Agrowłóknina Pegas Agro w nowym nasadzeniu

Już niedługo w czasie finałowego spotkania (28 sierpnia, niedziela) będzie można zapoznać się z efektami założonej w tym roku z sadzonek doniczkowanych plantacji polowej maliny. Plantacja została założona na agrowłókninie PEGAS AGRO ściółkującej przeciw chwastom, w kolorze czarnym o szerokości 1,2 m.

Włóknina rozłożona została za pomocą maszyny, która formuje podniesiony zagon o wysokości 15-25 cm. Maszyna już na etapie rozkładania agrowłókniny nacinała otwory, w które posadzone zostały maliny. W tej technologii uprawy malinę powtarzającą prowadzi się 4-5 pędów z rośliny. Sadzonki doniczkowane maliny zostały posadzone w kilku rozstawach: jeden rząd na zagonie, odległości miedzy roślinami 40cm oraz w systemie pasowo-rzędowym: dwa rzędy na zagonie, odległości między roślinami 33 cm, a między rzędami 33cm.

Uprawa malin odmiany 'Polana' w systemie pasowo-rzędowym
Uprawa malin odmiany ‚Polana’ w systemie pasowo-rzędowym
Odmiana 'Polana' uprawiana w systemie jednorzędowym
Odmiana ‚Polana’ uprawiana w systemie jednorzędowym

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaletą sadzenia malin na agrowłókninie jest wyeliminowanie nadmiernego zachwaszczenia, oraz utrzymanie lepszej wilgotności w strefie systemu korzeniowego. Podczas wysokich temperatur nie ma zagrożenia przegrzewania sytemu korzeniowego ponieważ włóknina przepuszcza bardzo dobrze powietrze.

Pomimo dobrej przepuszczalności wody zaleca się rozłożenie na agrowłókninie lini kroplującej, przez którą można będzie fertygać i nawadniać rośliny. Dodatkowo na agrowłókninę można wykonać nawożenie posypowe, należy jednak unikać nawozów z dużą zawartością chloru i siarki, które mogą uszkodzić materiał. Sadzenie na podniesionych zagonach dodatkowo zabezpieczy rośliny podczas dłuższych opadów deszczu przed nadmierną ilością wody.

Kondycja malin uprawianych już drugi rok w agrowłókninie Pegas Agro w tunelu foliowym
Kondycja malin uprawianych już drugi rok w agrowłókninie Pegas Agro w tunelu foliowym

Tomasz Poliszak, Agrimpex

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here