Okres kwitnienia jest jednym z najważniejszych w uprawie borówki. Na ten czas trzeba zapewnić odpowiednią ilość owadów zapylających na plantacji, tak by uzyskać dobre zapylenie i zapłodnienie kwiatów. Jest to także kluczowy okres z punktu widzenia ochrony przed szarą pleśnią i antraknozą. Zapraszamy na kolejny film z cyklu Akademia Uprawy Borówki.

Dobre zapylenie borówki

Zadbanie o obecność owadów zapylających na plantacjach borówki ma coraz większe znaczenie. Widać to wyraźnie w obecnym sezonie (2017) kiedy to na wielu plantacjach w okresie pełni kwitnienia jest cicho. Owadów zapylających po prostu nie ma. Jest to efekt malejącej populacji pszczół, których z roku na rok jest coraz mniej. Tymczasem bardzo dobrymi zapylaczami dla borówki są trzmiele, które okazują się dwukrotnie szybsze w zapylaniu borówki i efektywniejsze względem pszczół. W ciągu jednych odwiedzin pszczoła może przenieść do 10 ziaren pyłku (tzw. tetrad pyłku) na znamię słupka, podczas gdy dla dobrego zapłodnienia powinno na znamię słupka trafić około 60 tetrad pyłku, co wskazuje że wymaganych jest aż 6 odwiedzin pszczoły dla optymalnego zapylenia kwiatu borówki. Trzmiel odwiedza 15-20 kwiatów/minutę, a dzięki efektowi buzz polination wprowadza kwiaty w wibrację, pyłek osypuje się i jego część trafia na znamię słupka. Trzmiele odwiedzają kwiaty borówki głownie po to, by zbierać pyłek. Podczas jednorazowych odwiedzin trzmiel może przenieść około 50 ziaren pyłku na znamię słupka. Wadą trzmieli są wysokie koszty zakupu uli, które na plantacje trzeba wprowadzać corocznie.

Murarka ogrodowa to kolejny owad zapylający, którego bardzo łatwo można wprowadzić na plantacje (potrzeba około 2000 kokonów/ha rozłożonych w 2 miejscach na 1 ha) i introdukować samodzielnie w kolejnych latach. Murarka jest efektywnym zapylaczem bo odwiedza kwiaty po to by zbierać pyłek. Zaletą murarki jest też to, że nie przemieszcza się na duże odległości, poszukując pożytku w promieniu 150-200 m od kolonii. Konkurencyjne względem borówki, mogą być rośliny wiatropylne, które stanowią atrakcyjny pożytek dla murarki.

 

 

 

 
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here