Koniec czerwca dla malin jesiennych jest czasem wzmożonego wydatku energii. Ma to związek z kwitnieniem i zawiązywaniem owoców. Hubert Tabor z firmy Yara Poland w trakcie lustracji plantacji w gospodarstwie dr Pawła Krawca w Karczmiskach sformułował swe zalecenia dotyczące żywienia roślin w ich aktualnej fazie rozwojowej.

Intensywne podziały komórkowe

Należy przygotować maliny na intensywne podziały komórkowe. Pędy wciąż wzrastają a lada moment pojawią się kwiaty i potem zawiązki. To idealny moment do tego, by dolistnie zastosować YaraVita Frutrel. Dostarczy on roślinom m.in. wapń, fosfor i bor, trzy bardzo ważne składniki odżywcze na etapie kwitnienia. – mówił w Karczmiskach doradca firmy Yara.

Zadbać o owoce

Kilkanaście dni po zabiegu YaraVita Frutrel maliny należy dokarmić saletrą wapniową. Ta przez firmę Yara sprzedawana jest w postaci nawozu YaraTera Calcinit. Wzmocni ona ściany komórkowe owoców. Optymalna dawka to 5 kg/ha. Produkt ten stosuje się naprzemiennie z YaraTera Kristalonem Pomarańczowym w dawce 3 kg/ha. To z kolei produkt bogaty w potas, który jest pierwiastkiem w dużej mierze odpowiadającym za plon.

W tunelu i w gruncie

Hubert Tabor w trakcie swej wizyty na Lubelszczyźnie zlustrował plantację malin prowadzoną przez dr Pawła Krawca w tunelu a także w gruncie. Są między nimi pewne różnice. O tym jakie oraz o sposobie dostosowywania zabiegów żywienia nalistnego w obu przypadkach ekspert nawożeniowy mówi na poniższym filmie:Poprzedni artykułGreenTech 2023 w Amsterdamie
Następny artykułW Lidlu zagoszczą borówki od polskich dostawców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj