Projekt Malinowe Factory 2023 nie zwalnia tempa! Tym razem zapraszam na spotkanie ze specjalistą od żywienia roślin z firmy Yara Poland, Hubertem Taborem. W trakcie krótkiego filmu podpowie w jaki sposób poradzić sobie z pogodowymi wyzwaniami u progu kalendarzowego lata. Swe rekomendacje sformułował zarówno dla malin uprawianych w tunelach jak i tych, które rosną bez osłon.

Maliny w tunelach

Jeśli spostrzeżemy w uprawie tunelowej malin owocujących na pędach tegorocznych kwiatostany, będzie to znak, by z Kristalonu Niebieskiego przejść na Kristalon Czerwony. Jednocześnie, niezmiennie stosować należy Calcinit. To doskonałe źródło wapnia, a więc pierwiastka, który przy wysokich temperaturach, jakich za dnia należy się już niedługo w tunelach spodziewać , pobierany jest z gleby dość słabo. Na szczęście YaraTera Calcinit nadaje się zarówno do aplikacji dokorzeniowych jak i nalistnych – informował Hubert Tabor.  Dodał także, że pod kątem tej drugiej formy żywienia roślin stworzony  został nawóz  YaraVita Frutrel. Produkt ten w swym składzie łączy azot, fosfor, wapń, magnez, bor i cynk. Wspiera on rozwój kwiatostanów a potem także owoców.

Maliny w otwartym gruncie

Przyzwyczailiśmy się, że przymrozki w czerwcu już nie występują w Polsce. W tym roku było jednak inaczej. Jeszcze 3 czerwca nad ranem w wielu miejscach w Polsce, także w strefach produkcji owoców jagodowych, odnotowano znaczące spadki temperatury powietrza poniżej 0°C. Aktualnie prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnej fali przymrozków jest znikome. Zimne noce mogą jednak wciąż się zdarzać. Wychłodzenie gleby prowadzi do zaburzeń w pobieraniu fosforu przez maliny. Widocznym objawem tego stanu rzeczy są czerwone przebarwienia liści. Ograniczeniu w pobieraniu podlegają także i inne pierwiastki. Kompleksowe odżywienie nalistne sprzyjające fotosyntezowaniu liści można osiągnąć stosując KristaLeaf Foto. W fertygacji zaś, podobnie jak w omawianym powyżej przypadku malin tunelowych, zmiana żywienia pójść musi już niebawem w kierunku silniejszego akcentowania potasu.

Więcej na filmie

Kompletną wypowiedź Huberta Tabora można obejrzeć na poniższym, kilkuminutowym filmie:


Poprzedni artykułOchrona truskawek w czasie zbiorów bez ryzyka pozostałości  
Następny artykułMamy się czym pochwalić – Polacy przed Szczytem IBO w Lublinie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj