W tym momencie można zwalczać te szkodniki preparatami o innym działaniu w porównaniu do standardowych akarycydów, np. Fitter lub Siltac EC/Rodeo

Fitter działa powierzchniowo. Na szkodniki działa kontaktowo poprzez uszkodzenie kutikuli i następnie wnika do ciała owada, powodując zaburzenia w osmoregulacji i wymianie gazowej. Wykazuje skuteczność w zwalczaniu owadów i roztoczy w stadium larwy, postaci dorosłej, a w niektórych przypadkach również jaja. Produkt należy stosować w stężeniu 1%.

Siltac EC/Rodeo po aplikacji na roślinie tworzy powłokę, która wysychając powoduje unieruchomienie szkodników. Utrudnia również oddychanie i żerowanie. Prowadzi to do zatrzymania procesów życiowych i śmierci szkodników. Wysoką skuteczność preparatu Rodeo uzyskuje się wówczas, gdy ciecz robocza zostanie naniesiona na powierzchnię liści, również od spodu, a także na same szkodniki. Zabieg preparatem należy wykonać 1 lub 2-krotnie, w stężeniu 0,1-0,15%. Produkt działa głównie przeciwko aktywnym formom przędziorka. Jeśli presja szkodników jest wysoka lub jest dużo jaj, należy powtórzyć zabieg 5-7 dni po pierwszym zastosowaniu. Tego rodzaju rozwiązania są niezwykle cennym uzupełnieniem standardowej ochrony chemicznej.

Na plantacjach o bardziej zaawansowanej wegetacji roślin można przeprowadzić zabiegi chemicznymi preparatami przędziorkobójczymi posiadającymi rejestrację do stosowania przed kwitnieniem.  Układając program ochrony przeciw przędziorkom należy pamiętać, że 1 kwietnia 2024 r. kończy się okres stosowania abamektyny w uprawie malin i jeżynPo tym terminie ta substancja czynna utrzymała rejestrację jedynie w uprawach truskawek w szklarniach. Pamiętajmy, że o skuteczności naszego programu ochrony decyduje zastosowanie środków o różnym mechanizmie działania. 

Do zwalczania przędziorków przed kwitnieniem można również wykorzystać preparaty oparte na milbemektynie (Koromite 10 EC/ Milbeknock 10 EC w dawce 1,25 l/ha). W okresie przed kwitnieniem zalecane jest również zastosowanie preparatu Ortus 05 SC w dawce 1,5 l/ha. Przeciw przędziorkom, a dodatkowo szpecielom można również zastosować środki na bazie olejku pomarańczowego np. PREV-AM lub PEV-BIO w dawce 2,0 l/ha). 

Producenci wszystkich środków przeciwprzędziorkowych podkreślają, aby opryskiwać całe rośliny, dokładnie pokrywając cieczą użytkową również dolną stronę liści, na której żerują te szkodniki i stosując wysokie dawki cieczy roboczej.

Partnerami monitoringu plantacji są firmy Bayer i Chemirol





Poprzedni artykułBranding Ovation 2024 – lista uczestników
Następny artykułOchrona truskawek wczesną wiosną. Kiedy i jak zacząć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj