Ochrona borówki w czasie kwitnienia – połączenie dwóch metod ochrony


Na plantacjach borówki wysokiej, które przetrwały kwietniowo-majowe przymrozki, za sprawą ciepłej pogody rośliny kwitną i nektarują, co ściąga na plantacje owady zapylające. To również nadzieja, na dobrej jakości owoce. Wahania temperatur i zapowiadane w najbliższych dniach opady deszczu mogą, w połączeniu z osłabionymi roślinami w czasie ujemnych temperatur,  zwiększyć ryzyko porażenia roślin przez sprawców szarej pleśni, ale nie tylko. Dlatego warto odpowiednio zabezpieczyć rośliny.

Na wielu plantacjach widoczne są objawy uszkodzenia roślin przez szarą pleśń. Zagrożeniem może być również mączniak prawdziwy

Na coraz większej liczbie plantacji obserwuje się również zwójki.

PRAKTYCZNE REKOMENDACJE DOTYCZĄCE PRAWIDŁOWEGO ZABEZPIECZENIA PLANTACJI PRZED TYMI ZAGROŻENIAMI ZNAJDZIECIE W MATERIALE FILMOWYM:

Jak informuje dr Paweł Krawiec z firmy Horti Team, bieżący sezon jest bardzo wymagający, jeśli chodzi o ochronę borówki np. przed szarą pleśnią, ale również zabezpieczaniem roślin przed uszkodzeniami powodowanymi przez niskie temperatury czy też odpowiednim odżywieniem roślin po stresie niskich temperatur jakim są poddawane. 

Dlatego też jednym z podstawowych produktów stosowanych w tym gospodarstwie m.in. przed szarą pleśnią, ale też antraknozą, jest Switch. Rośliny tym fungicydem opryskiwane są tutaj standardowo na początku kwitnienia i po jego zakończeniu. W ocenie dr hab. Katarzyny Rębarz z firmy Syngenta, warto pamiętać, że produkt ten będzie działał interwencyjnie, zastosowany np. po 2 dniach od wystąpienia opadów deszczu. 

Jak informuje dr hab. K. Rębarz, od tego sezonu producenci borówki mogą również sięgnąć po nowy, biologiczny fungicyd o nazwie Taegro (zawiera bakterie Bacillus amyloliquefaciens FZB24), który doskonale wpisuje się w wymagania stawiane borówce związane z ograniczeniem liczby pozostałości substancji aktywnych w oferowanych owocach. W ocenie dr P. Krawca, włączenie produktów biologicznych do tradycyjnych, chemicznych programów ochrony, pozytywnie wpływa również na skuteczność przeprowadzonych zabiegów. Taegro to również bardzo dobre rozwiązanie o szerokim spektrum zwalczanych patogenów do zastosowania w okresie przedzbiorczym lub w czasie zbiorów – rekomendowała dr hab. K. Rębarz. 

Archiwum Borówkowego Factory

Uzyskaj dostęp do materiałów z poprzednich edycji!







Poprzedni artykułPodaż, popyt i ceny truskawek na giełdzie w Goławinie (10.05.2024)
Następny artykułMaliny kwitną i zawiązują owoce – czas na zmianę programu nawożenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj