ABC zatrudniania cudzoziemców (cz. I)

truskawka, malina, borówka wysoka, pracownik sezonowy



Dziś pierwszy z cyklu artykułów dotyczących możliwości legalnego zatrudniania cudzoziemców. W Polsce od wielu lat borykamy się z problemem braku pracowników sezonowych. Polacy niechętnie podejmują się prac sezonowych. Dlatego coraz częściej polscy pracodawcy posiłkują się pracownikami zza wschodniej granicy, głównie są to obywatele Ukrainy. Niestety zatrudnienie cudzoziemca do prac w rolnictwie czy sadownictwie nie jest takie proste.

Jak zatrudnić cudzoziemca?

Można to zrobić na dwa sposoby:

  1. Składając w Powiatowym Urzędzie Pracy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania pracodawcy (sadownika) oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi obywatelowi Armenii, Białorusi, Rosji lub Ukrainy. W tym przypadku możemy zatrudnić cudzoziemca nawet na okres 180 dni licząc od dnia wjazdu na terytorium Polski. Taka forma jest korzystna dla pracodawców, którzy zatrudniają cudzoziemców do prac sezonowych np. w rolnictwie czy sadownictwie.

  2. Uzyskując dla cudzoziemca zezwolenie na pracę, które wydaje Urząd Wojewódzki. To rozwiązanie pozwoli nam zatrudniać cudzoziemców nawet przez rok czasu, daje także możliwość przedłużenia zezwolenia na kolejne lata. Jest to o tyle korzystne, że nie musimy się martwić, czy zdążymy z wszystkimi pracami przed upływem terminu wyjazdu cudzoziemca, czy też nie. Warto takie rozwiązanie rozważyć zwłaszcza w firmach czy gospodarstwach, gdzie praca jest całoroczna.

W obu przypadkach należy zwrócić uwagę na jedną ważną sprawę. Legalność zatrudnienia. Obecnie obowiązujące przepisy są w tej materii dość rygorystyczne. Niestety nie wszyscy pracodawcy zdają sobie sprawę z tego, że nielegalne zatrudnianie cudzoziemców (Polaków zresztą też) wiąże się z dotkliwymi karami. Aby nie narazić się na nieprzyjemności należy, niezwłocznie po przyjeździe cudzoziemca, dokonać wszelkich formalności związanych z legalnym pobytem cudzoziemca i podpisać z nim określony rodzaj umowy. Najbardziej popularne formy zatrudniania to albo umowa o pracę, albo umowy cywilnoprawne tj. zlecenia czy o dzieło.

Warto wiedzieć, że zatrudniający „na czarno” narażają się na wysokie kary nakładane m.in. przez Państwową Inspekcję Pracy, czy Straż Graniczną. Od niedawna może ona wynieść nawet 30 tys. zł od jednej osoby pracującej bez podpisanej umowy. Cudzoziemcy, którzy pracują w Polsce nielegalnie, zostają wydaleni z Polski i otrzymują zakaz wjazdu na terytorium Rzeczpospolitej.

Legalne zatrudnienie się opłaca:

Koszty za legalne zatrudnienie cudzoziemca nie są aż tak duże (szczególnie w przypadku umowy zlecenia i o dzieło). Wszystko zależy od kwoty, na jaką podpisujecie Państwo daną umowę.

Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na zapisy w poszczególnych rodzajach umów (szczególnie umowy zlecenia i o dzieło), tak, aby Państwowa Inspekcja Pracy nie zakwalifikowała ich jako umowę o pracę.

O czym warto jeszcze pamiętać zatrudniając cudzoziemca?

Po pierwsze o terminach składania ww. dokumentów.

Dokumenty (zarówno oświadczenie jak i zezwolenia na pracę) należy złożyć odpowiednio wcześnie, tak, aby cudzoziemiec miał czas na załatwienie spraw w konsulacie. Problemy z terminowym przyjazdem cudzoziemca były głównym powodem zeszłorocznych trudności z zebraniem na czas części plonów.

Po drugie o rozliczaniu cudzoziemców.

Cudzoziemiec, który przebywa na terytorium Polski przez okres do 180 dni powinien rozliczać się z Urzędem Skarbowym właściwym ze względu na miejsce stałego zamieszkania (Ukraina, Armenia, Białoruś itd.). Natomiast w przypadku zatrudnienia pracownika – cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę (jeżeli termin pobytu jest powyżej 180 dni) wtedy cudzoziemiec jest obowiązany rozliczyć się z polskim Urzędem Skarbowym właściwym dla spraw cudzoziemców.

W następnym numerze jak prawidłowo wypełnić oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi.

Aleksandra Wielgos

Yasta Grójec ul. Laskowa 26 (baza PKS Grójec)

tel. 511-666-296









Poprzedni artykułPobieranie próbek gleby do analizy
Następny artykułMinister na Konferencji w Kraśniku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj