Malinka – polski, półrzędowy kombajn do zbioru maliny letniej




Zlokalizowana na Lubelszczyźnie firma PPHU Wachowski już od dekady dostarcza plantatorom jagodowych maszyn do pielęgnacji i zbioru owoców. W ofercie podmiotu znajdują się pielniki, kosiarko-rozdrabniacz, podcinacze i dobrze znany kombajn Oliwia, który z powodzeniem wykorzystywany jest przy zbiorach porzeczek, aronii czy malin jesiennych. Obecnie trwają zaś testy nowej maszyny. Półrzędowy kombajn do zbioru maliny letniej nosi wdzięczną nazwę Malinka.

Malinka – innowacyjna koncepcja prowadzenia plantacji i zbiorów owoców.

Kombajn Malinka w pracy

To właśnie nikła dostępność pracowników, coraz bardziej restrykcyjne przepisy prawa pracy, oraz rosnące stawki za roboczogodzinę sprawiły że PPHU Wachowski postanowił wyjść naprzeciw oczekiwaniom plantatorów malin owocujących na pędach dwuletnich i skonstruować maszynę, która byłaby remedium na wspomniane bolączki. Jak się okazało, stworzono coś więcej – kompletną koncepcję prowadzenia plantacji. Zależało nam na tym, by w Polsce wyprodukować kombajn do malin letnich. Wsłuchując się w opinie plantatorów doszliśmy do wniosku, że dostępne na świecie rozwiązania są albo koszmarnie drogie, albo nie spełniają oczekiwań osób uprawiających maliny. Zwłaszcza jakość pozyskiwanych owoców nie była zadowalająca. Nasz kombajn Malinka, przy zastosowaniu specjalnych podpór w kształcie „Y” oraz doborze odmian przydatnych do zbioru mechanicznego sprawia, że jakość owoców jest lepsza niż przy zbiorze ręcznym. Dojrzałe owoce nie zostają na krzewach, a zielone nie trafiają do skrzynek – informuje Mirosław Wachowski, założyciel PPHU Wachowski. Wiele wskazuje więc na to, że założenie plantacji wedle zaleceń producenta maszyn oraz wykorzystanie do zbioru kompaktowego, półrzędowego kombajnu Malinka przyczyni się do znacznej poprawy efektywności finansowej prowadzenia plantacji malin letnich. Uwolni też ich właścicieli od przykrego obowiązku organizacji zespołu rwaczy, spełnienia wymogów prawnych związanych z ich zatrudnieniem, czy zakwaterowaniem – często niezwykle uciążliwych i kosztownych.

Kombajn Malinka – garść informacji technicznych

Jakość owoców jest dobra

Aby kombajn mógł być wykorzystany rzędy muszą być prowadzone przy podporach w kształcie litery „Y”. Owoce są zrywane poprzez zespół otrząsaczy a następnie transportowane do skrzynek. Po drodze lekkie zanieczyszczenia są usuwane przy pomocy wentylatora. Cięższe obiekty usuwane są na ręcznie z transportera. Kombajn Malinka w standardowej konfiguracji to maszyna półrzędowa. Jest przyczepiana do ciągnika o minimalnej mocy wynoszącej 26 KW. W praktyce może być obsługiwana na przykład przez ciągnik Ursus C330, czy inny traktor o małej mocy. Napędzana jest poprzez WOM o prędkości 540 obr. Jej konstrukcja pozwala na hydrauliczną regulację dyszla, kół skrętnych, wentylatora, siłowników do podnoszenia stołu. Prędkość taśm, szybkość odwiewu także są regulowalne. Do obsługi zestawu potrzebne są 2 osoby. Jedna zasiada w ciągniku, druga operuje kombajnem. W przypadku wystąpienia wielu zanieczyszczeń kolejną, trzecią osobę można oddelegować do odrzucania niepożądanych obiektów. Średnia prędkość robocza wynosi 2 km/h. Sterowanie osią skrętną odbywa się z ciągnika. W kabinie traktora instalowany jest specjalny rozdzielacz, który pozwala na operowanie osią, więc i poprawianie toru jazdy. Operator kombajnu skupia się więc wyłącznie na odpowiednim wyregulowaniu pracy samego kombajnu. Uwrocia pozostawia się standardowej długości. Wszystkie maszyny w naszej firmie realizujemy na zamówienia. W ramach takiego zlecenia możemy dokonać dowolnych modyfikacji na życzenie zamawiającego. Kwestia zaczepów, regulacji, czy innych elementów dodatkowego wyposażenia jest do indywidualnego uzgodnienia – informuje Mirosław Wachowski.

Kombajn Malinka

Mechaniczny zbiór owoców – wymierne korzyści finansowe

W przypadku malin, zbiór to najkosztowniejszy element prowadzenia plantacji. Do malin  odmian owocujących na pędach tegorocznych firma Wachowski już w poprzednich latach oferowała plantatorom rozwiązanie jakim był kombajn Oliwia. To udana konstrukcja, która może być wykorzystywana także na plantacjach porzeczek, czy agrestu. Napęd, który zastosowano w tej maszynie jest w pełni hydrauliczny. Wykorzystuje on pompę wysokiego ciśnienia, którą napędzana WOM. To, oraz niewielkie zapotrzebowanie na moc sprawia, że do pracy z tym kombajnem kompatybilny jest niemal każdy ciągnik. Wykorzystanie maszyny pozwala na codzienny zbiór owoców z powierzchni przekraczającej 1 ha, co przekłada się na znaczne oszczędności na sile roboczej.

Kompleksowe rozwiązania sprzętowe do pracy w jagodnikach

Warto zaznajomić się z ofertą firmy Wachowski. Obejmuje ona większość podstawowych maszyn, które pozwalają na znaczące podniesie wydajności wykonywanych prac na plantacjach jagodowych. W okresie zimy stosować można produkowane przez podmiot podcinacze do formowania rzędów. Mowa tu o modelu Admir, który z powodzeniem może być wykorzystywany na plantacjach porzeczek, lub podcinaczu sadowniczym, który sprawdza się w kwaterach aroniowych. Zachwaszczenie zwalczyć można używając pielników marki Wachowski. Pielnik boczny rozwiązuje problem obecności chwastów na wszelkich uprawach rosnących w rzędach. W zależności od wersji i upodobań plantatora, może być zaczepiany na przód lub tył ciągnika. W uprawach truskawek sprawdzi się zaś pielnik hydrauliczny. Maszynę w podstawowej wersji obsługuje 2 operatorów, ale jest on niezmiernie wydajna. Na życzenie klienta może być rozbudowana o kolejne sekcje. Do chemicznego zwalczania chwastów firma Wachowski oferuje belkę herbicydową Typ. BH01. Może ona być stosowana klasycznie, ale po przestawieniu także do opryskiwania rzędowych upraw w położeniu pionowym. PPHU Wachowski oferuje także kombajny do zbioru owoców.


Sprawdź całą ofertę firmy PPHU Wachowski… klikając w logo,

lub zadzwoń: Adam Wachowski 695-117-641; Mirosław Wachowski 609-360-794


Materiał reklamowy









Poprzedni artykułWieloodmianowa plantacja malin w trakcie zakładania
Następny artykułCzarne porzeczki jednoczą producentów owoców i browarników

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj