Nowa pomoc przy zbiorze truskawekCoraz większe problemy ze znalezieniem pracowników do zbioru truskawek uprawianych na ziemi lub na zagonach spędzają sen z oczu plantatorom. Brak wystarczającej ilości osób do zbioru powoduje duże straty związane z pozostawieniem truskawek na polu czy zrywaniem zbyt dojrzałych. Niepewność związana z brakiem pracowników do zbioru zmusza niektórych producentów do ograniczania powierzchni upraw.

Okazuje się, że jest rozwiązanie, które znacznie ograniczy ten problem. Tej zimy został opracowany i wdrożony do sprzedaży w Polsce specjalny wózek do zbioru truskawek, pod nazwą „TrusCar”. Jego premiera będzie miała miejsce już w najbliższą niedzielę (17 marca) podczas Akademii Uprawy Truskawek w Czerwińsku nad Wisłą – szczegóły PDF. Zainteresowanych zapraszamy na testy.

Innowacja polega na tym, że truskawki zbiera się na siedząco. Wózek posiada bowiem cztery koła oraz specjalne siedzisko z oparciem dla zbierającego. Osoba odpychając się przesuwa wózek do tyłu, w kierunku roślin z których nie były jeszcze zbierane owoce. Na znajdującej się z przodu półce jest miejsce na  łubianki lub 2 kartony (60×40 cm) z pojemnikami, do których zbierane są truskawki. W samym przodzie wózka znajduje się jeszcze dodatkowa półka na zapasowe łubianki lub kartony.

Wózek jest zbudowany z aluminium, tak więc jest bardzo lekki i łatwy w przesuwaniu. Jest on regulowany w szerz i zwyż. Dzięki temu szerokość wózka wynosi od 70 cm do 110 cm. Pozwala to dopasować się do zdecydowanej większości nasadzeń w Polsce. Wózek może być również podnoszony o 40 cm, co pozwala dostosować go do upraw na podniesionych zagonach.

Dodatkowo wózek posiada dach, dzięki czemu pracownik nie jest narażony na bezpośrednie działanie słońca czy lekkiego deszczu.

Korzyści z używania wózka do zbioru truskawek „TrusCar”:

 • Zwiększona wydajność zbioru owoców o około 25-30%. W przypadku niektórych osób, którzy są mało odporni na ból pleców – wydajność zbioru może dojść do 50%. Wynika to głównie z większej efektywności pracy zbieracza, który jest znacznie mniej zmęczony, dzięki siedzącej pozycji. Dodatkowo szybsze jest  przemieszczanie się między roślinami. Ograniczony jest również czas na przesuwanie opakowań po ziemi. Dzięki dwóm półkom szybsza jest wymiana pełnych opakowań na puste.
 • Lepsza jakość zbieranych owoców. Wynika to z łatwiejszego zbioru. Dodatkowo mniejsze jest odgniatanie się owoców, gdyż opakowania są cały czas w tym samym miejscu a nie są przekładane z miejsca na miejsce przez zbieraczy. Dzięki zadaszeniu truskawki po zbiorze wolniej się nagrzewają. Możliwa jest również selekcja owoców 1 klasy, 2 klasy do przetwórstwa i usuwanie chorych poprzez umieszczanie ich do odpowiednich opakowań. 
 • Czystsze opakowania i łubianki. Dzięki braku bezpośredniego kontaktu opakowań z ziemią
 • Zdecydowanie lepszy komfort pracy. Wynika to z siedzącej pozycji oraz oparciu pleców podczas zbiorów. Dzięki temu znacznie poprawiona jest ergonomia stanowiska pracy. Osoby nie mają takich problemów z bólem pleców czy kolan jak w przypadku tradycyjnego zbioru. Z badań wynika, że ergonomiczne warunki pracy sprawiają, że wydajność pracy wzrasta o minimum 20%. Dodatkowo, dzięki osłonie wózka, osoby nie są narażone na zbyt długie, szkodliwe działanie promieni słonecznych. Dlatego wolniej ulegają zmęczeniu, poprzez spowolnienie przegrzania się organizmu.
 • Ograniczenie kosztów związanych z utrzymaniem pracowników sezonowych (zakwaterowanie i wyżywienie). Wynika to stąd, że  użycie 3-4 wózków „TrusCar” zastępuje prace jednej osoby. 
 • Ograniczony koszt wysyłki wózka „TruskCar” do klienta. Jest on wysyłany w kartonie do samodzielnego złożenia. Montaż wózka „TrusCar” jest prosty i trwa do 15 minut.

Podsumowując można stwierdzić, że wdrożenie do zbiorów truskawek wózków „TrusCar” jest rozwiązaniem wielu bolączek trapiących plantatorów tych owoców.  Pozwala ograniczyć koszty zbiorów, poprawić jakość owoców oraz co najważniejsze umożliwia pozyskanie pracowników sezonowych, którzy znacznie chętniej przyjdą do takiej pracy.

Film pokazujący jak działa wózek „TrusCar” 

Pomysłodawca i producent: Bioactiw sp. z o.o.

Wyłączny dystrybutor: Agro Smart Lab sp. z o.o. 

www.agrosmartlab.com,info@agrosmartlab.com


6 KOMENTARZE

 1. Wózek zbierająco zgniatający owoce. Daszek to chyba element dekoracyjny lub żagiel. Słońce nie świeci z góry tylko pod pewnym kątem.

 2. Mam pytanie a jak przewieść dwadzieścioro zbieraczy i dwadzieścia takich wózków z pola na pole w odległości 10 km??? Chyba w zestawie musi być kurier z ogromną lawetą bo inaczej to nie realne. Nikt niema pól jeden obok drugiego.

 3. Wózek TrusCar został opracowany na podstawie rozwiązań stosowanych od ponad 20 lat w Szwajcarii. Tam w zdecydowanej większości plantacji truskawek ciągle używa się podobnych wózków do zbioru truskawek. Tutaj jest link do strony jednego z producentow wozkow w Szwajcarii: https://www.birchlerschlosserei.ch/erntegeräte-obstpresse/

  Jeden z pomysłodawców TrusCara zbierał w latach dziewięćdziesiątych przez kilka sezonów truskawki na takim wózku. Dlatego został zmodyfikowany o zwiększenie półki na lubianki/kartony oraz dodatkową półkę zapasową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here