Dynamicznie rozwijający się brytyjski dostawca owoców jagodowych, firma CPM Retail Ltd w drugim tygodniu czerwca 2016 roku, rozpoczęła pozyskiwanie jagody kamczackiej z kontraktowanej produkcji w Polsce.

Artykuł reklamowy

Współpraca i rozwój

W ciągu ostatnich czterech lat, CPM realizuje regularny skup owoców z większości owocujących plantacji jagody kamczackiej w Polsce. Kontraktowany skup gwarantuje krajowym producentom solidny zwrot z inwestycji zachęcając do dalszego rozwoju. Dla firmy CPM stała podaż unikalnego jeszcze produktu jakim jest jagoda kamczacka, pozwala rozwijać sprzedaż tych owoców i pozyskiwać nowe rynki zbytu – wyjaśnia Piotr Janus, Technical Development Manager w CPM. Ogólna jakość produktu nabytego w Polsce satysfakcjonuje naszych odbiorców z zagranicy. Poza tym spełniają one wymagania współczesnego rynku a do sprzedaży przygotowywane są zgodnie wymogami certyfikatu BRC – dodaje Piotr Janus. Dobre rokowania dają pierwsze zbiory nowych rosyjskich i kanadyjskich odmian uprawianych w Polsce, zapewniające jeszcze większe, słodsze i twardsze jagody. Dotychczasowe dostawy potwierdziły ich konkurencyjność w stosunku do dotychczas uprawianych odmian. Pierwsze zbiory realizowane w gospodarstwie Pana Piotra Trawickiego (województwo pomorskie) pozwoliły pozyskać owoce odmiany Vostorg z poziomem ekstraktu 14,2°Brix i ‘Indigo Gem’ z 16°. Nasza rodzima odmiana ‘Wojtek’ została zebrana ze średnią 12-14°Brix na plantacji, osiągając nawet 16% w Gospodarstwie Pana Piotra Syndomana w woj. łódzkim. Instalacja siatek do ochrony przed ptakami umożliwiła tu opóźnienie zbiorów i zbiór jagody o wysokiej jakości.

Krzewy odmiany Wojtek w Gospodarstwie Rolnym Piotra Syndomana
Krzewy odmiany Wojtek w Gospodarstwie Rolnym Piotra Syndomana

photo-3Wsparcie dla producentów 

Pomimo tego, że wymiana wiedzy na temat metod produkcji jagody w Polsce jest dobra, co szczególnie udowodniono podczas Międzynarodowej Konferencji Jagody Kamczackiej, która odbyła się po raz pierwszy w listopadzie 2015, zapotrzebowanie na informacje jest wciąż bardzo duże. Niewielu producentów do tej pory zajmowało się uprawą tego gatunku i niewiele odmian było nasadzonych w kraju. Wciąż dużo pracy jest do wykonania nad selekcją odmian, metodami zbioru, cięcia krzewów i produkcji w celu poprawy wydajności, trwałości,  właściwości chemicznych i organoleptycznych. Mając to na uwadze, CPM zapewnia wsparcie agronomiczne plantatorom decydującym się na uprawę jagody kamczackiej. Jest to możliwe dzięki wizytom kwalifikowanych przedstawicieli z CPM na plantacjach i ścisłej  współpracy z firmą Haskap Tomasz Michalski, wraz z którą oferowane jest doradztwo zakontraktowanym producentom od kilku lat. Dotyczy ono zarówno aspektów związanych z zakładaniem plantacji jak tez dalszym ich prowadzeniem.

 

Piotr Trawicki w tym roku realizuje pierwsze dostawy jagody kamczackiej dla firmy CPM
Piotr Trawicki w tym roku realizuje pierwsze dostawy jagody kamczackiej dla firmy CPM
Produkt zamrożony i przygotowany do eksportu do Kanady
Produkt zamrożony i przygotowany do eksportu do Kanady

Firma CPM, ceni innowacyjność w swoim działaniu, a doświadczenie w rozwoju projektów o podobnej naturze sprzyja również kreowaniu nowych możliwości sprzedaży tych owoców na światowych rynkach. Po realizacji pierwszych eksportów polskiej mrożonej jagody kamczackiej do firmy La Have Natural Farms w Kanadzie, CPM obecnie pracuje nad dostawami tej unikalnej jagody do Malezji, Singapuru i Japonii, skąd ten gatunek pochodzi.
Poza wejściem na rynek azjatycki, CPM aktywnie pracuje nad walidacja sprzedaży (potwierdzeniu statusu) jagody kamczackiej w UE, na mocy Ustawy o Nowej Żywności. W celu uruchomienia ich pierwszej sprzedaży w UE wraz z plantatorami  partnerami w Wielkiej Brytanii i Polsce.

 

Zapraszamy do współpracy

http://www.cpmretail.co.uk/our-products/blue-honeysuckle/

 

 

 
1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj