MTAS jubileuszowa 10 edycja – agrotechnika i odmiany

MTAS, BASF, Gromada


Jubileuszowa X edycja Międzynarodowych Targów Agrotechniki Sadowniczej zorganizowana przez BASF Polska oraz Katedra Sadownictwa SGGW odbywała się tradycyjnie w dniach 23 i 24 stycznia 2014 roku w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym Gromada w Warszawie. Podczas konferencji sadowniczej towarzyszącej targom dominowały tematy związane z uprawą sadowniczych gatunków drzewiastych. Wielu jednak wystawców prezentowało atrakcyjną ofertę również dla osób zainteresowanych uprawą owoców jagodowych. 

W ciągu dwóch dni jubileuszową wystawę odwiedziło blisko 4000 gości, a na 4000 m2powierzchni swoją ofertę zaprezentowało 130 wystawców. Pracownicy firmy BASF Polska informowali o produktach dedykowanych do ochrony roślin jagodowych, takich jak Signum 33 WG (w przypadku roślin jagodowych jego rejestracja obejmuje następujące gatunki: truskawka, malina, czarna porzeczka, borówka wysoka) oraz Rovral AquaFlo 500 SC (rejestracja w roślina jagodowych dotyczy takich gatunków jak: malina, truskawka i borówka wysoka).
Z ofertą typowo jagodową, zaprezentowały się dwie włoski szkółki: Vivai Mazzoni i Salvi Vivai. Jak informował Tomasz Pieniak z firmy Vivai Mazzoni, na uwagę zasługuję dwie nowości tej firmy wprowadzane na rynek: 'Laetitia’ i 'Primy’. Pierwsza z nich jest bardzo późna – dojrzewa na przełomie czerwca-lipca, ma owoce o barwie czerwono-purpurowej, trwałe w obrocie towarowym, dobre w transporcie, jest plenna, ma dobrą siłę wzrostu i może być uprawiana w tradycyjnych uprawach polowych. Jest mało wrażliwa na zmęczone gleby oraz choroby systemu korzeniowego. Dobrze rośnie zarówno na glebach lekkich jak i cięższych, piaszczysto-gliniastych. Owoce tej odmiany są odporne na wysokie temperatury i nasłonecznienie występujące w lipcu. 'Primy’, jest z kolei bardzo wczesna (około 3 dni po 'Honeoye’ i 'Clery’), ma długie, stożkowate, o wyrównanej wielkości, karminowoczerwone owoce. Są trwałe w obrocie towarowym. Jej rośliny mają dużą siłę wzrostu i mogą być uprawiana zarówno w pojemnikach jak i w tradycyjnych uprawach polowych. Minimalny polecany odstęp między sadzonkami to 30-35 cm.


Kilka firm (Drewgór, Elkner Service, Voen) oferowało systemy zabezpieczające uprawy przed deszczem, gradem i ptakami. Drewgór prezentował nowy system tzw. płaski, który stanowi folia łączona za pomocą gumowych lin. Jak informował Wojciech Jankowiak z tego przedsiębiorstwa, system ten jest bardzo łatwy w montażu i zapewnia optymalną ochronę upraw. Pierwsza plantacja w Polsce, gdzie zastosowano to rozwiązanie należy do Państwa Wilczewskich. Nowością w ofercie tego przedsiębiorstwa są osłony firmy Whailex, które służą do zabezpieczenia jednego rzędu poprzez rozwinięcie sieci antygradowej lub montaż foliowych daszków w rzędach zabezpieczając uprawę przed deszczem. 


Jeśli ktoś obawia się strat powodowanych przez grad, a nie może z różnych względów instalować sieci może zainwestować w działa antygradowe, które w Polsce oferowane są przez przedsiębiorstwa Agropartners oraz Inopower. Dodatkowo ta pierwsza firma oferuje nagrzewnice powietrza – stacjonarne lub mobilne – które pozwalają zabezpieczyć uprawy przed wiosennymi przymrozkami. Nowością, po raz pierwszy prezentowaną na tagach MTSA była nagrzewnica powierza o nazwie Fragola produkowane przez firmę BMS (Budowa Maszyn Specjalistycznych). To urządzenie zawieszone na ciągniku aby skutecznie zabezpieczało uprawę należy nim jeździć po chronionym obszarze z prędkością około 10 km/godzinę. Zestaw butli wystarcza na 5 godzin pracy, co pozwala ochronić obszar około 3-3,5 ha sadu lub plantacji.
Tradycyjnie na MTAS nie zabrakło specjalistycznych ciągników, te z oferty firmy Activ, to maszyny firmy Antonio Carraro, które są bardzo specjalistycznymi maszynami, a dzięki zastosowanym rozwiązaniom – nisko osadzonej kabinie, możliwości pracy w obu kierunkach (przekładana kierownica, skrętna oś) stają się bardzo przydatnymi maszynami nie tylko w sadach, ale również na plantacjach oraz w tunelach. Pełną gamę ciągników specjalistycznych prezentowało również Centrum Techniki Rolniczej Goldoni.
Coraz więcej mówi się o potrzebie zagospodarowywania pędów powstałych po cięciu zimowym sadów i plantacji, jako biomasy wykorzystywanej później do ogrzewania. Ten materiał drzewny odpowiednio wysuszony po spaleniu w odpowiednim piecu okazuje się cennym materiał pozwalającym zastąpić ogrzewanie domostwa węglem czy gazem. Firmą, która prezentowała maszynę – prasę zbierającą pędy i gałęzi – była Agro Energia. Za pomocą oferowanej przez nią włoskiej maszyny firmy Tonutti Wolagri, możliwe jest wygarnianie i zbieranie gałęzi oraz pędów. Maszyna ta następnie formuje z tego materiału roślinnego baloty o wymiarach 1,2 m x 0,98 m. 
Więcej informacji z targów w czasopiśmie Jagodnik oraz w kolejnych relacjach na portalu jagodnik.pl


 







Poprzedni artykułPorzeczka czarna-Po zbiorze (BBCH 91-99)-Przeziernik porzeczkowiec
Następny artykułPorzeczka czerwona i biała-przed kwitnieniem-Krzywik porzeczkowiaczek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj