Czerwcowe spotkanie w gospodarstwie Arkadiusza Dębeckiego Gośniewicach, którego organizatorami były firmy Sumi Agro i Agrosimex zgromadziła wielu hodowców murarki ogrodowej (czyt. też – cz. I). Mowa była o wyzwaniach w chowie tych niezwykle pożytecznych owadów, o zagrażających im pasożytach a także o opiece nad kokonami w okresie zimy. W pobliżu miejsca, gdzie odbywały się prelekcje, zorganizowano także wystawy. Uwagę przykuwał nowy model opryskiwacza firmy Agrola do stosowania na plantacjach truskawek.

Niszczycielskie pasożyty

Kokony powyjmowane z trzciny
Kokony powyjmowane z trzciny

Kolejne wyzwanie związane jest z higieną. Gdy stwierdzimy, że zdecydowana większość kokonów jest już pusta, należy je usunąć i spalić. Moment, gdy należy przeprowadzić inspekcję przypada na 2-3 tygodnie po wystawieniu kokonów na miejsce z którego owady będą oblatywać plantację. W każdej populacji murarki ogrodowej trafiają się bowiem kokony z pasożytami. Czasami przylatują one także z dzikich kolonii, a warto pamiętać, że pszczoły samotnice przecież także naturalnie występują w naszym klimacie. Celem zabiegu jest eliminacja pasożytów, których cykl rozwojowy jest dłuższy niż murarki, co sprawia, że wygryzają się na przełomie maja i czerwca. – mówił dr Dariusz Teper. Dla lepszych rezultatów hodowlanych warto także zimą, gdy czasu jest więcej, wyselekcjonować tylko w pełni wykształtowane kokony do dalszej hodowli, a resztę spalić. To właśnie tam znajduje się najgroźniejszy pasożyt, roztocz  Chaetodactylus osmiae, który odżywia się pyłkiem. Namnaża się intensywnie, odcina larwę od pokarmu i powoduje jej śmierć głodową, a roznosi się na ciele pszczół.

Zimowla murarki

Dobre zawiązanie owoców jest efektem pracy zapylaczy
Dobre zawiązanie owoców jest efektem pracy zapylaczy

Przechowywanie kokonów nie przysparza większych problemów. Warto je przetrzymywać w suchym i chłodnym pomieszczeniu, w miarę dobrze izolowanym. To, co jest szczególnie istotne, to zabezpieczenie kokonów przed dostępem myszy. Mogą tam przebywać do końca lutego, a w marcu gdy podniesie się temperatura występuje ryzyko przedwczesnego wygryzania się samców. Wówczas kokony można umieścić w chłodni, bez technologii KA. Przetrzymywanie w takich warunkach kokonów przez całą zimę nie jest korzystne, gdyż panująca tam wysoka wilgotność może sprawić, że na pyłku rozwiną się zarodniki pleśni. Na docelowe miejsce w sadzie przenosimy je na początku kwietnia.

Chwasty bywają pożyteczne

Prelegent podkreślił także znaczenie rozważnego stosowania ś.o.r. i negatywne skutki zwalczania chwastów herbicydami. Ze względu na warunki bytowe lepiej jest, jeśli chwasty w sadzie pozostaną do końca lotów murarki. Sady kwitną krótko, może 2-3 tygodnie, a loty owadów trwają półtora miesiąca. Likwidacja pyłkodajnych roślin nie pozostanie bez znaczenia na rozwój populacji zapylaczy, a herbicydy to też przecież trucizna i jeśli się jednak zdecydujemy na ich użycie, to trzeba to czynić naprawdę ostrożnie – powiedział dr Dariusz Teper.

Nowy opryskiwacz do truskawek

 

Opryskiwacz do truskawek Agrola z serii Aeris
Opryskiwacz do truskawek Agrola Aeris

Jednym z wystawców podczas pikniku sadowniczego pod Warką była firma Agrola. Zademonstrowała nowe modele opryskiwaczy, a wśród nich AERIS. Rzędowa maszyna przeznaczona jest do wykonywania zabiegów na plantacjach truskawek. Belka jest opuszczana i podnoszona hydraulicznie z kabiny ciągnika w zakresie 0,5-1,3 m, jest też hydraulicznie poziomowana. Sekcje są sterowane za pomocą elektrozaworów. Jednocześnie można opryskiwać 8 lub 10 rzędów, choć reprezentujący firmę Agrola Łukasz Niegowski zastrzega, że konstruktorzy podchodzą do potrzeb każdego plantatora indywidualnie i możliwe jest w zasadzie dowolne skonfigurowanie urządzenia tak, aby zaspokoiło ono oczekiwania użytkowników. Prezentowany w Gośniewicach model został wyposażony w polietylenowy, trzybryłowy zbiornik o pojemności 600 l. Firma planuje wykonanie podobnego modelu, ale ciąganego, który prawdopodobnie będzie wypełniany większą ilością cieczy roboczej.

Poprzedni artykułO bezpieczeństwie branży owocowej
Następny artykułTunel gotycki dla malin po dwóch sezonach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj