Przetwórcy przed sezonem, cz. I





Tradycją Krajowego Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw są corocznie organizowane konferencje, które są nie tylko okazją do spotkania się członków tej organizacji ale też pogłębienia wiedzy na temat rynku mrożonych owoców i warzyw. Takie spotkanie odbyło się 15 maja w Jachrance.

 

Wiosenną konferencję Krajowego Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw (KSPOiW) rozpoczął Stanisław Adamiak. Poinformował na wstępie o wynikach walnego zgromadzenia członków podczas którego wybrano nowy skład zarządu: Stanisław Adamiak objął funkcję prezesa zarządu, Jan Danilczuk i Andrzej Gajowniczek zostali wybrani jako wiceprezesi, skarbnikiem został Michał Zajdowski a Tomasz Karbowniczek członkiem zarządu.

Analizy rynkowej dokonała jak zawsze dr Bożena Nosecka z Zakładu Ekonomiki Ogrodnictwa IERiGŻ – PIB. W ubiegłym roku pod względem zbiorów niższe były w odniesieniu do porzeczek i wiśni, podczas wyższe były truskawek, malin i aronii. Jeśli chodzi o produkcję mrożonych owoców i warzyw, to w minionym roku wyprodukowano około 120 tys. ton mrożonych truskawek, 70 tys. t malin, 25 tys. t czarnych porzeczek, 15 tys. t czerwonych porzeczek, 94 tys. t wiśni. Jeśli chodzi o eksport mrożonych owoców to widać wzrost eksportu truskawek i malin. Ogółem w sezonie 2014/15 wyeksportowano 325 tys. t owoców. We wszystkich prawie gatunkach obniżała się natomiast cena eksportowych owoców (z wyjątkiem malin), czyli generalnie był to rok niskich cen na mrożone owoce na rynku europejskim. Przy spadku eksportu mrożonych owoców do Rosji, pojawił inny znaczący odbiorca tych produktów a mianowicie Białoruś. Pojawiają się też nowi odbiorcy jak Izrael, Kanada czy USA.

Pod względem pozycji na europejskim rynku mrożone truskawki z Polski są coraz bardziej wypierane przez produkty z Chin, Maroka czy Egiptu. Znacząco obniżył się eksport mrożonych truskawek na rynek rosyjskim, na rzecz wzrostu eksportu tego produktu z Chin. Zmniejsza się też udział mrożonych malin na rynku europejskim, gdzie liderem pozostają maliny z Serbii.

W podsumowaniu dr B. Nosecka mówiła o dobrej sprzedaży mrożonych owoców. Wyjątkiem są tu jedynie truskawki, gdzie pozostają jeszcze niesprzedane do tej pory nadwyżki, co w połączeniu ze wzrostem produkcji truskawek do mrożenia w Chinach może oznaczać nadwyżki na globalnym rynku. Z kolei w Maroku zbiory są niższe i ceny na rynku również spadają. W przypadku malin, przy bardzo dobrych zbiorach w Polsce, nie wiadomo czy utrzyma się ubiegłoroczna cena malin do mrożenia.

Mirosław Korzeniowski z firmy Bayer CropScience

Mirosław Korzeniowski z firmy Bayer CropScience, informował o nowym projekcie jakim jest Vademecum. Celem jego jest przede wszystkim edukacja, mająca na celu lepsze wykorzystanie środków ochrony roślin i uniknięcie problemów związanych chociażby z pozostałościami ś.o.r. w owocach i warzywach. Takim przykładem są porzeczki, gdzie udało się wdrożyć takie produkty jak Zato 50 WG, a w tym roku Envidor 240 SC. Podobnie w truskawkach udało się znacznie rozszerzyć pulę preparatów możliwych do zastosowania o takie produkty jak Luna Sensation 500 SC i Envidor 240 SC do zwalczania przędziorków, a w planach jest wdrożenie jeszcze biologicznego produktu jakim jest Serenade ASO. BCS realizuje też wiele globalnych projektów jak np. Food Chain Partnership, który łączy działania mające sprzyjać produkcji bezpiecznych owoców i warzyw, na poziomie różnych podmiotów zaangażowanych w łańcuch dostawy owoców i warzyw. W Polsce takie działania łączy projekt Vademecum. Jego celem jest przede wszystkim dostarczenie ogrodnikiem kompletnych rozwiązań pozwalających na kompleksową ochronę upraw przed chorobami i szkodnikami – mówił M. Korzeniowski. W roku 2015 projekt Vademecum obejmuje takie gatunki jak porzeczka czarna, truskawki, jabłka oraz marchew. W tym zakresie oferowane są nie tylko bezpośrednie rozwiązania dla producentów w zakresie asortymentu ś.o.r., ale również oferowane jest wsparcie marketingowe związane chociażby z promocją produktów produkowanych zgodnie z programem Vademecum.







Poprzedni artykułW regionie Czerwińska po przymrozkach
Następny artykułGradobicia niszczą truskawki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj