’Fleurette’ i 'Flair’ w roli głównej

Fleurette, FlairNiemieckie dni z uprawą truskawek hodowli firmy Flevoplant odbywające się 5 maja w gospodarstwie Böckmann w regionie Osnabrück były doskonałą okazją dla niemieckich jak również polskich i litewskich producentów truskawek do zapoznania się z tym jak rosną i plonują nowe i najnowsze odmiany z tej holenderskiej firmy. Z największym zainteresowaniem oglądano kwitnące rośliny wprowadzonej w ubiegłym roku do uprawy towarowej odmiany 'Fleurette’.

truskawka
W firmie Böckmann, gdzie odbywały się pokazy, truskawki uprawia się co roku w gruncie na powierzchni około 60 ha, do tego dochodzi 5 hektarów uprawy wczesnych odmiany truskawek realizowanych w solowych tunelach firmy Haygrove. W uprawie dominującymi odmianami są w tym roku 'Elsanta’, 'Flair’, 'Fleurette’, 'Elianny’ i 'Maling Centenery’. Cały czas najważniejszą odmianą pozostaje 'Elsanta’, które zapewnia dobrą jakość owoców i dobrze sprawdza się tutaj w sterowanej uprawie zakładanej na jeden zbiór z sadzonek wielokoronwych, które produkowane są w gospodarstwie. Jak informował Heinz-Adolf Böckmann, właściciel gospodarstwa, wszystkie uprawiane w jego rodzinnym gospodarstwie odmiany, muszą nie tylko dobrze plonować, ale również mieć bardzo smaczne owoce, gdyż blisko połowa sprzedaży owoców z tego gospodarstwa realizowana jest w punktach sprzedaży bezpośredniej. Ta realizowana jest we własnych punktach handlowych zlokalizowanych czasami w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od gospodarstwa.

Najwcześniej dojrzewającą odmianą w tym gospodarstwie jest 'Flair’, którego owoce z uprawa realizowanych w tunelu w tym roku zaczęto zbierać 4 maja. Za te pierwsze truskawki sprzedawane we własnych punktach handlowych w pojemnikach o pojemności 0,5 kg uzyskiwano 4 euro. Odmiana ta uprawiana jest podobnie jak reszta truskawek w systemie jednorzędowym z obsadą około 40-45 tys. roślin na hektarze. W przypadku tej odmiany na plantacjach zakładanych z sadzonek zielonych na przełomie lipca-sierpnia można liczyć w kolejnym roku na plon rzędu 20-24 t/ha. Taka uprawa następnie jest likwidowana.

 

Doskonale – tak mówili przybyli na spotkanie producencie – prezentowała się również wcześnie dojrzewająca odmian 'Fleurette’, której uprawy założone również z sadzonek zielonych na przełomie lipca-sierpnia ub. roku zbudowały kilka silnych koron. W przypadku tej odmiany szacuje się, że z jednej rośliny będzie można uzyskać plon przewyższający w uprawie polowej nawet 1 kg.

 
Więcej zdjęć w galerii


Szczegółowe informacje dotyczące technologi uprawy truskawek w tym niemieckim gospodarstwie będą opublikowane w czasopiśmie „Jagodnik” 4/2015. 

 


Poprzedni artykułPoprawa odporności roślin na stres biotyczny poprzez właściwe odżywienie – Komunikat XI dla Grupy Truskawkowej SA z dnia 08.05.2015
Następny artykułJagodnik 3/2015 już w sprzedaży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj