W ramach naszych innowacyjnych działań związanych z uprawą borówki posadziliśmy rośliny w doniczkach wypełnionych rożnymi rodzajami podłoża. Wśród nich jest kwatera roślin posadzonych w węglu brunatnym od CARBOHORT. Jakie są zalety uprawy w takim podłożu?

Pod tą uprawą przygotowaliśmy specjalną mieszankę naszego węgla brunatnego o pH 4-4,5. Ponadto testujemy tutaj węgiel brunatny jako dodatek do rodzimej gleby w różnych proporcjach –  informuje Dezyderiusz Mietlicki z firmy CARBOHORT. Sam węgiel jakie podłoże stwarza bardzo dobre warunki do rozwoju systemu korzeniowego, dzięki utrzymaniu dobrych stosunków powietrzno – wodnych w obrębie systemu korzeniowego. W tego typu podłożu praktycznie nie ma możliwości zlania korzeni, przy zbyt dużych dawkach wody, czy nadmiernych opadach deszczu.

Jak  podkreśla ekspert z firmy Carbohort, podłoże na bazie węgla brunatnego w porównaniu do innych podłoży organicznych cechuje się bardzo dobrą żywotnością, nie ulega szybkiej mineralizacji i utrzymuje taka samą strukturę przez kolejne lata użytkowania. Wymaga natomiast dostarczania sporych ilości wody/pożywki w krótkich odstępach czasu. Trzeba to uwzględnić planując system nawadniania i fertygacji.

Borówki rosnące w doniczkach z węglem brunatnym

W ramach współpracy z firma Carbohort, w gospodarstwie dr Pawał Krawca realizowane są w tym roku doświadczenia związane ze stosowaniem próchnicy w płynie, czyli produktu Carbohumic. Stosowany był on metoda polewowową bezpośrednio w pasy gdzie rosną rośliny i rozlewany ze zbiorników o pojemności 1000 l. W ten sposób na całej plantacji ‘Bluecropa’ wprowadzono do gleby około 100 l/ha Carbohumicu przy zużyciu około 1000 l wody/ha. Dodatkowo prowadzone są doświadczenia z zastosowaniem różnych dawek Carbomicu. Jakie będą tego efekty, dowiemy się niebawem.

Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj wszystkie borówkowe informacje:

Polityka prywatnosci *






Poprzedni artykułKondycja branży truskawkowej – podsumowanie debat internetowych
Następny artykułJaki będzie borówkowy sezon 2020? Podsumowanie debaty internetowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj