Zato® chroni truskawki, porzeczki i agrest

ochrona, porzeczki, agrest, truskawki, Zato 50 WGZato® 50 WG jest fungicydem dobrze znanym zawłaszcza producentom jabłek, gdzie od lat jest stosowany do zwalczania parcha jabłoni i mączniaka. Można go również używać do ochrony truskawek przed chorobami liści, a od ubiegłego roku także porzeczek i agrestu.

Materiał reklamowy

 

Dzięki staraniom firmy Bayer CropScience i Krajowego Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw preparat Zato® 50 WG zyskał w lipcu ubiegłego roku – w ramach zastosowań małoobszarowych – rejestrację do ochrony porzeczek (czarnych, czerwonych i białych) oraz agrestu. W uprawie porzeczek środek można stosować do zwalczania amerykańskiego mączniaka agrestu, opadziny liści porzeczek, rdzy wejmutkowo- porzeczkowej, a w uprawie agrestu do ochrony przed amerykańskim mączniakiem agrestu i opadziną liści. Substancja aktywna preparatu Zato 50 WG – trifloksystrobina z grupy strobiluryn – cechuje się bardzo dobrym działaniem zapobiegawczym i interwencyjnym. W roślinach działa mezosystemicznie i po zastosowaniu jest odporna na zmywanie przez deszcz. Zato 50 WG poleca się w uprawie agrestu i porzeczek stosować w dawce 0,2 kg/ha, a okres karencji w przypadku obu gatunków wynosi 14 dni. Preparat należy stosować w momencie stwierdzenia pierwszych objawów na roślinach. Zwykle uwidaczniają się one już przed kwitnieniem lub w jego trakcie. Warto również zabieg Zato 50 WG po zbiorach, kiedy to z reguła presja chorób liści na porzeczkach i agreście jest wysoka. Wprowadzenia Zato 50 WG do ochrony porzeczek i agrestu, daje możliwość włączenia do dotychczasowych programów ochrony nowej substancji aktywnej, i warto z tej możliwości skorzystać.

alt

 

ochrona, porzeczki, agrest, truskawki, Zato 50 WG
Zato 50 WG skutecznie zwalcza choroby liści truskawek, m.in. białą plamistość liści

Zato 50 WG ma również rejestrację do zwalczania chorób liści truskawek (białej plamistości liści, mączniaka prawdziwego). Według nowej etykiety, można go stosować nie tylko po zbiorach truskawek, ale również w okresie około kwitnienia, w dawce 0,25 kg/ha. Można wówczas opryskiwać plantacje Zato 50 WG od fazy gdy dobrze widoczne są pierwsze kwiatostany do początku dojrzewania owoców. Po fungicyd ten warto również sięgnąć po zbiorach owoców – wtedy wykonany zabieg pozwoli utrzymać w dobrej zdrowotności i kondycji liści, co będzie miało również wpływ na tworzenie się pąków kwiatowych na kolejny rok. Należy pamiętać, by fungicydu nie stosować więcej niż 2 razy w danym sezonie uprawy, zachowując minimum 7 dniowy odstęp pomiędzy poszczególnymi zabiegami.
Poprzedni artykułZalecenia PIORiN dotyczące eksportu owoców do FR
Następny artykułNa plantacjach truskawek w rejonie Chynowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj