Komunikat jagodowy BCS nr. 4 (15.05.2017 r)




Na plantacjach większości roślin jagodowych obserwujemy uszkodzenia jakie miały miejsce po przymrozkach w terminach 16/17.04, 20/21.04 oraz 9/10.05. W bieżącym tygodniu, który zapowiada się dość ciepły, będzie można precyzyjniej oszacować uszkodzenia.

Uszkodzenia przymrozkowe na borówce

Borówka wysoka

Okres kwitnienia to podstawowy termin ochrony przed szara pleśnią. Ta choroba również występuje na pędach, dlatego zalecamy lustrację plantacji, wybierając losowo po 25 pędów w 4 próbach z różnych części plantacji. Próg zagrożenia to powyżej 5% porażonych części roślin. W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby wymagany jest zabieg preparatami chemicznymi.

Objawy szarej pleśni na pędzie borówki

W zależności od presji chorobotwórczej można zastosować kilka wariantów ochrony. Gdy presja ze strony szarej pleśni jest niska polecamy SERENADE ASO w zabiegach co 7 dni. SERENADE ASO wykazuje działanie grzybobójcze (również w kwestii mączniaka), w wyniku kontaktu z patogenem na powierzchni roślin wytwarza substancje, które zakłócają funkcjonowanie błon komórkowych patogenów. Bacillus subtilis QST 713 konkuruje także
z patogenami o przestrzeń życiową i składniki odżywcze oraz indukuje systemiczną odporność rośliny. Gdy presja jest wysoka należy zastosować produkty o wysokiej skuteczności jak np. Luna Sensation 500 SC. Jest to nowo zarejestrowany środek dla borówki do ochrony przed szarą pleśnią, antraknozą i mączniakiem. Substancją czynną jest fluopyram + trifloksystrobina. Stosować go należy w dawce 0,6-0,8 l/ha maksymalnie 2 razy w sezonie.

Od czasu kwitnienia proszę wykonywać lustracje na obecność antraknozy. Lustracja plantacji polega na sprawdzeniu 25 pędów w 4 losowo wybranych próbach. Porażenie powyżej 10 % pędów sygnalizuje konieczność wykonania zabiegu w celu ochrony kwiatów przed infekcją, szczególnie przy deszczowej pogodzie. Duże źródło infekcji stanowi poważne zagrożenie dla kwiatów borówki.

Zamieranie pędów – należy przeprowadzić lustrację pędów na plantacjach borówki
i ocenić ich zdrowotność. Umożliwi to ustalenie skuteczności zastosowanych w poprzednim roku środków ochrony. Na wielu plantacjach obserwowane jest duże uszkodzenie pędów przez grzyby powodujące zamieranie pędów borówki po jesiennych infekcjach i braku ochrony w tym czasie. Do ochrony można wykorzystać jeden z kilku zarejestrowanych środków np. zawierający tiofanat metylowy.

Porzeczki

Przemarznięte kwiaty na pędzie porzeczki czarnej – odmiana ‘Ruben’ (8.05.2017 r)

Pąki kwiatowe oraz kwiaty zostały uszkodzone przez mrozy. Uszkodzenia charakteryzowały się wodnistymi zbrązowieniami na pręcikach, słupkach, zalążni, okrywach zewnętrznych pąków, a przy odmianie 'Rondom’ również na szypułkach. Przy mocnych uszkodzeniach pąka słupek przybierał barwę czarną. Na odmianie 'Rondom’ uszkodzenia mrozowe występowały tylko na szypułkach oraz w małym stopniu na słupkach. Natomiast na odmianach porzeczki czarnej najbardziej uszkodzone zostały słupki oraz zalążnie, a także okrywy zewnętrzne pąków kwiatowych. Niskie temperatury więcej szkód wyrządziły na pąkach otwartych niż zamkniętych.
Na wielu plantacjach porzeczki czarnej stwierdza się obecność pąków porażonych przez wielkopąkowca porzeczkowego. Szpeciel uaktywnia się i rozpoczyna migrację
z porażonych pąków. Należy wykonać zabieg środkiem zawierającym fenpiroksymat
w dawce 1,5 l/ha. Do zabiegu wskazane jest dodanie zwilżacza.

Należy wykonywać lustracje pod kątem występowania zwójek, gdyż obserwuje się pierwsze osobniki (…).

Na porzeczkach czarnych i czerwonych zaczęły pojawiać się kolonie mszyc (…).

W nadchodzącym tygodniu poprawi się pogoda, która będzie sprzyjała rozwojowi przędziorków (…)

Proszę kontynuować ochronę przed najważniejszymi chorobami tj. antraknozą porzeczki (opadzina liści), rdzą wejmutkowo-porzeczkową, białą plamistością liści oraz szarą pleśnią. Z uwagi na bardzo dużą presję ze strony tych chorób, ochronę proponuję prowadzić w oparciu o nowo zarejestrowany w porzeczkach środek LUNA SENSATION 500 SC w dawce 0,6-0,8 l/ha.

Środki ochrony roślin zawierające mankozeb nie chronią plantacji przed szarą pleśnią. Należy je ponownie zastosować po kwitnieniu w rotacji ze środkiem ZATO 50 WG, który dodatkowo chroni rośliny przed amerykańskim mączniakiem agrestu. Na plantacjach porzeczki ZATO 50 WG można stosować maksymalnie 2 razy w sezonie.

Truskawka

Na kwitnących plantacjach stwierdzamy obecność chrząszcza kwieciaka malinowca (…)

Z pełną treścią komunikatu można się zapoznać na stornie: vademecum.cropscience.bayer.com.pl

Informacje na temat malin zamieścimy jeszcze w tym tygodniu.

fot. P. Krawiec, T. Gasparski







Poprzedni artykułWielka Majówka TAP z cennymi nagrodami
Następny artykułMaszyny na Macfrut 2017 – fotogaleria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj