‘Alba’ to doskonała odmiana truskawek!


Wpis pt. „Jakość sadzonek truskawek daleka od oczekiwań”, który w dniu 7 maja został opublikowany na portalu www.jagodnik.pl spotkał się z dużym zainteresowaniem. Za wszystkie nadesłane komentarze i reakcje dziękujemy. Jedna z opinii nadeszła z Włoch, z Geoplant Vivai. Dołączony do niego został także materiał zdjęciowy prezentujący owoce i krzewy odmiany ‘Alba’. Plantacja ta założona została z sadzonek B1000 od Geoplant Vivai, które wysadzone zostały w maju 2023 roku w regionie Czerwińska nad Wisłą.

Odpowiedź Geoplant Vivai

Odmiana truskawek ‘Alba’ (NF311*) jest jedną z najczęściej uprawianych i sprzedawanych w Polsce i w Europie. Jest to odmiana o doskonałych parametrach owoców i roślin. Charakterystyczne cechy to dobry pokrój rośliny, doskonały plon, atrakcyjna jasnoczerwona barwa owoców, bardzo wczesne dojrzewanie, doskonałe właściwości organoleptyczne.

Rośliny mateczne pochodzące ze specjalistycznych szkółek zajmujących się produkcją materiału wyjściowego zapewniają odpowiedniej jakość roślin do zakładania szkółek. Sadzonki tej odmiany produkowane w licencjonowanych i autoryzowanych systemach są zdrowe. Współpracujące z nami szkółki, mające licencję na rozmnażanie 'Alby’ produkują jej sadzonki przestrzegając krajowych, jak też wspólnotowych przepisów fitosanitarnych.

Z tego powodu uważamy, że opublikowany na portalu jagodnik.pl, w którym przeprowadzany jest wywiad z plantatorem truskawek z Domaniewic k. Nowego Miasta, jest częściowy i niepełny. Prawdopodobnie problem nie leży w roślinach, ani nawet w odmianie, ale przypuszczamy, że pojawił się podczas uprawy na polu rolnika. Zwłaszcza, że rośliny były uprawiane przez dwa lata, jak deklarował sam rolnik. Cóż, jesteśmy praktycznie pewni, że choroby, o których mówił, występowały na jego polu. Ciężko bowiem zakładać po dwóch latach uprawy sadzonek w gruncie, uważać, że problemem były sadzonki.

Zapewniamy, że ‘Alba’ to doskonała odmiana truskawek, którą po prostu warto wypróbować! Należy jednak zawsze zaopatrywać się w pewnej jakości, zdrowe sadzonki tej odmiany. Efekty jakie można osiągnąć z uprawy tej odmiany, zapewniając optymalne warunki uprawy, mając zdrową glebę i zdrowe sadzonki można zobaczyć na poniższych zdjęciach zrobionych w tym sezonie na jednej z tunelowych upraw odmiany 'Alba’.

Poniżej zdjęcia odmiany 'Alba’ z polskiej plantacji:

Materiał przygotowany przez:

Poprzedni artykułProducenci jagody kamczackiej – dołączcie do największych polskich samozbiorów
Następny artykułSytuacja na rynku truskawek 20 maja. Ceny, podaż i rokowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj